Proplácení státních svátků

Od: Datum: 29.09.15 11:42 odpovědí: 4 změna: 30.09.15 20:48

Dobrý den,

pro svůj projekt do školy si potřebuji ujasnit některé věci ohledně pracovních vztahů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Jde mi hlavně o lidi, kteří pracují např. v obchodních centrech v obchodech. Tito lidé běžně pracují i když je nějaky svátek nebo víkend většinou na krátký/dlouhý týden od 9:00 do 21:00.

Dejme tomu, že má takový zaměstnanec třeba 65kč čistého na hodinu.

Jde do práce i když je státní svátek, zaměstnavatel je povinen mu dát 100% příplatek? Nebo to musí být písemně ve smlouvě a pokud není, tak žádný příplatek zaměstnavatel dávat nemusí?

Pokud zaměstnanec například půjde do práce za někoho jiného (z důvodu, že nepříšel do práce), musí mu zaměstnaval dát za tento den také příplatek, případně mu volno nějak vynahradit?

Platí stejné povinnosti pro všechny typy smluv? Tím myslim dohody, smlouva na HPP a pak jsem se dozvěděl, že existuje i nějaký dotačny fond od úřadu práce, ale to by mělo fungovat stejně jako smouva na HPP.

děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 29.09.15 12:36
avatar

Práce o státních svátcích sobotě a neděli má příplatek, pokud se nedohodnou jinak. PČR mají nařízeno odpracovat určitý počet hodin a nikoho nezajímá, jestli je to pondělí nebo svátek v neděli. U nás v práci máme placeno 100% a máme volno. Kdo jde do práce, dostane k platu v podstatě jen odpracovanou dobu ... takže to pro něj až tak výhodné není.

No a někdo může mít v pracovní smlouvě příplatek 100% a ještě k tomu náhradní volno.

Vše záleží na pracovní smlouvě a na zaměstnanci, který souhlasí s danými podmínkami nebo si "vydupe" nějakou výjimku.

doplněno 29.09.15 12:38:

Ještě musím dodat - procenta byla 30 sobota, 50 neděle, 100 svátek - sčítá se to, takže svátek v neděli 150% příplatek.

Jak jsem zmínil - já dostanu 150%, ale brácha u jiné "firmy" NIC!

doplněno 29.09.15 12:51:

Ony příplatky v zákoně jsou dané, ale pracovní poměr je smluvní vztah - takže ne všechny firmy a zaměstnavatelé zákon dodržují - stačí se výhody vzdát podepsáním smlouvy...

Jo a je menší rozdíl MZDA - PLAT

http://www.mzdovapraxe.cz/vzo…bulky-2/tabulky/mzdy-a-platy/

doplněno 30.09.15 09:25:

@ivzez - díky moc za řádný popis. Já se musím mrknout do svých dokumentů a zjistím možná neplnění zákona svého zaměstnavatele za posledních 7 let... ale nemám tu náturu, abych ukončil pracovní poměr a soudil se o příplatky, protože důvod k rozvázání pracovního poměru u potížisty se najdy vždy :(

Ohodnoceno: 4x
 
Od: kuba94
Datum: 29.09.15 12:44

děkuji za odpověď, myslel jsem, že je to zákonem dané, několikrát jsem se právě setkal s tím, že tito lidé v pracujicí v těchto obchodních centrech, právě žádné příplatky nemají ať je to víkend, svátek nebo normální den, pořád mají svých 65kč/hod.

doplněno 29.09.15 12:57:

Ještě jednou díky, já jsem měl právě za to, že pokud to zaměstnavatel nedodrží a v pracovní smlouvě to není uvedené. Tak je pracovní smlouva neplatná a zaměstnanec, může teoreticky ze dne na den prostě v práci skončit a pak ještě zpětně 3 roky vymáhat po zaměstnavateli právě proplacení těchto příplatků.

Datum: 29.09.15 20:05
avatar

Příplatky za práci přesčas, ve svátek, o víkendech a v noci stanoví zákoník práce. Tzn., že na příplatky je nárok ze zákona, základní výši příplatků není nutné sjednávat v pracovní smlouvě. V pracovní smlouvě (nebo např. v kolektivní smlouvě) lze sjednat jinou výši příplatků. Zaměstnanec se v pracovní smlouvě nemůže vzdát svého práva (v tomto případě příplatků). Dovedu si ale představit sjednání náhradního volna místo příplatků nebo příplatků místo náhradního volna.

_______

Za práci ve svátek náleží přednostně náhradní volno nebo příplatek ve výši minimálně 100 % průměrného výdělku. Za práci v sobotu či neděli, přesčas a v noci náleží příplatek (za přesčas 25 %, za víkend a noc 10 %) nebo náhradní volno místo příplatku. Neurčí-li zaměstnavatel čerpání náhradního volna v následujících třech měsících, musí zaměstnancům vyplatit příplatek.

Příplatky se sčítají. Pracuje-li zaměstnanec v noční směně ve svátek , který připadl na víkend, a jde-li zároveň o práci přesčas, má nárok na všechny vyjmenované příplatky.

_______

Jmlc neodpovídá přesně ohledně pracovní smlouvy.

Základní výše příplatků se nesjednává v pracovní smlouvě (je stanovena zákoníkem práce) a zaměstnanec se v pracovní smlouvě nemůže vzdát svého práva.

Pokud by zaměstnanec uzavřel pracovní smlouvu, v níž by se vzdal svého práva, bude toto jednotlivé ujednání neplatné – pracovní smlouva jako celek bude platit, nebude platit jenom ta část, v níž se zaměstnanec vzdává svého práva. [V případě příplatků za víkend nebo ve svátek může zaměstnanec i přes ujednání v pracovní smlouvě dlužné příplatky vymáhat až tři roky zpětně.]

_____

Vaše domněnka je správná až na to, že okamžité zrušení pracovního poměru pro nevyplacení mzdy nebo její části (v tomto případě příplatků) je možné až po marném uplynutí zákonné lhůty 15 dnů po období splatnosti mzdy (viz ZP, § 56, odst. 1 písm. b ). Obdobím splatnosti mzdy je vždy celý následující kalendářní měsíc.

Příklad: Zaměstnanec, kterému zaměstnavatel nevyplatil příplatky za červencové svátky, může pracovní poměr zrušit nejdříve 16. září.

_____

Pod obratem "proplácení svátků" vidím vyplácení náhrady mzdy za den svátku, v němž zaměstnanec nepracoval. Na náhradu mzdy za svátek má zaměstnanec, kterému kvůli státnímu svátku odpadla naplánovaná pracovní směna (zaměstnavatel se rozhodl provozovnu na den svátku zavřít). Pokud ale zaměstnanec pracovní směnu naplánovánu neměl, není na náhradu mzdy nárok.

_____

Doufám, že je to srozumitelné. Když tak se ptejte dál.

PS: Zákoník práce doporučuji pročíst celý. Jeho znalost se Vám bude hodit po celý pracovní život...

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 30.09.15 20:48
avatar

Neodpověděla jsem na všechno.

"Přijít do práce za někoho" lze s vědomím a souhlasem zaměstnavatele.

Práce na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr je hodnocena odměnou,

příplatky ani dovolená nenáleží ze zákona, ale v DPČ lze obojí sjednat.

_______

Nejsem si jista, co míníte "dotačním fondem od ÚP", to byste měl rozvést.

Odhaduji, že by mělo jít o příspěvek na vytvoření pracovního místa nebo na chráněné pracovní místo...

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.