Po prodeji třetiny domu - občasný pobyt

Od: Datum: 29.09.15 20:34 odpovědí: 11 změna: 01.10.15 22:26

Dobrý den. Můj otec prodává své sestře svoji třetinu nemovitosti po rodičích. Kupní smlouva je připravena k podpisu. Není v ní však zaneseno, že otec může občas do domu, kde se narodil přijet a pár dní pobýt. Jeho sestra tvrdí, že to není potřeba dávat do smlouvy. Že se přece dohodnou, vždyť jsou rodina. Zajímá mne, zda lze nějakým dodatkem mezi sourozenci dohodnout častost a délku návštěv, aniž by to mělo úřední formu. Nebo máme trvat na tom, aby tato podmínka byla zanesena do kupní smlouvy. Jak se takovému závazku říká? Je to věcné břemeno, nebo je věcným břemenem jen trvalé bydlení v domě. Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ju®
Datum: 29.09.15 20:46

Co je psáno to je dáno...A to si představuje, že se rozhodne a sestra jej ubytuje? Jednou to bude její a šlus. Nebo ona bude jezdit k vám na pár dnů taky bydlet? Kdyby jí to daroval byla by možná nějaká vděčnost na místě, ale prodej je jako by to koupil někdo cizí, k tomu by asi nejezdil?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zzzlatokopka*
Datum: 29.09.15 20:49

Teď se tomu nově říká služebnost. Doporučuji dát to do smlouvy a nechat vložit do KN.

Ta třetí třetina je čí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.15 20:55

Třetí třetina je druhé sestry. Ta zatím nechce svůj díl prodat.

Od: zzzlatokopka*
Datum: 01.10.15 22:26

Tak ta další sestra bude muset se služebností souhlasit. Jako vlastníku podílu ji KN vložení břemene oznámuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.15 21:41
avatar

Rozhodně dát do smlouvy... co všechno si lidé domluví a co z toho se nakonec splní? Okolnosti se mohou den ze dne změnit a ze slibů nezbude nic. Smluvní ošetření nikomu neublíží a bude jasno pro všechny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 30.09.15 16:27

To je nelogické. Když něco prodám, tak si nemohu dělát nároky na užívání věci. Jak bude otec hradit pobyt sestře? Jako v penzionu za osobu a noc? Hlava mi to nebere. Při prodeji otec nemá na nic nárok, pokud jej sestra pozve na víkend, to je o něčem jiném. Pokud otec chce PRODAT, tak ať se nedožaduje pobytu v domě.

Řešení tu je . otec ať svůj podíl na domku sestře DARUJE a do smlouvy si nechá dát věcné břemeno - občastné bezplatné užívání jednoho pokoje s příslušenstvím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.15 18:34

Naopak nelogická je vaše formulace. Proč by nemohl byt prodat s věcným břemenem? Proč by ho měl jedině darovat? Samozřejmě, že ho může prodat s nějakým břemenem.

Marek

Ohodnoceno: 1x
 
Od: cicko*
Datum: 30.09.15 22:04

Se zřízením věcného břemena musí souhlasit všichni vlastníci!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.15 22:20

Netvrdím, že ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.15 18:59
avatar

Pominu právní stránku věci.

Záleží, jaká jste širší rodina, jaké máte všichni mezi sebou vztahy.

Když je důvěra a i v minulosti nebyly problémy a co se řeklo to se vyplnilo, tak se stačí jenom ústně domluvit. To je ta starší generace. Otázkou je, jak na to budou pohlížet mladí. Tam je jak známo se už hledí jinak na starší generaci, ale i kdyby to teď fungovalo dobře, nikdy nevíte, co se stane za pět, deset let. Mění se nejen člověk, ale i povaha a situace v rodinách.

Jestli je sestra starší a tedy i otec, jak dlouho tady budou? Co se změní, jestli sestra zemře? Bude vůbec otec tam chtít jezdit, bude si s kým popovídat, zavzpomínat. Nebude stačit chvilková návštěva okolo posvícení, nebo dušiček a navečer odjezd domů?

Nebo se otci zhorší zdravotní stav, že bude rád, když ho dovezete, sníte bábovku, navštívíte hřbitov a otec bude rád, že má návštěvu za sebou a pojede se raději vyspat domů?

Nevím jak to máte zařízené, jestli nemáte v rodině zvykem delší pobyty. To jenom můj náhled na věc, zase trochu jiný.

Má sestra vůbec v domku plonkovou místnost, která je nevyužitá? Možná, že tam máte vejminěk a otec by tam mohl občas strávit v létě hezké dny a třeba i pomoci na zahradě. Pokud by tam chtěl jezdit každý měsíc na jeden týden, tak určitě musí dát slevu z ceny a toto do smlouvy vtělit, již ne pro sestru, ale případné dědice, kdyby se se sestrou něco stalo. Ale jak píši výše. Bude mít otec zájem potom tam jezdit?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.15 22:51
avatar

Já nevím jak ostatní, ale když něco prodávám, tak z toho chci mít zisk a zároveň se toho vzdávám. Pokud to chci dál užívat, tak si to nechám. Přece nebudu prodávat chatu, když tam chci na víkend jezdit? Nebo Jo? Jinak myslím nebo vím, že má sestra by nikdy neřekla ne, kdybych chtěl přijet na pár dní. Ale pokud si člověk není jistý, tak to snad ví, ne?

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.