Zrušení PP a nemoc

Od: Datum: 26.10.15 10:56 odpovědí: 2 změna: 26.10.15 18:22

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zkušenějších o radu.
Zaměstnavatel zrušil PP ve zkušební době zaměstnanci , který to podepsal 23.10. a zaměstnanec šel hned k lékaři a přinesl neschopenku vystavenou 23.10. . Neschopen práce od 21.10., teď si nejsem úplně jistá jestli ho mám odhlásit na sociálce nebo ne. Proto moc prosím bude dostávat nemocenskou prvních 14 dnů od zaměstnavatele? Zaráží mě datum neschopenky. Dne 21. - 23.10. měl pracovní pohotovost, nikomu si nestěžoval , že mu něco je. Připadá mi to, že to udělal schválně. Předem děkuji .


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.10.15 14:08

Pochopitelně to udělal schválně a bílá mafie, která běžně vystaví neschopenku, aniž by dotyčnému něco bylo, tuto praxi výrazně podporuje.

Pro vás to znamená, že mu prvních 14 dní neschopnosti nemůžete ukončit pracovní poměr, protože zaměstnanec má v rukou trumfy. A jako bonus mu budete poskytovat náhradu mzdy.


doplněno 26.10.15 14:18:

Tady to pan doktor "vylepšil" ještě tím, že neschopenku antidatoval tak, aby bylo doručení oznámení o ukončení pracovního poměru uskutečněno až v době pracovní neschopnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 18:22
avatar

Dobrý den, je možné, že to zaměstnanec udělal schválně... ale když nad tím uvažuji, přestože jsem asi 10 let nemarodila, přecházím tolik neduhů, že v případě náhlého propuštění bych to také řešila odchodem na neschopenku. A měla bych s čím.

Lékař může vystavit neschopenku až 3 dny zpětně (bez souhlasu posudkáře), umožňuje mu to zákon č. 187/2006 Sb. , § 57 odst. 3:

(2)Dočasná pracovní neschopnost začíná dnem, v němž ji ošetřující lékař zjistil, pokud se dále nestanoví jinak.
(3) Ošetřující lékař může v případě, že pojištěnec nemohl navštívit ošetřujícího lékaře nebo v jiných odůvodněných případech rozhodnout, že dočasná pracovní neschopnost pojištěnce vznikla i přede dnem uvedeným v odstavci 2; za období delší než 3 kalendářní dny přede dnem, v němž dočasnou pracovní neschopnost zjistil, však může ošetřující lékař, nejde-li o vznik dočasné pracovní neschopnosti podle odstavce 1 písm. g), tak učinit jen po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře. Pokud ošetřující lékař rozhodl o tom, že dočasná pracovní neschopnost vznikla v období delším než 3 kalendářní dny přede dnem, v němž dočasnou pracovní neschopnost zjistil, bez souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění, má se za to, že dočasná pracovní neschopnost trvá pouze 3 kalendářní dny přede dnem, v němž ji zjistil.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.