Vesnici obchází zloděj - co s tím?

Od: Datum: 18.09.15 12:18 odpovědí: 24 změna: 24.09.15 20:12

Jde o babičku naší známé. Žije na vsi, kde je jen většina starých lidí. Asi před třemi lety využívali služeb dvou mužů, řekněme Pata a Mata, kteří starším lidem pomáhali s opravami v domě a kolem domu. Babičce se pak postupně a nenápadně začaly ztrácet drobnosti okolo domu - dřevo z dřevníku, zelenina ze zahrady, oběd ze sporáku a pak i peníze ... žádné stopy, vylomené dveře nebo tak. Přicházeli na to postupně, starší lidé se stydí přiznat, že něco nemůžou najít, tak se svěřila dceři třeba až za 14 dní, když za ní přijela. Teď se ukazuje, že i sousedé mají stejné problémy a obavy. Většinou se to děje, když jsou důchodci u doktora. Párkát viděli poblíž parkovat auto Pata a Mata. Babička v noci slyšela, že někdo obchází dům a dostává se dovnitř. Dveře a okna má zabezbečené petlicí. Doma má starého psa, kterého několikrát našla zkopaného. Teď našla vybourané okno ve chlévě, kudy by mohla vést cesta do domu... Několikrát to hlásili policii, ale jsou tam zřejmě nějaké osobní vazby, takže to policie vůbec neřešila. Nadřízený orgán policie to prý může řešit, až předloží důkazy o krádežích. Ale jak? Co se stane, až zloděje někdo vyruší?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 18.09.15 12:31

zřejmě nějaké osobní vazby, takže to policie vůbec neřešila. Nadřízený orgán policie to prý může řešit, až předloží důkazy o krádežích. Ale jak?
To je kec, jaké "prý", policie musí řešit každé oznámení. Osobní vazby se zloději? Nesmí se nechat odpálit, mohou si na pomahače a chrániče stěžovat. Oni shromažďují důkazy. Ať si pořídí psa, čidla se světlem, sirénou, píšou si dobu, RZ koho cizího viděli.
Co se stane, až zloděje někdo vyruší?
Buď zaútočí, nebo utečou, nebo se budou vymlouvat.

doplněno 18.09.15 20:02:

bruno, nechte moji naivitu bokem, je to jejich povinnost a pokud vůbec nereagují, tak to prostě odserou. Měli by. Je to jen na oznamovateli, co si nechá. Každý si má chránit svá práva. Vsetín, zapomněli, jejich chyba, oznámení přijali (a to ve Zlíně, ne?). Okradli vás, nevyřešili, ano. Ne vše se objasní, zcela běžné. Pokud víte jak na 100 % objasněnost, poučte je! Založte si detektivní agenturu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.15 14:09

Tak to máte docela naivní představy o policii. Ano, měla by řešit všechny podněty, ale neřeší. Na Vsetíně zbytečně zemřela žena, která prosila policii o pomoc, ale oni na její hlášení prý zapomněli. Já sám jsem byl okraden o vybavení domácnosti za 80 000,- a nevyřešili vůbec nic. Stejně tak jako krádež auta.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jmlc®
Datum: 18.09.15 14:31
avatar

jj, mám doma vystaveno lejstro, kdy jsem nahlásil krádež mé peněženky vč. platební karty - řízení o přestupku s textem "byla odcizena peněženka s doklady a platební kartou - neoprávněné držení platební karty". Toto ale není přestupek, je to trestný čin a řeší se mimo jiné při zajištění viníka sepsáním protokolu.

Zloděje chytili, ale peněženku nenašli - našel ji jeden skorosoused ve své zahrádce. Zřejmě ji tam zloděj vyhodil při cestě policejním vozem! jinak si to nedokážu představit. Celou věc jsme řešili po pár letech u soudu a nejen kvůli této akci byli 3 lidi zavření. Tenkrát po činu ale zloděje pustili po 10ti minutách, já byl 3 hodiny na stanici...

