Židovský rituál

Od: Datum: 22.09.15 09:11 odpovědí: 2 změna: 22.09.15 09:42

Dobrý den všem. Jednou jsem v TV reportáž (rozhovor moderátora s "odborníkem") o události v Izraeli, doprovázenou záběry na nějaký podivný židovský rituál. Bylo to vysloveně ilustrační video, s obsahem reportážem nemělo nic společného, jen jakožto obrazy z Izraele. Mladý židovský kluk (10 let?) seděl na židli, za ním stál starý žid, něco obřadně provolával a v rukou držel bílou slepici, kterou kroužil nad hlavou dítěte. Pak byl vidět kovový stůl s mnoha otvory o průměru cca 25-30 cm, do nichž židé strčili slepice se svázanýma nohama hlavou dolů, takže z otvorů trčely jen nohy a "biskup". To je vše. Jde o nějaký pošahaný svátek, nebo tak něco? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.09.15 09:18
avatar

Jedná se o tradici na svátek Jom Kipurim (svátek smíření, letos začíná 22.9. večer a končí večer následujícího dne).

Je zvykem před začátkem Jom kipur provádět tzv. kaparot, dosl. usmiřování. Kaparot spočívá v tom, že člověk koupí kohouta či slepici, tou třikrát zatočí nad hlavou a následně ji nechá zaříznout – vykoná tak určitý druh smírčí oběti. V Izraeli a ve velkých židovských komunitách, kde se takto kaparot provádí, je pravidlem, že všechna obětovaná zvířata jsou potravinářsky zpracována a výsledné produkty jsou přidělovány chudým. Jindy je zvykem místo kohouta či slepice "obětovat" peníze – tyto pak jdou na dobročinné účely.

doplněno 22.09.15 09:28:

A zabité zvíře, aby bylo košer k jídlu, musí být co možná nejlíp zbavené krve - proto je uložené hlavou dolů.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: vejcenatvrdo
Datum: 22.09.15 09:42

Děkuji za zcela vyčerpávající odpověď. *cteni*

doplněno 22.09.15 12:42:

...při úpravě textu mně vypadlo slovo "viděl". *hi*

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.