Neplacený přesčas

Od: Datum: 02.10.15 09:36 odpovědí: 3 změna: 02.10.15 12:42

Dobrý den,

pracoval jsem donedávna na dohodu a v nejbližší době dostanu smlouvu na HPP, tak nějak mi bylo nazančeno, že si to mám pořádně pročíst než to podepíšu, což samozřejmě udělám a že je dokonce ve smlouvě nějak uvedeno, že můžu mít 150 hodin nad rámec základní mzdy, což bych chápal jako, že můžu mít za rok maximálně 150 hodin přesčasů, což je v pořádku, ale udájně mi to zaměstnavatel nemusí proplatit a budu dělat vlastně zadarmo, ani mi nemusí dát náhradní volno a za víkendy případně státní svátky také náhradní volno nebo příplatek mít nebudu. Opravdu to je tak možné? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.10.15 11:59

Uzavření pracovní smlouvy je dvoustranným právním krokem, lze ji uzavřít jen v případě, že s ní souhlasí obě strany. (Zaměstnavatel "pracovní smlouvu nedává", obě strany ji sjednávají dobrovolně.]

Pokud s některým návrhem zaměstnavatelem nesouhlasíte, nejste povinen na něj přistoupit. Pracovní smlouvu dobře pročtěte, případně si ji předem vyžádejte k prostudování, zkonzultujte s právníkem a podepište jen v případě, že se vším souhlasíte.

_________

Sjednáte-li se zaměstnavatelem v pracovní smlouvě mzdu již s přihlédnutím k případné práci přesčas, bude Vám zaměstnavatel moci nařídit práci přesčas v rozsahu až 150 hodin v roce bez nároku na příplatek za přesčas nebo náhradní volno místo příplatku. Pokud s tím nesouhlasíte, nemusíte (není to Vaše povinnost) mzdu se zaměstnavatelem takto sjednávat.

O další práci přesčas (do max. 417 hodin v roce) by se s Vámi musel dohodnout a platit za ni mzdu i příplatky.

_____

Příplatků za práci v noci, o víkendu nebo ve svátek se to netýká, jde jenom o práci přesčas. V pracovní smlouvě lze sjednat jinou výši příplatků. Podle mne však nelze sjednat jejich nulovou výši, protože by se tím zaměstnanec vzdal svého práva, což není možné (zaměstnanec se nemůže v pracovní smlouvě vzdát svého práva).

Pokud by s Vámi zaměstnavatel chtěl sjednat, že Vám nebude vyplácet příplatky, jež zákoník práce stanoví za práci ve svátek, v noci nebo o víkendu, bylo by podle mne takové ujednání neplatné. Přesto nedoporučuji takovou smlouvu podepisovat. Domáhat se neplatnosti některého ujednání pracovní smlouvy je náročnější, než takovou smlouvu neuzavřít.

_________

Zdůrazňuji:

Pracovní smlouva je dobrovolný dvoustranný právní krok, pracovní smlouvu sjednávají/uzavírají dvě strany (nedává ji jedna strana druhé).

Zaměstnanec není povinen přistoupit na všechny návrhy zaměstnavatele, má právo si vyjednat podmínky, které budou vyhovovat i jemu. Chce-li zaměstnavatel sjednat mzdu s přihlédnutím k práci přesčas, měla by sjednaná mzda odpovídat případné práci přesčas (měla by zahrnovat mzdu + příplatek za práci přesčas a měla by být vyšší, než minimální zaručená mzda pro tu kterou skupinu prací).

Zaměstnanec by nikdy neměl uzavřít/podepsat pracovní smlouvu, s níž nesouhlasí, nebo které nerozumí.

Pokud byste ve smlouvě něčemu nerozuměl, vyžádejte si ji k prostudování a zkonzultujte ji s právníkem.

Ohodnoceno: 2x

Od: jarda23
Datum: 02.10.15 12:05

Dobrý den,

děkuji za vyčerpávající odpověď, takže pokud to chápu správně, příplatek za přesčas tedy mít nemusím ani to náhradní volno, ale proplatit mi ten přesčas musí moji základí sazbnou na hodinu? Jde mi o to, že mi tu někteří spolupracovníci říkali, že ty přesčasy náš zaměstnavatel prostě neproplácí, týká se to tedy hlavně těch mladších lidí, kteří to podepsali bez nějaké další konzultace.

Datum: 02.10.15 12:42

Pokud si mzdu sjednáte s přihlédnutím k případné práci přesčas,

bude mzda za případný přesčas bude zahrnuta ve sjednané mzdě.

(Zaměstnavatel nebude do 150 hodin za přesčasy platit nic navíc.)

Dejte si tedy pozor na výši sjednané mzdy.

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.