Kde zjistit,jestli pracuji s azbestem?

Od: Datum: 01.11.15 18:50 odpovědí: 8 změna: 02.11.15 16:01

V práci čistím bedny plné jemného prášku z PCB desek(asi jemných pilin po vrtání a řezání).Nemám tam ani odsávání,ani žádné ochrané pomůcky.Nedávno jsem potkala ve firmě muže celé v bílých kombinézách a s kapucí.Když jsem se ptala,proč jsou tak ustrojení,tak mi řekli,že čistili řezačku PCB desek.Oni když čistili stejný bordel se kterým já denně také pracuji,tak byli takhle chráněný a já nic,tak se bojím.Chtěla bych si dát někam zjistit,jestli ten bordel v bednách obsahuje azbest,který způsobuje rakovinu.Kam to mám donést,na okresní hygienu,nebo někam jinam?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.11.15 19:13

Pokud vím, tak azbest se na desky plošných spojů nikdy nepoužíval, jen skelné vlákno, případně papír. A používat jej v jakýchkoliv nových výrobcích je až na výjimky zakázáno (vyhláška 301/1998 Sb.) Podle zák. 309/2006 sb. jsou v podstatě zakázány i práce s azbestem (kromě laboratoří, údržby a likvidace).

Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.11.15 19:21

Azbest se už nikde nepoužívá, je zakázaný. Ovšem vdechování jakéhokoliv prachu škodí, takže ochranné pomůcky by jste mít měla (minimálně respirátor) a měly by být předepsány v příslušném pracovním předpisu, nebo bezpečnostním předpisu. Máte právo pomůcky vyžadovat a je chybou mistra, že je vám nevydal.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.11.15 19:39

Někteří američtí vědci se předhánějí v určování život ohrožujících látek.Jedna z nich je radon,další rakovinotvorné produkty v uzeninách,další jsou ftaláty,v tomto případě je to asbest.Když by se provedly další analyzy a testy,divili bychom se,kolik látek,dnes používaných v životě lidí,životy ohrožuje.

U asbestu jsou příčinou ohrožení mikrovlákna,způsobující dráždění plicních sklípků.-Prvotním projevem je silikoza.Teprve později se u někoho projeví i rakovinné bujení.Ale protože se dnes poklonkuje Americe,musíme sdílet i jejich postupy.Je ovšem prokázáno,že mikrovlákna,o rozměrech pod 0,3mikronů,se vyskytují i u dalších hmot,třeba skleněných a vůbec minerálních vláken.Protože laminátové destičky,používané při výrobě plošných spojů,jsou z 80 % vyrobeny ze skleněných tkanin nejvyšší kvality,pak obrus těchto desek zcela jistě obsahuje množství mikrovláken.Tímto směrem by měla pokračovat vaše analyza.

JABRAKA

Ohodnoceno: 4x

Od: arwi®
Datum: 02.11.15 04:34

Moc vám děkuji ,hned půjdu za bezpečákem.

Od: asd1
Datum: 02.11.15 09:57

jj, bude tam skleněný prach = pro plíce nebezpečné = minimálně respirátor. Bez ochrany bych v tom nedělal a dlouhodobě už vůbec ne...

Ohodnoceno: 0x

Od: host
Datum: 02.11.15 11:02

Nejen respirátor, při práci s ostře nařezanými a dosud neošetřenými deskami na plošné spoje s okraji, ze kterých se uvolňuje prach mohou mít pracovníci a pracovnice rychlé alergické reakce na kůži - zarudnutí, opuchnutí, bolest, rozpraskání kůže. Když to takhle působí na kůži, jak to asi působí na sliznice, na které se ten prach dostane. Navíc bývají v deskách lepidla a pojiva, která mají také nějaké účinky na lidský organismus a možná i škodlivé (formaldehyd?).

Víc vím řekne bezpečák, je to jeho povinnost a pak i povinnost vedoucích zajistit vhodné pracovní prostředí a ochranné a pracovní pomůcky. Viz Zákoník práce, například http://business.center.cz/bus…/zakony/zakprace/cast2h5.aspx

Datum: 02.11.15 11:21

Je mi poněkud divné, že bezpečák neřve. Ale to je asi odvislé od velikosti firmy. U nás v malé firmě je např. s OOPP docela problém. Ne, že by nebyly, ale zaměstnavatel je poskytuje "na vyžádání" nikoliv automaticky, tj. řekni si, co k tomu potřebuješ a já ti to dám.

Ovšem tak rychlé poskytování OOPP jako před kontrolou z Inspektorátu práce jsem ještě nezažil. To jen jako tip, kdyby se věci nechtěly dát do pohybu (kontrolu lze "pozvat" i anonymně :-D)

Od: arwi®
Datum: 02.11.15 16:01
Tak bezpecak mi tvrdi,ze to nic skodliveho asi nebude,ale ze to bude zjistovat.Firma je to velka,ale zalezi jim na vyrobcich,ne na lidech.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.