Kde najít mapy pro oblast Belgorodsk / Rusko?

Od: Datum: 23.10.15 16:58 odpovědí: 12 změna: 26.10.15 10:04

Nevíte kde (či jak) bych mohl najít mapy tvaru zemského povrchu v oblasti bojů jižní fronty Kurského oblouku? Konkrétně mě zajímá oblast Prochorovky (anglicky Prokhorovka). Vždy když hledám tak mi vyjíždí mapy bud normální z Google Maps nebo mapy rozmístění armád, ale tam nejsou zakresleny kopce, údolí, rokliny, a hledám tedy něco podobného jako u nás jsou turistické mapy se zakreslením vrstevnic. Rusky neumím, jen zvládnu přečíst písmenka z azbuky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 23.10.15 20:36

V Rusku se furt utajuje. Ale ruštinu aspoň trochu při pátrání tam je třeba umět, orientovat se, i používat překladače. Musel jsem si ji osvěžit. Rusové pak píší, že neumí, nerozumí česky, až tak se přece nelišíme. Takže pochybuji, že bude na intu turistická, jedině snad koupit papírové. Když člověk ví, jak to vypadá, tak se i na guglu dají najít třeba protitankové příkopy, příkopy, pokud nebyly zahrnuty. Tak je tomu i u nás, na našich mapách, tak jsem našel na mapách kráter po bombě, zákopy, pak i mapa z 50 let. Ale i rusové mají obdobu guglu, bylo by zajímavé porovnat s guglem, ale jsou i další. Pro nás je asi tak 3 roky stará, kontroluji sateltní na nemovitosti. Ukrajina má turistickou. Co je na FB nevím. Možná GPS. Nu što, iskat, iskat, i po češsky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.10.15 20:38

Uff, nic lepšího jsem nenašel: карта прохоровка.

Ještě zkuste tady.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.10.15 20:48
avatar

Zkuste zde: http://mapdata.ru/belgorodska…ya-oblast/prohorovskiy-raion/

Pokud něco hledám v Ru tak zde,ale jestli tam jsou vrstevnice netuším:( .Prohledejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.15 16:30

Jo dík, ale kde tam jsou ty "turistické" mapy nebo vrstevnice? Prochorovku jsem našel. Mapa je to krásná, ale nevidím tam vrstevnice.

Jinak jsem našel zajímavou stránku, ale to je asi jen pro Ukrajinu, ještě se tam porozhlédnu.

No aspoň jsem přišel na to co zadat do vyhledávače

Топографическая карта России, Прохоровского района


doplněno 25.10.15 16:42:

Už jsem to asi našel, hledal jsem Топографическая Карта Прохоровского района области

čtverec zde dole vpravo

prochorovka nahoře


doplněno 25.10.15 17:00:

Už jsem našel i lepší a kvalitnější mapu, jenže obrázek nejde zobrazit,

Прохоровка maps disk6 M-37 144

Na listu M-38 se nachází obec 5km jižně od Prochorovky ale prochorovka je na listu M37, smůla

Datum: 25.10.15 17:39

? Prochorovka je na listu M37-026 a zobrazit mi jde bez nejmenších potíží. Okolní listy zde.


doplněno 25.10.15 18:53:

Už to jede, ale bylo to o fous. Mně už se to taky nechtělo načíst, musel jsem se připojit z druhého NTB *uspech*


doplněno 25.10.15 21:31:

vlevo: M37-25

dole: M37-38

vlevo dole: M37-37

Tak bych to viděl (nekontroloval jsem) - pro čísla okolních listů najeď vždy cca. doprostřed k okraji, je tam číslo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.15 18:17

Tak mě to nejde, ani ťuk, píše mi to, že je v obrázku chyba nebo co. Nevím jestli je to internetovým připojením nebo prohlížečem. Možná mě blokli jak jsem otevíral stránku zde protože tam těch obrázků je hodně, třeba je to vytěžovalo. Nebylo by možné mi to poslat na email? moje jméno zde + seznam.cz Jinak, se zajímám o celou tu oblast Prochorovky od Veseliy na SZ, přes Provorot až po Teterevino na jihu od Prochorovky. Ale hlavně Prochorovka mě zajímá.