Nejedná se o vazby, jedná se o nábor lidí bez práce, kteří když už nic jiného neseženou, jdou dělat policajta. Schopní policisté totiž před změnou výsluh odešli.

K dotazu s variantami: Psa vám otráví, navíc takový větší pes stojí velké peníze nejen za stravu. Raději bych šel do zabezpečení s čidly a pořádnou sirénou. Babička ale může zapomenout a sama poplach spustit, nakonec ještě sama dostane infarkt... Pořádné oplocení s nástrahami je neestetické, drahé a může se nelíbit ostatním sousedům.

Zašel bych za starostou a řešil jako globální problém celé vesnice - aby zkusil něco vymyslet. Např. pravidelné návštěvy PČR, večerní-noční kontroly objektů, obecní hlášení o podezřelých osobách v obci,...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.15 00:22

No, právě. Je zcela běžné, že vše se neobjasní, zcela jako předtím u VB...Agenturu na na výchovu blbců bohužel nezaložím, na to nemám prachy a čas se mi hodně zkrátil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.15 12:55
avatar

Můj názor je, že by měli konat a pomoci starým lidem nejbližší příbuzní. Těch náhod a podezření je opravdu hodně.

Možná se pokusit s více sousedy dojít na schůzi úřadu a tam přednést svoje problémy, nebo dojít do kanceláře úřadujícího pracovníka a upozornit na bezpečnostní problém. Já bych volila obě tyto možnosti.

U pomoci příbuzných bych nejdříve, třeba tu konkrétní babičku, vždy při pravidelné návštěvě upozorňovala, aby měla neustále zamčená nejen venkovní vrátka, ale i domovní dveře a pokud má, tak i zadní vchod do domu. Je jistě zvyklá nezamykat, má psa, ale to dnes již nestačí. Obtěžuje to, ale musí si říci, vždyť se jedná o život a ten strach, když je doma a uslyší nějaký šramot, tak o to nestojí. Já osobně zamykám i když jdu na zahradu, nosím si telefon i klíče v takovém košíčku, neztratí se to.

Nikoho nepouštět domů, vše řešit přes okno, naučit se říci, ať zazvoní u sousedů, naučit se odmítat.

Návštěva pokaždé obejít zahradu a zkontrolovat plot, branky /zalomcovat, jestli drží pevně/, okna, sklepy. Již vaše zmíněné vybourané okno zazdít, vše opravit, nechat udělat bytelné mříže. Podívejte se na vchodové dveře a nízko položená okna, kde bývá pro nezvané návštěvníky snadný přístup. Na sklo nechat nalepit bezpečnostní folie. Schovávat nářadí, aby se venku neválela sekyra, kladivo, krumpáč, žebříky a štafličky apod.. Pouvažovat o psu hlídači, alespoň nějakém štěkacím. V útulku by mohli vytipovat psa, který se nebojí a je ostražitý a bude mu stačit zahrada a domek.

Poslední možnost trochu dražší, je placená ochrana, namontování bezpečnostní kamery a připojit se k pultu bezpečnostní ochrany soukromé firmy, jestli v těch končinách je tato služba nabízena.

Požadavek, aby státní policie zajížděla na kontrolu do obce častěji asi je možné požádat, ale vime, jak to chodí, teprve až když se něco stane, tak se koná. A není tam také městská policie?

Pokud má dobrého, trochu vitálního souseda, nebo obsouseda, domluvit se s ním a vyměnit si telefonní čísla a kdyby něco, volat na pomoc i třeba v noci, je to rychlejší, než by dojela policie. Pořídit silnou píšťalku a tu nosit u sebe, ale nevím, jestli toto zrovna by někoho napadlo, že to je volání o pomoc, někdy je dobré volat HOŘÍ, to spíš lidé zareagují.

