Žádost o invalidní důchod

Od: Datum: 29.09.15 16:15 odpovědí: 11 změna: 29.09.15 20:06

Dobrý den , potřebovala bych nutně poradit od někoho kdo stím má zkušenost.již od 15 let mám problémy se zády často mě bolely měla sem skoliozu.Pak jsem to neřešila ale po porodu to bylo ještě začla jsem chodit k doktorům kde my ortoped našel kyfozu na krcni pateri a mezi lopatkamy a dole na zadech lordosu a nejak pohnutou plotynku sama tomu nerozumim , pořád mě bolí záda ale tak 3x do týdne uplně šíleně že se sotva vyhrabu z postele dotoho mám časté bolesti hlavy vč migrény byla jsem ve 2 pracích které jsem prostě nezvládala ortoped mi doporučil práci kde budu moct sedět že némám chodit do práce kde se stojí nebo něco nosí protože to prostě nezvládnu a bude to horší ty bolesti když mi nepruží páteř jenže s mím vzděláním kde bych mohla jít pracovat požadují průkaz že jsem osoba zdravotně postižená.Ptala jsem se ortopeda zda bych měla nárok alespoň na částečný invalidní důchod abych měla alespoň nějaký příjem a spolu stím i ten průkaz kam bych mohla na častečný uvazek.Jenže moje obvodní dr mě se vším odbije odpovědí že jsem mladá .Jak si to mám zařídit a mám vůbec nárok šanci ho získat? děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.09.15 16:44

Základem je domluvit se s obvodní lékařkou. Ať jste mladá nebo stará, jestliže máte trvalé bolesti, není to v pořádku. Ale u posudkové komise se posuzuje vyjádření obvodního lékaře, podpořené zprávami odborných lékařů (ortopeda). Jestliže by obvoďák zaslal na LPS vyjádření ve smyslu, že Vám nic není, těžko byste měla u posudkářů šanci.

Jinak žádat o důchod si můžete kdykoli. Zajdete na důchodové oddělení OSSZ místně příslušné Vašemu bydlišti a referentka s Vámi žádost sepíše. Pak se čeká, až Vás pozve posudkář ke komisi. Pak se čeká na Záznam z jednání (aspoň kdysi se to tak jmenovalo), který se připojí k žádosti a celé se to odešle na ČSSZ, kde vydají rozhodnutí.

Jen připomínám: pro nárok na výplatu důchodu musíte splnit dvě podmínky - uznanou invaliditu a potřebnou pojištěnou dobu. Splnění jedné podmínky (uznání invalidity) nestačí. Můžete být uznána třeba plně invalidní a přesto nemusí vzniknout nárok na výplatu důchodu.

Ohodnoceno: 1x

Od: denyx
Datum: 29.09.15 16:50

takže mám jít na duchodové , pak k obvodní kde odevzdám zprávy od obvodní popř od neuroložky kám si ještě zajdu a to vše pošle má dr ke komisi tedy? a jak probíhá ta komise kam si mě pozvou? no nevím co je ta potřebná pojištěná doba?

Datum: 29.09.15 19:43

Na důchodovém se sepíše žádost. Posudkáři si vyžádají od Vaší obvoďačky podklady a pozvou si Vás ke komisi. Jak komise přesně probíhá, to nevím. Posudkoví lékaři jsou součástí OSSZ, stejně jako důchodáři. Bude to pravděpodobně všechno v jedné budově - na OSSZ.

Pojištěná doba je doba, po kterou jste pracovala a z Vašich výdělků se odvádělo sociální pojistné.

doplněno 29.09.15 19:45:

Ve Vašich vyjádřeních níže vidím, že si pletete zdravotní pojištění u zdravotní pojišťovny a sociální pojištění (to znamená důchodové a nemocenské) u OSSZ. Když mluvíme o nároku na důchod, mluvíme taky o době důchodového pojištění.

Datum: 29.09.15 16:47

Informace zde http://www.naseduchody.cz/invalidni-duchod.html

Jak napsat žádost o invalidní důchod?

Žádost o invalidní důchod si žadatelé o důchod nesepisují sami, ale žádost sepisuje pracovník důchodového oddělení na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Žadatel poté vytištěnou žádost pouze podepíše. Žádný formulář žádosti o invalidní důchod, který by si mohl žadatel dopředu vyplnit, tedy neexistuje.

Pokud se něco změnilo, jistě mě někdo opraví. Doporučuji vám, mít veškeré zdravotní zprávy u vašeho obvodního lékaře a pevné nervy při vyřizování. L

doplněno 29.09.15 16:58:

Otevřete odkaz co jsem vám poslala a čtěte, vše potřebné zde najdete.