Datum: 25.10.15 20:42

Zajimavé některé listy jdou otevřít. Ten chlap tam má i Československo:, pak Ukrajnu, Bělorusko, Kazachstán :)


doplněno 25.10.15 20:53:

Tak už jsem přišel na to jak to asi je! Teď jsem zjistil, že celou dobu se mi načítá jedna html stránka, ten link co jsem ti poslal. Jsou tam asi všechny mapy zobrazené a trvá to strašně dlouho, ale už se to zobrazuje. Ale stále nevím kde mám najít ty další karty vedle prochorovky vlevo, dole a vlevo dole.

Datum: 25.10.15 21:48

Už mi to je jasný dík.

Ještě dotaz. Nevíš náhodou co znamenají ty černé kolečka vedle vrstevnic? Západně od Prochorovky v rokli jsou čísla: 10, 13 a 15 co to znamená? A oranžová čísla 6 a 12 a pak je tam oranžová vrstevnice která má kolmo postavení čáry - to znamená co?


doplněno 25.10.15 21:54:

Datum: 25.10.15 22:24

černými kolečky se obvykle značí stromořadí, ev. úzký pruh stromů, jestli i tady, to nevím, nezdá se mi to. Černá čísla evidentně souvisí s liniemi oněch koleček.

Kolmé čáry k vrstevnici značí skokovou změnu výšky (strž, podemletý břeh), hnědé číslo se vztahuje zřejmě k této vrstevnici, ale co znamená? Pokud je to výškový rozdíl, potom jsou to pěkný džuzny...


doplněno 25.10.15 22:50:

Tak to hnědé číslo je fakt hloubka v metrech. Našel jsem i vysvětlivky.

K těm kolečkům: V mapách jsou 2 typy koleček: Malé, zřejmě stromy jako obvykle a větší v liniích s čísly. Mnoho jsem to nezkoumal, jen mne zarazila podobnost se značkou pro minové pole?!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.15 23:16

Ta mapa nemá až tak velké detaily jak GoogleMaps/Earth, takže tam nesedí ty křivky vrstevnic ani koleček. Kolečka nesedí ani na stromy. Stromy jsou kolem rokle - velmi neobvyklé. Není to les. Prostě jen línie stromů kolem rokle. A kolečka jsou nahoře (severní strana rokle) ale stromy tam nejsou. Jen pole.

Edit:

Byly to mladé stromky a výhonky, dnes je severní strana vysekaná a je tam pole.

Červená línie severně od rokle - hlavní cesta, kolem alej stromů - kolmo černé čárky. Jižně při cestě je díra v zemi cca 140 x140m a kolem stromy. Opět kolmé čárky kolem oranžové čáry. Takže kolmé čáry jsou stromy.

Mapa je z roku 92, takže mohli ty stromy vysekat a můžeš mít pravdu s těma kolečkama. Nejspíš to souvisí s těma kolmýma čárama

Oranžová linie s čárami a číslem - Ledges and cliffs (height in meters). Tak jo, je to strž s číslem hloubky

Teda 200m, to je ale divné, to bude asi celkem? 200m to je jak menší mrakodrap. Divné

Datum: 26.10.15 00:06

S těmi stromy mi to přijde taky divné, navíc, co znamenají ta čísla v liniích?

U těch hnědých čísel musíš rozlišovat, zda je číslo u normální vrstevnice, lépe řečeno v ní, potom 200 znamená 200 m.n.m. nebo jestli je u tý vrstevnice s kolmejma čárkama, potom je to údaj o změně, tedy nadmořstá výška klesne o 6, resp. 12m.

