Šíření bakterií a virů

Od: Datum: 08.10.15 11:29 odpovědí: 5 změna: 09.10.15 02:35

Ahoj, zajímá mě jedna věc a to, jak se vlastně viry a bakterie šíří na lidi a jakou formou se lidé nakazují. Já jsem si vždy myslel, že to funguje tak, že chytnete kontaminovaný předmět, pak si chytnete pusu a můžete být dotykem, polknutím toho nakažený...nebo potkáte se s člověkem v jehož těle je vir namnožen, ten na vás dýchne kýchne a máte chřipku nebo něco jako trám... Nově jsem slyšel, nevím jestli je to pravda, třeba když je chřipková epidemie, že můžete sedět někde v domku na svém kanapi a ty viry se šíří vlastně vzduchem plošně a můžete tak snadno onemocnět i bez fyzického kontaktu s nakaženým nebo předměty...Jak to je? Je to vyloženě tak, že ta nákaza si za Vámi "přijde" až domů? A pak záleží na vaší imunitě? Jak to funguje?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.10.15 11:41
Různé viry se různě šíří, chřipkové se většinou šíří kapénkovou formou.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 11:48
avatar

Viry a bakterie jsou všude. Na člověku který váží 70kg je 1kg(!) bakterií. Pokud máte v pořádku imunitní systém, žijí v rovnováze a nic se neděje. Nachlazením, stresem nebo jiným vlivem se tato rovnováha naruší a vypukne boj s imunitním systémem kdy horečka není příčina nemoci ale následek tohoto boje. Když u toho budete chodit do práce, rozdáváte tyto přemnožené kultůry ostatním. Je to v kostce, všechno je to trochu složitější a na dýl.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: lepon
Datum: 08.10.15 23:47

To, že jsou viry a bakterie všude, tak to ví snad každý. Tohle neřeším. Mně se jedná o to, jak snadné je nakazit se "vzduchem" doma v době epidemií , kde mi bacily nikdo netahá - oproti možné nákaze při kontaktu s nemocným nebo věcmi jež držel nemocný. U nemoc jako angína, chřipka a podobné veskrze běžné neduhy.

Datum: 09.10.15 00:32
avatar

Jako, že na vás skočí jako blecha? E-coli bakterie máme všichni v sobě, přesto pokud se fekáliemi dostanou do vody kterou vypijete, dojde k nákaze protože se naruší přirozená mikroflóra.Stejně tak u nemocného, pokud to bude extrémně nakažlivá forma viru nebo bakterie (HIV, Ebola) přenese se kapénkami, kontaktem, krví, slinami. Jak která a za určitých podmínek. Pokud tedy, jak píšete víte, že bakterie jsou všude tak jste si vlastně odpověděl. Angína i chřipka je taky všude, nejsou produkovány jen někdy a někým. Nemocný je nakažlivější proto, že jsou u něj přemnoženy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.10.15 02:35
avatar

Kapénkové nákazy, jako je typicky chřipka, se šíří především rozprašováním do okolí kašlem a pčíkáním, ale též, jak člověk smrká, jsou hojně na rukou, takže zdrojem je třeba madlo v autobuse nebo podání ruky nemocného člověka.

Viry a baktérie jsou sice všude a lze to chytnout i doma na kanapi, ale především hraje roli tzv. virová nálož, protože osamělých virů a bakterií je všude kolem mraky a celé tělo je osídleno koloniemi bakterií. Ale když jsi někde v autobuse nebo místě, kde je virů hodně a jsi tam dlouho, tak pak se podstatně zvýší pravděpodobnost, že se nakazíš. Speciálně tehdy, pokud jsi navíc oslabená.

Většinou člověk o tom ani neví, ale když je oslaben stresem, únavou, fyzickým vyčerpáním, jinou nemocí či virózou, může se stát to, že ho napadne bakterie nebo virus, který by jinak jindy hravě zvládl.

V těle je mnoho obranných mechanismů, které se ve zdraví starají a pohlcují či zneškodňují to, co nám škodí. Když mají ale práci v těle jinde, nebo tam přijede příliš velká nálož bacilů a začne se množit, pak se někdy stane, že nestíhají a člověk onemocní.

Jen tak mimo pořadí - jsou i lidi, kteří trpí chorobným strachem z bacilů - bacilofobií, která jim strašně otravuje život, skrývají se doma, stále si ty bacily představují, vše nesmyslně desinfikují, mají různé obsedantní rituály atd. Je dost obtížné se toho zbavit a otráví jim to život více než ty bacily.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.