Fotky - prodej vs autorská práva

Od: Datum: 25.10.15 17:53 odpovědí: 2 změna: 25.10.15 23:54
avatar

Dobrý den,

nafotil jsem soukromě na jedné akci fotky a během akce se mne pořadatelé zeptali zda by mohli fotky odkoupit.

Nyní mám ale pár myšlenek na které nenacházím odpověď.

První věcí je cena. Absolutně netuším co je přiměřená cena k cca 150 fotkám z akce.

Další je ta, jak udělat prodej. Jen převzít peníze a předat fotky, nebo sepsat nějakou jednoduchou smlouvu? Když už smlouvu, tak o čem má být? Autorství přeci nechci prodat, chci prodat jen nějaká práva na to aby je kupující mohl plně využívat, ale abych já na svých právech nic neztratil.

Poradí mi zde někdo jak tuto situaci vyřešit? Díky moc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.10.15 23:43

Autorství ani podle zákona prodat nelze. Lze zpeněžit licenci na použití. Hledejte vzor na netu nebo nechte smlouvu na nich.

Cena za celý firemní večírek u solidního no-name fotografa bývala od 2 000 + doprava. Bohatým firmám se účtuje až pětinásobek. Pokud má fotograf jméno, ceny dál prudce rostou.

Pozor na výdělek nad nějaký limit (tuším že 20 tisíc ročně) nebo nějaké častější zakázky podobného typu, pak byste se musel zaregistrovat jako svobodné povolání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 25.10.15 23:54

Aby jsi nebyl nešťastný, že nikdo neodpovídá. No a souhlas focených byl? Nebude jim vadit, že se někde objeví fotka? Cenu si nasmlouvej. Co s tím bude dělat pořadatel? Lépe se podívat na autorský zákon, tam najdeš odpověď, aby jsi nepsal něco o prodeji autorství, tobě jde o majetkové autorské právo. Uzavřeš smlouvu licenční, na to jsou právníci..., ale když budeš hledat, vzory najdeš. Mrkni na fotobanky, kde se fota prodávají, za co. Ale můžeš být doběhnut.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.