Zdravotní stav

Invalidní důchod 1. (prvního stupně) – míra poklesu pracovní schopnosti musí činit alespoň 35 %.

Invalidní důchod 2. (druhého stupně) – míra poklesu pracovní schopnosti musí činit alespoň 50 %.

Invalidní důchod 3. (třetího stupně) – míra poklesu pracovní schopnosti musí činit alespoň 70 %.

Potřebná doba pojištění

Pro nárok na výplatu invalidního důchodu musíte být pojištěni nejméně 5 let z posledních 10 let před vznikem invalidity. Jestliže jste starší 38 let a tuto podmínku nesplňujete, zkoumá se ještě období 20 let před vznikem invalidity – v tomto případě ale potřebujete 10 let doby pojištění.

doplněno 29.09.15 16:59:

Komise je v podstatě formalita, rozhodují na základě lékařských zpráv.

doplněno 29.09.15 18:02:

Beruško zlatá, otevřete si ty stránky co jsem vám poslala a čtěte a čtěte odkaz po odkazu. Dozvíte se potřebné a já vám to nebudu muset celé kopírovat.

Už jste někdy byla zaměstnaná? Záda bolí kde koho a přece chodí do práce, vaše lékařka vám dobře řekla, že jste mladá. Zkusila jste cvičit, nebo jen usilujete o ID? Nemoc a ID není žádná výhra, to mi věřte.

Nárok na invalidní důchod – kolik let pojištění potřebujeme?

Nárok na invalidní důchod – špatný zdravotní stav nestačí

Nárok na výplatu invalidního důchodu nevzniká automaticky po uznání invalidity posudkovým lékařem. Mimo uznání invalidity (a není rozhodující, zda jde o invaliditu 1., 2., nebo 3. stupně) vyžaduje zákon o důchodovém pojištění splnění také druhé podmínky – získání potřebné doby pojištění. Jakou dobu pojištění je třeba získat ("odpracovat"), je uvedeno v § 40 zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění:

Věk ke dni vzniku invalidity Jakou dobu pojištění je třeba získat pro vznik nároku na invalidní důchod? před 20. rokem méně než 1 rok (stačí i 1 den) od 20 do 21 let včetně alespoň 1 rok od 22 do 23 let včetně alespoň 2 roky od 24 do 26 let včetně alespoň 3 roky od 26 do 28 let včetně alespoň 4 roky od 28 do 37 let včetně alespoň 5 let z posledních 10 let od 38 let alespoň 5 let z posledních 10 let
nebo
alespoň 10 let z posledních 20 let

(1) Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod činí u pojištěnce ve věku

a) do 20 let méně než jeden rok,
b) od 20 let do 22 let jeden rok,
c) od 22 let do 24 let dva roky,
d) od 24 let do 26 let tři roky,
e) od 26 let do 28 let čtyři roky a
f) nad 28 let pět roků.

(2) Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod se zjišťuje z období před vznikem invalidity, a jde-li o pojištěnce ve věku nad 28 let, z posledních deseti roků před vznikem invalidity. U pojištěnce staršího 38 let se podmínka potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod považuje za splněnou též, byla-li tato doba získána v období posledních 20 let před vznikem invalidity; potřebná doba pojištění činí přitom 10 roků. Podmínka potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod se považuje za splněnou též, byla-li tato doba získána v kterémkoliv období deseti roků dokončeném po vzniku invalidity; u pojištěnce mladšího 24 let činí přitom potřebná doba pojištění dva roky.

Ohodnoceno: 0x

Od: denyx
Datum: 29.09.15 17:10

jemi 22 let jsem pojištená od narození u jedné pojištovny byla to metal alliace která se zmenila na českou průmyslovou to bych měla splňovat tedy? ... jasné takže když moje dr napíše že tedy mám trvalé bolesti a dodám zprávu od ortopeda kde mi našel dle rtg ty to vady na páteři a od neuroložky kde píše že tedy nezvládám bolesti a musela jsem skončit v práci a píše mi různé léky a rhb tak bych šanci mít měla? přemýšlela jsem že bych změnila obvodní lékařku na kterou jsou dobré recenze a opravdu vyslechne to nebude mít vliv? moje dr mě se vším odbije aniž bych dopověděla totiž nemyslím si že by my pomohla

Datum: 29.09.15 18:34

nejde o to kolik let jste pojištěná, ale kolik let jste odpracovala. Máte odpracovaný ten jeden rok? Jestli ti je nad 22let, tak dva roky! Pokud ne, důchod ti přznat můžou, ale žádné peníze stejně neuvidíš.

Datum: 29.09.15 19:10

Je to přesně naopak, důležitý je počet let důchodového pojištění, nikoliv počet odpracovaných let.