Spíš to vypadá, že má někdo hluboko do kapsy a každý malý lup je mu dobrý, ale nemusí vždy všechno dobře dopadnout a může jít o život.

doplněno 18.09.15 13:04:

Osamocené lidi v baráčku, v bytě denně provolat, jak na tom jsou, jestli je vše v pořádku. Nechat si případně i vozit obědy, je to určitá kontrola z venku. Mít v okně zrcátko a dívat se okolo domu, ke vchodu, jestli se tam někdo nekrčí.

Přijít k domku a pohledem zloděje se podívat na domek, jaký by byl nejlepší přístup na zahradu a do domku, a tyto slabá místa posílit a zneprůchodnit.

Pokud babičce mizí jídlo za sporáku, peníze, je evidentní, že nezamyká, nebo je paní již s pamětí na tom špatně, nebo má někdo její klíče.

Tedy možnost za C, okamžitě koupit nový bezpečnostní zámek a vyměnit. Katričku hlídat jako oko v hlavě, a zámečníka tam pozvat až když bude dcera přítomna a bude moci dávat na vše pozor.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 18.09.15 13:38

Děkuji Pohance za všechny nápady.

Tyto zločiny jsou založeny právě na lidském hyenismu a neúctě dnešní společnosti ke starým lidem. Vždyť to vidíme každý den v televizi. Na vsi jsou většinou staří a nemocní lidé okolo 80. let. S nimi je těžká spolupráce, neumějí se bránit a někdy ani nechtějí, mají své zajeté zvyky, ze kterých nechtějí ustoupit. Skvělá situace pro zloděje. Já bych také byla více radikální a bránila.

Pro zručné kutily není těžké udělat si jakékoliv šperháky nebo klíče a vstoupit nepozorovaně do domu, když je opuštěný a zamčený. To také vysvětluje ztrátu peněz nebo jídla. I když to má babička v hlavě v pořádku, každého právě napadne, že si to nepamatuje nebo popletla. Jediná dcera bydlí desítky kilometrů a tím se to také trochu komplikuje. Nastěhovat ke starým lidem rottwajlera, který bude útočit na vše okolo není asi nejlepší řešení. Nějaké bezpečnostní systémy, rozsvícená světla na čidla také vyzkoušeli, jenže právě ta domluva s babičkou je těžká. Je spořivá a neustále vypíná elektriku, aby ušetřila. Policie podaná oznámení prošetřila, přijela, nenašla známky násilného vniknutí, žádné důkazy, vždyť jen starý člověk tvrdí, že se něco ztratilo, tak sepsala protokol a odjela. Tím byl případ vždy vyřešený. Rozvážka obědů by byla dobrá denodenní kontrola, ale babička má přísnou dietu a nemůže jíst normální stravu.

Jako dobrý nápad se zdá jednat s obecním úřadem a instalovat kameru. Existuje nějaká kamera s nočním viděním, která by se spustila při pohybu okolo domu, zaznamenala ho a vydržela by třeba týden na baterie? Bylo by dobré, kdyby instalace celého bezpečnostího systému nakonec nepřesáhla cenu chaloupky. Ale nenajde ji zloděj dříve a neodnese ji s sebou?

Datum: 18.09.15 14:18
avatar

Potom je dobrá závora, kterou se dveře zabezpečí zevnitř, ale naopak, pokud by se něco stalo babi, tak se tam nikdo nedostane, do dnešních bezpečnostních zámků se s obyčejným šperhákem, doufám tedy, nikdo nedostane, jinak pejska jsem myslela spíše menšího, štěkáčka, ale bystrého, dobře slyšícího, a hlavně mrštného, který by se nebál, právě jak píšete, že má paní již staršího a byl snad zbit, možná i špatně slyší, tak ten už moc nepomůže.

S těmi obědy není pravda, že jsou to jídla nevhodná pro člověka s dietou, oni i ty co vaří obyčejná, jsou šetřící a dietní. měla jsem možnost je týden ochutnávat. Jinak je možné, že kuchyně, která je dodává, tak tu dietu, /která to asi je, nevíte/, normálně vaří, ale to se musí zeptat právě ten člověk, který by to paní zařizoval, takhle to jsou jenom vaše domněnky.

