Vytýkací dopis - snížení mzdy

Od: Datum: 07.10.15 17:35 odpovědí: 14 změna: 07.10.15 18:57

Dobrý den,

smí zaměstnavatel snížit při vytýkacím dopise osobní ohodnocení a jiné pohyblivé složky? Respetive je odejmout a na jak dlouho?

Děkuji :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 07.10.15 18:06

Z mé praxe v zaměstnání - ano, smí - pohyblivá složka je pohyblivá... odměny jsou nenárokové...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.10.15 18:12

Ano a mělo by to být ve výtce specifikováno. Za co, v jaké výši a na jakou dobu.

Od: ak13
Datum: 07.10.15 18:23

Děkuji. Takže pokud tak není učiněno, tak by mi neměli na plat sáhnout? Mám jen vytýkací dopis, kde se píše co se událo špatně a že by se mnou mohl být rozvázaný prac. poměr. Nic více.

Datum: 07.10.15 18:27

V minulém zaměstnání jsem dostal vytýkací dopis asi 3x-4x.

Bylo tam napsáno něco jako že jsem špatným technologickým postupem zapříčinil finanční ztrátu zaměstnavateli a pokud se to bude opakovat bude se mnou rozvázán pracovní poměr.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.10.15 18:36

Honz, já žádnou fin. ztrátu zaměstnavateli nezpůsobil. Šlo o maličkosti, které se jiným zaměstnancům trpí.

Datum: 07.10.15 18:22

S tzv. nenárokovými složkami může zaměstnavatel nakládat jak uzná za vhodné, pokud nejsou pro jejich přiznání stanoveny podmínky např, kolektivní smlouvou.

Datum: 07.10.15 18:27

Také děkuji. Kolektivní smlouvu jsem podepisoval někdy před 10 lety. Už ani nevím co se v ní píše a vůbec nemám tušení kde bych se na ní měl ptát. Jelikož u nás v zaměstnání se s nikým moc nebaví. I když máte pravdu - tak jí vlastně nemáte. Ale to je asi všude stejné bohužel.

Datum: 07.10.15 18:29

Kolektivní smlouva by se měla podepisovat každým rokem. Na nemárokovou část platu či mzdy nárok nemáte, je to "dobrá vůle zaměstnavatele."

Datum: 07.10.15 18:31

Tak to je mi novinka, že by se něco takového mělo podepisovat. U nás se nic takového neděje. Zajdu si na odbory, sice v nich nejsem, ale snad poradí.

Datum: 07.10.15 18:06

Smí! Zřejmě jste porušil pravidla firmy a pohyblivé složky mzdy jsou nadstandart, na který nemáte nárok.

Datum: 07.10.15 18:29

Neporušil, ale tak těžko něco dokážete, když má zaměstnavatel vždy pravdu ;) Na poradě kde se porušení probíralo se řešilo úplně něco jiného než mám ve vytýkačce zapsáno. Ale když to chcete řešit, tak se s vámi nebudou bavit. Asi tak.

Datum: 07.10.15 18:30

Vytýkací dopis musíte podepsat a tím potvrdit že s tím souhlasíte. Pokud nesouhlasíte, Napište to i důvod proč s tím nesouhlasíte.

Datum: 07.10.15 18:33

Díky, to také udělám. Odvolání mám již napsáno, doručím ho normálně poštou. Díky moc za rady.

Datum: 07.10.15 18:57
Pohyblivá složka mzdy, nemusí mít ani nic společného s vytýkacím dopisem. Je to nadstandardní ohodnocení k Vašemu platu, za dobrý výkon, dobře odvedenou práci. Často záleží jen na subjektivním hodnocení přímým nadřízeným. Ptala bych se být Vámi, svého přímého nadřízeného.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.