Nejste přihlášen/a.
Krásný večer,zamýšlím se nad tím,zda je pro organismus přínosem,když někdo pravidelně daruje krev. Ponechme stranou to,že můžeme někomu zachránit život atd. Myslíte si,že odběry mohou na naše tělo fungovat stejně pozitivně jako třeba pouštění žilou,jako prevence proti infarktům,mrtvicím a jiným nemocem? Jaké máte zkušenosti,nebo ví o tom někdo víc? Děkuji,Jiskra.
Pouštění žilou je už dávno zavrženou metodou z minulých století. Pokud jste zdravá a darujete krev, budete jen trochu slabší, ubude vám asi desetina z krevního objemu. To váš organismus rychle doplní. Přínosem to je asi tak, jako když krvácíte v důsledku úrazu, budoucí nemoci to neovlivní. Krev je především přenašeč kyslíku a taky má spousty dalších funkcí. Prevence formou ztráty krve je nesmysl!
Krásný den,
pamatuji si, jak jeden člověk, který ji daroval již několikrát, řekl, že je to pro něj ,,osvobozující pocit, když mu odejde část staré krve, která mu v tom těle koluje celý život a může ji dát pryč, aby se mu vytvořila nová. A ještě k tomu může pomoci.
Z osobních letitých zkušenností mohu tvrdit, že pravidelné odběry krve mi značně snížily problémy s migrénou. Porvrdila mi to i primářka transfůzního oddělení.
Byl jsem dárcem do cca 27 darování, pak mi našli něco v krvi a už to nejde. Jestli jako přínos pro dárce berete i pravidelnou kontrolu krve a "prevenci", pak je to ok. Někteří lékaři však sami odmítají dárcovství s tvrzením, že je to pravidelný nápor na organismus člověka. U někoho náhlá ztráta půl litru krve nemusí nic znamenat, u někoho to PRÝ může způsobovat potíže u orgánů jako játra, ledviny,...
Z nemocnice znám jen jednoho doktora-dárce (ptal jsem se známé na dárcovském oddělení) - nikdo jiný prý nedává.. proč?
Tak řekněte si sama - je pravidelná ztráta půllitru krve pro organismus prospěšná? No jasněže není, to by naprosto odporovalo veškeré logice. Ale taky na ni neumřete. Lidé darují krev spíš proto, že chtějí někomu pomáhat.
K pravidelným ztrátám krve dochází u žen častěji, než po čtvrt roce. A ženy to taky většinou tak nějak přežijí.
A ta chvíle nuceného klidu při odběru je k nezaplacení.
Tak samozřejmě,spíš jsem myslela,jestli vyjde nastejno krev darovat,nebo nedarovat. Jestli ta nová krev co se vytvoří je lepší,jestli se člověk potom cítí lépe a tak. Nechci zde rozebírat,zda je to přínos pro příjemce a dobrý pocit ,že pomůžeme. To snad je jasné.
Jiskřičko, ta krev je pořád stejná, mě jako děcku maminka říkala, že když mi teče krev z nosu, je to ta zlobivá, lhala. Dárců je potřeba, pokud nemáte problémy, darujte. Větší polovina mé rodiny, krev dává, neteř a synovec dávali i plazmu.
Osobně si myslím, že darování může být prospěšné, např.ženy se průměru dožívají delšího věku než muži, příroda jim zajistila pravidelné měsíční "darování". Chodím darovat již 25 let a cítím se vždycky takový "mladší" Navíc má člověk dobrý pocit, že může někomu pomoci a ještě má přehled o svém zdravotním stavu. Je jasné, že se část nespotřebované krve využije na výrobu léků a třeba se i prodá do zahraničí, ale za to se nezlobím, i v zahraničí žijí lidé jako my a pokud jim to pomůže, tak mě to potěší, proto to přeci dělám, abych pomáhal lidem. Peněz nemám nazbyt, spíš se mi nedostávají (proto mě potěší možnost odpočtu 2000,-Kč z daní za každý odběr), takže finančně nemohu podporovat různé nadace apod., proto jsem rád, když aspoň trocha mé krve skupiny A RH+ může někomu pomoci
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.