Má člověk jedno ucho raději?

Od: Datum: 09.10.15 00:54 odpovědí: 9 změna: 09.11.15 10:32

To znamená - preferované ucho. Totiž dalekohledem a foťákem se taky díváme jen jedním preferovaným okem, u rukou to zná taky každý...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.10.15 01:57

Nejen ucho. Lateralita (stranovost) se zkoumá též u oka, ruky, nohy. Souvisí s dominantní hemisférou v mozku. U leváků se často vyskytuje je tzv. zkřížená lateralita, kdy něco raději dělají pravou, něco levou rukou (nohou, okem, uchem), tam se pak častěji vyskytují různé problémy, jako je např. u dětí dyslexie, lehká mozková dysfunkce, nedostatečná koordinace pohybů (nešikovnost, špatné kreslení i psaní i jemná motorika) atd.

doplněno 09.11.15 07:29:

Nevím přesně, co byste chtěla slyšet, dá se o tom psát dlouho. O zkřížené lateralitě něco málo zde http://www.maminka.cz/clanek/…inantni-prava-ruka-a-leve-oko a další si lze snadno vygooglit, když zadáte hesla jako lateralita, leváctví, zkřížená lateralita ap.

Ohodnoceno: 5x

Od: velvetmoon
Datum: 09.10.15 13:05

Děkuji za velmi zajímavou odpověď :)

Mohl/a byste to prosím ještě zpodrobnit, upřesnit?

Datum: 09.10.15 15:34

já bych jen doplnil, že leváci a právaci jsou i mezi zvířaty. Všiměte si, že většina koní vykračuje pravou. Nebo jiný příklad, když pozlobíte naši kočku, tak se po vás ožene drápem. Ale vždycky levým. Máme doma levorukou kočku.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.10.15 16:57

Jako pravák automaticky zvedám mobil k pravému uchu. Jenže na něj slyším o trochu hůř než na levé, takže během hovoru obvykle mobil přehodím. Odpověď je, že preferuji ucho, na které slyším lépe. *jasne*

Datum: 09.10.15 18:16

Já jsem pravák, ale telefon přikládám k levému uchu. Zřejmě jsem si takhle zvyknul, abych měl pravou ruku volnou, třeba ke psaní.

Datum: 09.11.15 07:44

Člověk,který preferuje jedno z očí,vypěstuje si na druhém oku tupozrakost.A to je už vážná porucha,třeba neschopnost dobře odhadovat vzdálenosti.Totéž je i s uchem,stereoakustika mluví o tom,že člověk sluchem se orientuje v prostoru na základě poslechu oběma ušima.Jinak vznikne závažná porucha.

JABRAKA

Od: rd®
Datum: 09.11.15 08:00

Já píšu levou, ale většinu věcí dělám pravou, zase známá to má přesně naopak. U ucha bych neřekl, že bych nějaké preferoval.

Od: buss®
Datum: 09.11.15 10:25

Tož já mám triedr, takže se dívám oběma očima. Chci-li zjistit směr zvuku, tak je třeba obě uši, pokud jde jen o slyšení, dává se ještě ruka za ucho, to asi udělám u levého, ale je to možné, že na jedno slyším hůře. U ruk jak kdy, ač pravák, myšu mám na levé straně abych nemusel ruku sundávat z klávesnice. U nosu je mi to jedno.
To je jak jsem jsem kdysik ptal, jaká strana se preferuje při zatáčení na čemkoli, tedy kdy si dovolíme více klopit, jsme si jistější.

Datum: 09.11.15 10:32

Jsem pravák, používám pravou ruku, levé oko a když se chci zaposlouchat tak pravé ucho.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.