Neschopenka- pravidla, finance, délka neschop

Od: Datum: 12.10.15 15:03 odpovědí: 1 změna: 12.10.15 17:32

Dobrý den,

můžete mi někdo prosím poradit? Nemám žádné zkušenosti s neschopenkou. Čeká mě gynekologická laparoskopická operace. Někde se uvádí, že po této operaci je neschopnost 7-10 dní, někdy 3 týdny a déle. Pracuji v jednosměnném provozu. Započítavají se do neschopnosti i víkendy? Na operaci bych měla jít v pátek, tudíž připadají 3 první neplaceny dny v neschopnosti i na víkend, je to pro mě výhodnější než, aby ty 3 neplacené dny vycházely na 3 pracovní dny? Je výhodnější ukončit neschopenku před dnem, placeným jako svátek nebo dle potřeby pokračovat ještě raději pár dnů v neschopnosti? Kolik procent se platí při neschopnosti, je to nějak odstupňováno (po týdnech)? Finančně se vyplatí neschopnost týdenní a spěchat do práce nebo raději v klidu doléčit třeba 3 a více týdnů?

Děkuji za Vaši radu,

Lenka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.10.15 17:32
avatar

Za dobu nemoci vzniká nárok na dvě různé náhrady ušlého výdělku.

Náhrada mzdy od zaměstnavatele náleží za pracovní směny naplánované do 14. dne nemoci,

z toho za první tři směny nenáleží nic (náhrada mzdy náleží maximálně za 56 hodin).

Je jedno, kdy neschopnost začne, neplacené jsou první tři naplánované pracovní směny.

_____

Od 15. dne nemoci náleží nemocenské, jež za kalendářní dny vyplácí OSSZ.

Nemocenské se vypočte z výdělků za 12 měsíců předcházejících nemoci. Z nich se stanoví vyměřovací základ a nemocenské činí 60 % tohoto základu.

Náhrada mzdy se počítá z průměrného výdělku v předchozím kalendářním čtvrtletí. Onemocníte-li v době od října do prosince, půjde o průměr za měsíce červenec až září. Průměr pro nemoc najdete na výplatní pásce.

Můžete si stáhnout kalkulačku (Excel) náhrady mzdy /nemocenského z webu MPSV (podle mých zkušeností jsou spolehnlivější než internetové kalkulačky) a náhradu mzdy i nemocenské si orientačně spočítat.

_____

Pracovní neschoponost doporučuji posuzovat jenom ze zdravotního hlediska a řídit se doporučením ošetřujícího lékaře. Pokud byste návrat do práce uspěchala a pak (ne že bych Vám to přála) znovu musela na neschopenku, přišla byste o víc, než když nemoc v klidu doléčíte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.