Na ty kamery a náročnost odběru elektřiny by musel odpovědět někdo znalý. Ale nemyslím, že by to bylo moc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.15 13:42

V první řadě pokud u mne někdo pracuje, něco si o něm zjistím, takže minimálně jméno, příjmení a přibližný věk. Dále opsat RZ. Někdy postačí opravit díry v plotě a občas dát někam světlo s čidlem. Případně si půjčit od rybářů či myslivců fotopast.Pokud nevím co a kdy zmizelo, tak pak se tím nemůže policie zabývat. Každopádně pokud už budu vědět podle záznamu, kde co kdy s kým, tak pak se tím PČR zabývat bude. Pokud je obecní policie, bylo by vhodné říct i jim, případně řešit věc se starostou obce. Určitě by nebylo od věci, kdyby se občas stavili děti či vnoučata a okoukli to okolo. Potom pat a mat uvidí, že je tam pohyb a už tam nepolezou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.15 14:15

Kvituji všechna doporučení přede mnou. Nebojte se, na "každú sviňu se voda vaří!"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.15 15:46
avatar

kamera, pripadne pes, ale ne gaucovy povalec

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 18.09.15 16:30

Zdravím, na toto je v ČR špatná obrana. V USA už by dotyční dávno leželi ve formaldehydu. Ano jsou to pistolníci světa, ale na tohle mají zákony dobré, prostě pozemek a majetek je nedotknutelný. Proto se také noviny hází k domu či dávají do odlehlé poštovní schránky, protože by byla strašná spotřeba pošťáků. ;), ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.15 16:53
avatar

Starý muž volal na policii, že zloděj vykrádá jeho garáž. Policista na druhém konci drátu zalitoval, že nemají žádné volné auto, že jsou všichni na výjezdu v terénu. Starý muž se chápavě rozloučil. Za chvíli volal znovu, že odvolává své hlášení o krádeži, protože právě zloděje zastřelil. Během pěti minut najela tři auta s houkačkami, vyskákali policajti s tasenými pistolemi a nalétla helikoptéra se světlometem. Starý muž se omluvil, že jenom chtěl vyzkoušet, jestli opravdu nikdo nemá čas. :-D Je to úsměvný, ale asi i pravdivý příběh. Opravdu to takhle funguje.

doplněno 18.09.15 17:14:

Repkine, já s vámi souhlasím naprosto a úplně. *hej*Co poradíme tazateli?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.09.15 17:06

babkazov: v první řadě je to pouze vtip, v druhé řadě je nutné se trošku zamyslet, např. ve vesnicích apod. je jedna policejní služebna či oddělení na několik malých městeček či vesnic, v noci, o víkendu a o svátku jsou na služebně pouze dva policisté + dozorčí (který zůstává na oddělení), na některých jen jeden policista + dozorčí, kdy vyjíždějí ven oba. Pokud je hlídka například u mrtvoly, je to otázka několika hodin, kdy se čeká na doktora, na pohřební službu, na příbuzné apod., z toho důvodu je např. mrtvola, dopravní nehoda důležitější, než krádež v obchodě. Všude je jiná praxe. např. ve větším městě jsou různé pohotovostní motorizované jednotky (Praha), stálá pořádková jednotka (Brno) a nebo oddělení hlídkové služby (větší okresní města), které jezdí po celém okrese a v případě, kdy hlídka obvodního/místního oddělení nemá čas, tak vyjíždějí právě např. na zloděje či na zajištění místa činu do příjezdu hlídky obvodního/místního oddělení právě oni. Pokud se však znovu vrátíme k menším oddělením a okresům, kde PMJ či OHS není a nejezdí, tak kde nic není asi smrt nehrabe. Pokud s tím má někdo problém, tak ať buďto kandiduje a jako zákonodárce to změní, nebo ať nastoupí k PČR aby posílil jejich řady a byl na roztrhání těla, aby každému vyhověl. Tím, že to někdo napíše na poradnu nebo facebook se situace ani nezmění ani nezlepší.

