Sociální a zdravotní pojištění, Student - DPČ

Od: Datum: 09.10.15 12:08 odpovědí: 5 změna: 10.10.15 07:55

Dobrý den,

mám brigádu, kde jsem veden na DPČ. Soustavně jsem teď začal studovat VŠ a mám status studenta + podepsané prohlášení. Moje měsíční výdělky přesahují 2500,-, ale předpokládám že nebudou více než 8000 - 9000,-.

Mohl bych vědět jak je to s částečným placením ZP s SP? Kolik bych měl jako student platit. Myslel jsem, že pod statusem studenta za mě veškeré pojištění hradí stát. Bohužel mi teď zaměstnavatel odečetl zdravotní pojištění 4,5% a sociální pojištění 6,5% . Je to tak všechno správně?

Toto jsem si platil i když jsem nebyl pod statusem student. V čem je tedy výhoda? Mohu na konci roku zažádat o nějaké vrácení?

Děkuji za jakékoliv odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jasa®
Datum: 09.10.15 19:39

Z dohody o pracovní činnosti platí i studenti sociální a zdravotní pojištění, pokud překročí 2500 Kč. Jedná se totiž o takový zkrácený pracovní poměr. U dohody o provedení práce, kde jde spíše o nahodilou výpomoc, která se neřídí pravidly pro klasický pracovní poměr, se sociální a zdravotní pojištění neodvádí.

Nárok na vrácení sociálního a zdravotního pojištění nemáte. Pokud podepíšete prohlášení k dani, máte nárok na uplatnění daňových slev a v rámci ročního zúčtování vrácení daně nebo její části.

Výhodou DPČ je neplacení zdravotního a sociálního pojištění do 2500 Kč za měsíc.

Pro příležitostné práce je lepší dohoda o provedení práce, kde rozsah práce pro jednoho zaměstnavatele nesmí překročit 300 hodin za rok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 19:55
avatar

Ohledně DPČ - jednak je limit o korunu nižší, než uvádíte (za 2.499 se neplatí, za 2.500 už ano), a jednak to, že se u DPČ do 2.499 neodvádí, platí pouze u zdravotního pojištění. U sociálního pojištění je institut tzv. zaměstnání malého rozsahu, což automaticky není každá DPČ. Zaměstnavatelé v tomto často chybují.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.10.15 19:52
avatar

Z hlediska zdravotního pojištění jste jako student poplatníkem, za kterého platí stát. Ale jako zaměstnanec jste povinen ze mzdy nebo odměny z dohody odvést pojištění.

Z hlediska sociálního pojištění nejste jako student pojištěn ani důchodově, ani nemocensky (složky sociálního pojištění). Můžete se přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění, aby se Vám doba počítala na důchod. Ovšem zase - jako zaměstnanec, který vykonává pojištěnou činnost, jste povinen odvádět sociální pojištění z Vaší hrubé mzdy nebo z odměny za dohodu.

Kdybyste nebyl ani student ani zaměstnanec, jste povinen si platit zdravotní pojištění. Sociální povinné není, ale opět byste se mohl přihlásit k dobrovolnému placení jeho důchodové složky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 20:39

Děkuji za odpovědi.

Ohledně vrácení daně nebo její části si mysím že se mě asi týkat vůbec nebude. Jelikož si vydělám při studiu na DPČ (bohužel zaměstnavatel mi DPP nepovolí) max. 8 000 - 9000 hrubého. Což znamená, že základní sleva na dani je 2070 Kč, pokud vím + jako student by se mi přičetlo ještě 335 Kč. Celkem sleva na dani (podepsané prohlášení + student) by činila 2405 Kč. K této hranici ani nedosáhnu, protože ze SHM mám zálohu na daň cca. +- 1800 Kč.

Výhodu DPČ neplacení ZP a SP do 2499 Kč bohužel moc nevyužiji. Každý měsíc to je více. :(

Ohledně sociálního pojištění. Je mi aspoň k něčemu, když si ho už platím teď.

Když jsem neměl status studenta, tak jsem svým příjmem nedostáhl na odvedení min. částku za zdravotní pojištění a rozdíl který tam vznikl (nedoplatek) mi ztrhávali z výplaty. Dnes mi přišla výplata a měl jsem ji mít o 250 Kč poníženou, kvůli tomu nedoplatnu za ZP přesto přišla celá. Je možné že jako student toto doplácet nebudu? Pouze budu odvádět 4,5% ze SHM?

Děkuji

Datum: 10.10.15 07:55
avatar

Daň Vám skutečně vracet nebudou - když celou daň pohltí sleva, tak ji neplatíte, tedy není co vracet.

Sociální pojištění se skládá z důchodového (aby se Vám počítala doba na důchod a aby ho bylo z čeho spočítat), nemocenského (aby vznikl nárok na nemocenské dávky) a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (ten je v této souvislosti zanedbatelný). Protože jako student od 1.1.2009 nejste pojištěn nemocensky (souvisí to se zákonem o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb., kteý nabyl účinnosti od 1.1.2009) a od 1.1.2010 není studium považováno ani za dobu důchodově pojištěnou, znamená to, že se Vám studium od 1.1.2010 nepočítá do pojištěné doby, která je potřebná pro vznik nároku na důchod. Často když o tom mlvím s někým mladým, i se svými dětmi, vidím přezíravé pohledy a mávání rukou, a slyším komentáře ve stylu "my se ani důchodu nedožijeme". On ale není jenom starobní důchod, každý z nás se v jediné vteřině může stát invalidním, ať má kolik chce let. A pro nárok na výplatu je nutno kromě uznané invalidity mít také určitou dobu pojištění. Pak se stává, že mladý člověk např. po havárii je sice uznán invalidní, čili má nárok na to být považován za invalidu, ale nárok na výplatu důchodu mu nevznikne, protože nesplní podmínku pojištěné doby.

Jestliže tedy při studiu pracujete a vykonáváte pojištěnou činnost (tzn. takovou, že ze mzdy se odvádí sociální pojištění), je to pro Vás plus, protože tato doba se Vám vyhodnotí při řízení o důchodu jako započitatelná pro nárok. Tady se vlastně nepřihlíží k tomu, že jste současně studoval, to pro výpočet důchodu nemá význam, podstatná je pojištěná doba.

Váš dotaz ohledně zdravotního pojištění neumím kvalifikovaně zodpovědět, snad se Vám ještě někdo ozve (nejlepší je @ivzez, ta má naprosto univerzální vědomosti).

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.