Schází-li roky důchodového pojištění, lze je doplatit (není vždy nutné je odpracovat).

Datum: 29.09.15 18:37

Soukromé pojištění (Metal Alliance/Česká průmyslová) nemá nic společného s důchodovým pojištěním.

Jestli jste zatím nebyla nikde zaměstnána, nebo jestli jste nepodnikala,

započítává se Vám do pojištěné doby pravděpodobně jen doba péče o dítě.

Nemá smysl zde vypisovat zdravotní stav, ten nikdo z nás neposoudí.

Váš praktický lékař podle mne bude mít s potvrzením pro posudkového lékaře zkušenosti, bude vědět,

co Vám tam má napsat. Jen jí doložte jí podrobné zprávy od odborných lékařů.

Změna lékaře podle mne není v tomto okamžiku moc rozumná.

Podle mne by bylo lepší, aby Vám zprávu napsal lékař, který Váš stav dobře/dlouhodobě zná.

doplněno 29.09.15 19:13:

Omlouvám se, názvy pojišťoven jsem jenom zkopírovala, nevšimla jsem si, že jde o zdravotní pojišťovny.

Stále však platí, že tyto pojišťovny nemají z důchodovým pojištěním nic společného.

Ze zdravotního pojištění se hradí lékařská péče.

K přiznání důchodu (invalidního, starobního i pozůstalostního) je potřebná účast na důchodovém pojištění.

Ohodnoceno: 2x

Od: uska®
Datum: 29.09.15 18:51

U koho jste od narození pojištěna, je fuk. Nejedná se o zdravotní pojišťovnu.

Doba pojištění (co musíte splňovat pro výplatu ID) je doba, kdy jste pracovala a bylo odváděno z vaší mzdy pojištění a nebo doba studia. Přesné podmínky neznám, ale máte nápovědu v odpovědích výše.

U komise je jedno zda máte bolesti a nebo ne, záleží na diagnoze, kterou vám odborný lékař napíše. Diagnozy se nesčítají, ale ID se určuje podle té nejzávažnější. I když v minimální míře vám vedlejší diaognozy mohou k rozhodování pomoct..

doplněno 29.09.15 18:52:

jeden telefon při psaní a hned mě předběhnou dva rádci

Datum: 29.09.15 20:01

Také si můžete zažádat o status ,,osoba zdravotně znevýhodněná,,. Pro zaměstnavatele jste potom zajímavější a spíše zaměstnavatelná, i když pro Vás z toho neplynou peněžní benefity jako u některého z ID.

To měl být úplně první krok před žádostí o invalidní důchod.

Datum: 29.09.15 20:06

Zkopírovala jsem Vám z přílohy Vyhlášky č. 359/2009 Sb., o posuzování zdravotního stavu, kolik procent poklesu pracovní schopnosti činí tyto poruchy a v jakém rozsahu, takto to posuzují posudkoví lékaři.

ODDÍL E - DORZOPATIE A SPONDYLOPATIE

2 Vrozené nebo získané deformity páteře
Skoliózy, spondylolýza, spondylolistéza, vadné držení těla, deformity v souvislosti s kompresivními frakturami obratlů, Klippel-Feilův syndrom (splynutí krčních obratlů), degenerativní onemocnění páteře, stenózy páteřního kanálu, kyfózy, gibus.
Posudkové hledisko:
Při stanovení míry poklesu pracovní schopnosti se hodnotí rozsah a tíže postižení, závažnost posunu podle Mayerdingovy klasifikace, úhel dle Cobba, přítomnost neurologického deficitu, plicního nebo kardiovaskulárního postižení. Míra poklesu pracovní schopnosti se stanoví podle dopadu stavu na omezení funkčních schopností, zejména na celkovou výkonnost, pohyblivost, schopnost chůze, stání a schopnost zvládat denní aktivity.
2a s poruchou statiky a dynamiky páteře, občasné kořenové dráždění, ztížení dlouhodobé chůze, stání, sezení, ohýbání, zachována schopnost zvládat běžné zatížení, některé denní aktivity vykonávány s obtížemi 10%

2b kombinace závažného postižení více úseků s nepříznivou neurologickou symptomatologií, trvalé kořenové dráždění nebo závažné výpadové jevy, závažné postižení nervů, popř. projevy neurogenního močového měchýře, se závažným snížením celkové výkonnosti při běžném zatížení, některé denní aktivity omezeny 40-50 %

2c s těžkou poruchou funkce,
např. se ztuhnutím rozsáhlých oddílů páteře, extrémně vytvořená skolióza, spondylolistéza s projevy dráždění nebo komprese míchy, pokles celkové výkonnosti při lehkém zatížení, některé denní aktivity značně omezeny 60-70 %

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.