Výpočet expanze páry (plynu)

Od: Datum: 17.10.15 16:55 odpovědí: 2 změna: 24.10.15 23:02

Zdravim,

uvažuju o modelu parního strojku. Kromě praktických věcí uvažuju o vlastnostech páry, nevim si rady s výpočtem.

Řekněme že je kotel, uvnitř voda o stálém tlaku 1 MPa, a teplotě třeba 185°C. (voda se při tomto tlaku vaří cca 180 °C) Tuto páru pustim přes redukční ventyl do potrubí k parnímu strojku, v tomto potrubí je stálý tlak řekněme 0,2 MPa (= cca 0,1 MPa přetlaku)

Otázka: jakou TEPLOTU bude mít voda v potrubí za redukčnim ventylem - a bude to ještě pára, mokrá pára nebo kapalná voda? Ztratí se nějaká energie při této redukci tlaku - nebo zustane v té páře jen v jiné podobě, když jsem ji pracně ohřál v kotlíku?

Děkuju, Matouš

ps: zajímaji mě další věci, například při výpočtu adiabatické změny - jaký má voda exponent "kappa" - je to 1,33? na internetu jsem nedokázal podobné informace najít, jaké mají hodnoty měrná tepelná kapacita a měrné skupenské teplo...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.10.15 13:44

Škrcením přes redukční ventil vzniká ze syté páry pára přehřátá. Pára vedená do parního strojku o tlaku 100 kPa bude mít tedy teplotu cca 180oC, takže při expanzi v pracovním válci nebude hned kondenzovat, ale bude možno ji vyfouknout.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.10.15 23:02

Pokud je první věta platná, byl bych rád.

Druhou větu jsem nepochopil. Proč má pára za ventilem 180 °C? Pokles tlaku o 0,8 MPa, a několika násobně větší objem a pokles teploty jen o nějakých 5 °C?

Řekl bych, že tato změna odpovídá nějaké změně bez odebrání nebo přidání tepla.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.