Pravo na propustku

Od: Datum: 01.11.15 20:25 odpovědí: 7 změna: 01.11.15 22:33
Ddobry den .mam dve deti. s jednim je zena na matterske 5mesivcu druhe dite 2.5roku. mladsi cera onemocnela a ja musel s prace odejit a jet s ni do nemocnice.zena se starsim synem zustala doma. slo tedy o pul dne . zamestnavatel tvrdi ze nemam narok na propustku . ma pravdu?dekuji za radu
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kixa
Datum: 01.11.15 20:27

podla mna nie islo o dieta

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 01.11.15 20:52

Manželka je na mateřské s dítětem, které onemocnělo? Mateřská je od toho, aby osoba o dítě pečovala. Proč by vám zaměstnavatel měl proplácet dobu, kdy jste zastupoval manželku? Tento půl den byste jako rodina měli proplaceny 2x. Jednou manželka v podobě mateřské a jednou vy v zaměstnání. Pokud jsem dotaz pochopila špatně, tak se omlouvám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikin
Datum: 01.11.15 21:10
Ale co s druhym ditetem?kdo ho pohlida?navic slo o infekni stav taze vzit obe deti do nemocnice by bylo nevhodne. vasi odpoved jsem pochopit !nejde me o penize ale o princip !
Datum: 01.11.15 21:18
avatar

Ano, nárok má, cituji z jiného webu:

Dobrý den,
otec dítěte má dle § 191 zákoníku práce nárok na neplacené volno z důvodu ošetřování dítěte mladšího 10 let. Nárok na toto volno má po dobu, po kterou bude jeho ošetřování třeba. Po dobu max. 9 dnů bude zabezpečen dávkami nemocenského pojištění (ošetřovné). Příslušný formulář vystaví ošetřující lékař dítěte. Je naprosto nerozhodné, že Vy(matka dítěte) jste vlastně doma.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.15 22:13

tak na nemocenské rozhodně nárok nemá, protože na dítě matka dítěte pobírá mateřskou. nicméně u normální propustky k doprovodu dítěte k lékaři se neřeší, zda na dítě někdo jiný pobírá či nepobírá mateřskou/rodičák, ale zda na něj někdo jiný uplatnil propustku. což v tomto případě neuplatnil, takže nárok je (při splnění ostatních podmínek - doprovod je nezbytný a vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu. u dítěte doprovod nezbytný je, zda nebylo možné jít s ním k lékaři mimo pracovní dobu, to nevíme).

8. Doprovod
a) Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu
1. s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela; má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy nebo platu,
2. bez náhrady mzdy nebo platu, jde-li o ostatní rodinné příslušníky.

http://business.center.cz/bus…onik-prace-nv590/priloha.aspx

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.15 21:49
avatar

Jestli jsem to pochopil správně- matka je s jedním doma a otec s jedním musel do nemocnice na vyšetření? Pkd ano má nárok na propustku a zárověn zaplacenou ! Holt někteří zaměstnavatelé na toto nechtějí slyšet.Můj minulý mi taky nechtěl dávat propustky,ale u něj mi to vyhovovalo brát si dovolenou!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 01.11.15 22:33

Kolize zájmů, pracovní versuz zdraví - zdraví vyhraje a pokud není zaměstnavatel magor, tak se do takových rozepří nebude ani pokoušet a ještě pomůže vrámci možností, jisté je, že to není standartní, opakující se situace.Potom může nastat, že nabouráváte pracovní plán firmy, ale vše záleží na dohodě...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.