1x



Práce 7 dní v týdnu

Od: Datum: 19.09.15 22:51 odpovědí: 12 změna: 22.09.15 05:06
Ahoj,
mohou zaměstnanci chodit do fabriky na 8 h. směny 7 dní v týdnu? Nebo musí mít alespoň neděli volnou?
Děkuji za odpověď a prosím vysvětlit aicky- nerozumím těm zákonům typu: "nepretrzity odpocinek po 24 hodinach po sobe jdoucich."

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.09.15 22:53
avatar

Nečetl jste náhodou čínský zákon práce :-D

Ohodnoceno: 2x
 
Od: atj®
Datum: 19.09.15 22:59
avatar

*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: au1
Datum: 20.09.15 00:52
Smich prejde. Spouste lidi nelze jinak nez prijmout "cinsky zakonik prace".
Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 19.09.15 23:33
Ciste laicky: nuzou. Je to sice nejspis proti zakonikh, ale fyzicjy to lze. A ted vazne. Pracovni doba je zoravidla 160hod/mesic, tzn 8 hod cisteho denne. No a pak jsou prescasy, na ktere gakon taky pamatuje.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.15 23:44
avatar

Ano, mohou. Pro ty, co to nevědí: existuje něco jako nepřetržitý provoz. V zákoníku práce: Hlava I: Obecná ustanovení o pracovní době a délka pracovní doby - § 78. Nepřetržitý odpočinek alespoň 12 hodin během 24 po sobě jdoucích hodin - to znamená, že máte nárok na volno 12 hodin v kuse (ne rozkouskováno po dvou třech hodinách) za jeden den (24 hodin). Po odpracovaných sedmi dnech by však měl být nějaký ten den volna - neděle to být nemusí. Mona

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.09.15 01:10
avatar

Pracovní dobu i rozvrh (rozpis) pracovních směn určuje zaměstnavatel.

Zaměstnavatel musí pracovní dobu rozvrhnout tak, aby zaměstnanci

měli mezi jednotlivými směnami alespoň dvanáct hodin odpočinku (souvisle).

Musí také dodržet souvislý odpočinek v týdnu v délce minimálně 35 hodin.

___

Pracovní dobu i směny musí zaměstnavatel určit tak, aby zaměstnanci v dlouhodobém průměru

(zpravidla 26 týdnů) odpracovali týdně tolik hodin, kolik jich zákoník práce stanoví pro ten který typ

provozu. Pro nepřetržitý provoz zákoník práce stanoví 37,5 hodin týdně.

V provozu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou nemusí zaměstnanci odpracovat každý týden stejný počet hodin.

Některý týden mohou odpracovat hodin více, jiný zase méně. Ale v dlouhodobém průměru se to musí srovnat.

___

U zaměstnavatele sice může být nepřetržitý provoz, ale pak musí zaměstnavatel

"nabrat" tolik zaměstnanců, aby všem zajistil i dobu odpočinku.

Zaměstnanci nemohou pracovat 7 dnů za sebou bez souvislého odpočinku (nemusí vycházet na sobotu a neděli).

Pokud zaměstnanci pracují o sobotách, nedělích, v době státních svátklů nebo v noci,

mají nárok na příplatky, nebo na náhradní volno.

___

Doufám, že je to srozumitelné.

Snažila jsem se to zjednodušit, ale neodhadnu, jestli/jak se mi to podařilo.

Když tak se ptejte dál.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pavelnovotny
Datum: 20.09.15 01:31

Děkuji. Takže např. So, Ne, Po, Út, St, Čt, potom pátek volno?

Datum: 20.09.15 03:57
avatar

Práce: so, ne, po, út, st

Volno: čt + pá

Může to být rozhozeno i jinak, ale vždy musíte mít 1,5 až 2 dny souvislého volna

(jinak by zaměstnavatel nesplnil těch 35 hodin).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jasa®
Datum: 20.09.15 19:55

Mohu se v této souvislosti zeptat, jak v souladu se zákonem ošetřit situaci, když chce zaměstnavatel v nepřetržitém provozu (hotline v IT) dát svým pracovníkům možnost volby poskládat si směny, tak aby jim vyhovovaly (nechce přijít o kvalifikované pracovníky, těžko se shánějí noví). Zároveň nechce porušovat pracovní předpisy (nařízené přestávky v práci...). Zaměstnanci pracují vždy ve dvou, v nočních hodinách se mohou vzájemně zastupovat, odpočinout si.

Někteří pracovníci preferují odpracovat si směny např. prvních čtrnáct dní v měsíci (kdy dojedou za prací do města) a pak se vrací do místa trvalého bydliště, někteří zase požadují noční a víkendové směny. (z důvodu příplatků, studií, pracech na svém přes den). O další lidi nad současný stav pracovníci ani zaměstnavatel nestojí. Pracovníci, že by se museli dělit o práci, snížení výdělku (hodinová sazba), zaměstnavatel zas z důvodu vyšších nákladů.

Zaměstnat lidi na živnostenský list zaměstnavatel také nemůže kvůli švarc systému, tak co s tím? Umíte poradit?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.09.15 04:28
avatar

Toto bych řešila podobně jako plán dovolených.

Nechala bych zaměstnance, aby si naplánovali směny podle svých požadavků

a pak bych to dala jako rozpis pracovních směn.

____

Dobu odpočinku lze v případě potřeby zkrátit za předpokladu, že další odpočinek bude o stejnou dobu prodloužen. Souvislý odpočinek nemusí vždy vyjít na dobu víkendu. Zaměstnanci, kteří chtějí pracovat o víkendech, mohou mít volno jiné dny v týdnu.

Odpracuje-li zaměstnanec např. 15 dvanáctihodinových směn a zbytek měsíce bude mít volno, srovná se to. Zaměstnavatel bude muset pečlivě evidovat odpracovanou dobu, ale tu by musel evidovat stejně. Bude s tím mít více "hlídání". (Toto bývá poměrně časté řešení při montážích v jiném místě nebo v zahraničí.)

Dělku vyrovnávacího období si zaměstnavatel může určit sám. Podle zákoníku práce může činit nejvýše 26 týdnů, jenom v kolektivní smlouvě lze sjednat maximálně 52 týdnů. Ale zaměstnavatel může stanovit vyrovnávací období kratší – např. čtyři týdny – a požadovat po zaměstnancích, aby si směny naplánovali tak, aby se odpracovaná doba a doba odpočinku srovnala během tohoto období. (Např. v restauracích, kde se většinou střídají krátký a dlouhý týden, mohou být vyrovnávacím obdobím dva týdny.)

_______

Doufám, že jsem to napsala srozumitelně.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jasa®
Datum: 21.09.15 19:58

Ivzez, děkuji za radu. Budeme se s tím muset nějak poprat. Povinný 12-ti hodinový odpočinek mezi směnami (byl zaveden třísměnný provoz) by někteří "pracanti" také nejraději ignorovali. Pak mě ještě napadlo, zkusit to nějak doplnit přes dohody o pracovní činnosti, jak se to řeší ve zdravotnictví. Ale je to takové balancování na hraně. :(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.09.15 05:06
avatar

Dohody jsou v pořádku,

musí ale jít o jiný druh práce,

než je v pracovní smlouvě.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.