Obnova dědického řízení

Od: Datum: 02.10.15 18:09 odpovědí: 5 změna: 05.10.15 14:13
avatar

Dobrý den,

před třemi lety mi umřel otec. V dědickém řízení, které bylo asi měsíc po jeho smrti, kde manželka zdědila kromě peněz také družstevní byt. Byli jsme všichni domluveni, jak si dědictví rozdělíme, a to bez konfliktu. Družstevní byt zůstal napsaný na manželku. Vše bylo za přítomnosti notáře řádně sepsáno a podepsáno. Asi půl roku po dědickém řízení jsem se osobně domluvil se svou matkou, že družstevní byt se přepíše na mě, tudíž se stanu jediným majitelem, členem družstva. Domluva zněla tak, že si vybere městský byt na který si ukáže, což se také stalo plus, že jí vyplatím předem domluvenou částku. Bohužel tohle nikde není sepsáno, jelikož jsem netušil, že také v rodině se mohou dít takové podlosti. Ústní dohoda byla dodržena, byt byl na mě řádně přepsán na družstvu, tudíž jsem se stal jediným majitelem. Nyní po dvou letech, co jsem jediným majitelem, se mi doneslo, že matka má finanční potíže a chce nějakým způsobem obnovit dědické řízení a přijít si tak zpět k bytu. Podotýkám, že utratila několikaset tisícovou částku, nehledě na to, že já jsem si vzal půjčku a sourozenci peníze z dědictví již také nemají. Její představa tedy zřejmě je, že by prodala byt a z peněz nás všechny nějakým způsobem vyplatila. Vzal jsem si půjčku v hodnotě 324.000 Kč vč. úroku, přičemž družstevní podíl bytu činí 300.000 Kč. Celou půjčku jsem investoval do bytu, který je nově zrekonstruován. Doneslo se mi, že mé matce nějaký právník řekl, že lze obnovit dědické řízení, já na internetu však nalezl, že je-li pozemek nebo nemovitost zatajená v dědictví, a to po dobu tří let od dědictví. Bojím se však, že nějakým způsobem přijdu o byt, že budu splácet půjčku a budu mít holý zadek. Přeci kdyby se obnovilo dědické řízení, musí se dát všechny peníze dohromady, tj. od sourozenců, mé i její (matky) a znovu provést celé řízení. (Automobil již byl děděn před třemi lety, již neodpovídá stavem ani stářím hodnotě, kterou měl). Můj dotaz zní, zda má moje matka na něco takového nárok, mám se obávat a situaci nějak začít řešit? Nemohu s ni o tomto komunikovat, protože bych prozradil osobu, od které vím tyto informace a zároveň chci být na tuto situaci připraven. Moc děkuji za každou radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.10.15 18:21
avatar

Podle mého názoru se nemusíte ničeho obávat. Matka získala po dohodě pozůstalých za účasti notáře družstevní podíl s právem užívat příslušný byt. S družstevním podílem mohla nakládat dle svého uvážení. Pravoplatně jej převedla na vás, obdržela dohodnutou částku. V její moci již není tuto transakci nějak zvrátit. Pokud pozůstalostní řízení proběhlo dle práva, nemůžete o družstevní podíl přijít. Můžete být v klidu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.10.15 18:34

Moc informací najednou, nedá se v tom vyznat. Vydejchejte se přes víkend, běžte se projít, ujasněte si jak to přesně bylo a případně běžte za právníkem, těch 500 - 1000 Kč (obvykle 1000,-) za konzultaci vás opravdu nezabije. S ním to proberte detailněji, jak jste jeho klient, tak musí mlčet.

Dle mého - obnova dědického řízení půjde jen velice těžko, byt, auto i peníze byly přiznány notářem (= záruka vykonatelnosti), nic nového (nový majetek nebo další dědic) se neobjevilo...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.10.15 18:39
avatar

Obnova dědického řízení by byla možná pouze pokud by vyšly najevo závažné majetkové skutečnosti, které v průběhu řízení nebyly a nemohly být známy.. Jiný případ v podstatě nepřipadá v úvahu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.10.15 18:57
avatar

Nebojte se ! Dědické řízení bylo uzavřeno. Vzhledem k tomu, že se nevyskytly nové skutečnosti, které by nebyly známy v době konání tohoto řízení, není žádný důvod řízení znovu otevírat. Neumím si představit, co by se dělo, kdyby se podle momentálních nápadů účastníků mělo dědické řízení stále otevírat. A ještě pro upřesnění: Družstevní byt je stále majetkem družstva, nemůže být proto děděn. Dochází pouze k převodu práv a povinností spojených s jeho užíváním a členského podílu nebo jeho části. Čili nejste majitelem bytu, ale nájemníkem (pokud jste si byt nepřevedl do osobního vlastnictví).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pravnik
Datum: 05.10.15 14:13

Matka na Vás převedla (tehdy) členská práva a povinnosti v bytovém družstvu. Tato smlouva (o převodu) musela být písemná. Pokud neobsahovala úplatu za převod, jednalo se o dar (Vaší matky Vám). Darování mezi matkou a jejími potomky bylo bez daně. Takže ani touto cestou ničeho nedosáhne (že by vyhrožovala udáním pro nezaplacení darovací daně).

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.