doplněno 18.09.15 17:11:

Jak jsem již říkal, jsou zde různé druhy zásahů, takže např. pokud je hlídka 1+dozorčí, tak samozřejmě na jeden přestupek může jet jeden a na druhý přestupek či na zpracování jednoduchý trestný čin, kde není pachatel druhý. Pokud se však jedná o trestný čin a je pachatel na místě, musejí tam jet oba, především z důvodu bezpečnosti, potom logicky nemohou jet jinam. Navíc pokud na oddělení přijde ve tři ráno s prominutím otravovat ženská s tím, že jí manžel již několik let neplatí výživné na děti, tak pak se nemůžete divit, že se policie zaobírá "ptákovinama" místo toho, aby jezdila venku, byla vidět a třeba i něco ze své vlastní iniciativy vyřešila, případně aby mohla vyjíždět na jiné akutnější věci. Nemůžete totiž v půlce výslechu říct táhněte pryč, jedu na jiný případ. Navíc když tady na poradně kolikrát člověk čte ty rady, že s každým prdem od souseda se má jít podat trestní oznámení, tak cca 1/3 služby nedělají policisté nic jiného než to, že lidem vysvětlují, že si na určité věci musí najmout advokáta a podat žalobu u soudu, protože policie není bezplatná právní poradna a tyto věci nevyřizuje (ze zákona a ani z časových či vědomostních možnostech).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.09.15 19:44
Nejlepsi je prevence. Pokud musi nastat represe, tak nastala nekde chyba, napr. Ona dira v kulne, plote apod. Takze ji zadelat a nasledne resi dal.Nekolik navrhu jsem dal v predeslem prispevku.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.15 18:43
avatar

domluvil bych se s kamarády a počkal si na ně řádná nakládačka a ve finále předání firmě pomáhat a chránit s tim že bych je obvinil z napadení

jinak pokud voláte policii nehonte místní vždy volejte 158 tam se vše nahrává a pokud jak píšete policie nekoná de to při stížnosti vždy dohledat že ste to hlásili a nic se neděje

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.15 18:51
avatar
BYch se vyradila.Mate lanko?Zatloukla bych koliky,napnula ho a umistila tyhle paste po zahrade nebo před kulnou apod.Schvalne ještě bych nechala ji pootevrenou a vevnitr jen plno harampadi.Pekne by tam zapadl a ještě by zbudil i mrtveho.
Druha vec je je venkovni svetlo na cidlo pohybu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: resenizlodeju
Datum: 18.09.15 20:06

Normalne bych si vzal na tyden volno, pockal bych si a jak mne vyleka, zastrelil bych ho. Ulevil bych spolecnosti, justici i vlastnimu svedomi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 18.09.15 20:08
avatar

Nepřiměřená sebeobrana je strašák v ČR - jsou desítky případů, kdy vás někdo chce zbít a vy se nemůžete bránit "lepší zbraní" - za lehké ublížení na zdraví on může dostat pár měsíců nebo podmínku, vy za těžké ublížení nebo smrt dostanete 8 let natvrdo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: resenizlodeju
Datum: 18.09.15 20:10

no jasne, samozrejme je dulezite, aby se u mrtveho pata, nebo mata nasel aspon dlouhy nuz, nebo lepe plastova pistolka. Je to detail, ale dulezity, pro spokojenou budoucnost

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.09.15 20:30
Pravidlo Z7
Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: buss
Datum: 18.09.15 21:17

Obrana musí být vždy důraznější, jinak zhebnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.15 00:44

No tak fajn, z některých odpovědí jsem fakt zděšený. Vůbec nečetli zadavatele otázky. Takže ozbrojme se, nejlépe kalašnikovem AK 47 (fakt střílí i pod vodou a obalený hlínou) a zastřelme co jen se hne. Jednotlivou ranou, či dávkou. To opravdu chceme? Možná řešení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.15 16:13
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 24.09.15 20:12

? Doporučte to našim poslancům..., jinak...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.