Kolmé čárky nejsou stromy, vždycky to ukazuje na prudký výškový rozdíl v terénu, sráz, opěrná zeď. U silnice bych si tipnul na vyvýšenou silnici, takový násep.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 10:04

Mě to příjde jak kdyby výška zemského povrchu relativně.

Díval jsem se na GoogleEarth tam mají několik bodů kde se dá podívat 360° kolem dokola v místech kde stojí památníky a na GoogleMaps vlastně je i StreetView, ale nedostanu se až k té rokli.

Našel jsem si toto. A když to srovnám s GoogleEarth a přeměřím, tak ty stromy mi skvěle slouží jako orientační bod pro měření a odhadnutí tvaru terénu. Dívám se z místa kde je na mapě napsané 247.5 (asi n.m výška terénu). Dle StreetView ty kolečka ukazují alej stromů vlevo. Takže to taky slouží jako skvělý orientační bod. Dívám se do místa kde je první kolečko nad a mezi číslicí 2 a 4 a druhé místo v pozadí na fotce je severní strana vnitřní strana rokle a její ohyb směrem nasever. Tam jsou dvě kolečka.

Na fotce jsou tam dvě linie stromů, dívám se na poslední stromy obou línií, tak že se překrývaj. Vzdálenost k prvnímu přesně 1,1km a k druhýmu 2.17km a to je už na druhé straně rokle v dolní části ale na konci strže.

Díky toho StreetView a GE přesně vím jak to tam vypadá.

Ještě jedna věc. Když tu línii pravítka v GE prodloužím dál, a podívám se na celou oblast z perspektivy z blízka, tj. několik desítek metrů nad pomníkem, tak vidím že to měřítko se deformuje podle tvaru povrchu země. Z toho dedukuji, že mi nesedí to, že ty druhou linii bych vlastně neměl vidět, protože by měla být pod úrovní, za kopcem. To samé pak když se dívám ještě dál směrem na brugrovku, tak to je zase za druhým kopcem, takže Brugrovka to být nemůže. Ale ostatní stromy co tam jsou na kopci a co by měli být vidět jsou na GE řidké, ale na StreetView jsou ty stromy husté. Ale logické je že není možné abych se díval přes kopec do rokle, to nejde. Ještě v druhé třetině toho kopce na druhé straně rokle jsou vidět dva lesnaté úseky tak to je asi to co je vidět na fotce, tak to je 3,43 km daleko. Tak to měřítko dobře posloužilo k odhadnutí vzdálenosti. Ale 2,46 je to k aleji, tak ta línie stromů co je uprostřed je ta alej ta úplně vzadu je lesík.


doplněno 26.10.15 10:38:

Ještě se dívám na vojenskou mapu. Kudy táhly tanky. Jaké tam jsou rozdíly mezi tanky? Střední tank jsem našel ve vysvětlivkách ČSLA. Pak tam jsou plně vyšrafované (těžký?) a částečně vyšrafované tanky. Pokud vím tam němci měly Pantery (střední) a Tigry (těžké). Možná chtěli jen odlišit ruské střední tanky od německých středních?

Dále na této mapě z této zajimavé knihy jsou použity značky oranžových koleček se třema čátkama rovnoběžně krátká delší krátká. To znamená co? Dělostřelectvo? Vím že tam byly protitankové děla, ale nevím kde a jak se značí.

Taky vidím kde tam byl protitankový příkop a našel jsem ho na mapě a na StreetView. Kousek vpravo nahoře od příkopu je kóta 252.2 a vlevo 241.6 proč je ale použito odlišného značení, dole dvě černé čáry nahoře tři.

Tak poslední věc které bych chtěl rozumět jsou ty názvy a označení brigád, rot, armád a divizí, nevíš co znamenaj ty zkratky respektive, maj tam nějaké puškové a tankové brigády , náhodou nevíš jak se to vyslovuje rusky abych si zapamatoval ty zkratky?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.