Mzda a dovolená

Od: Datum: 15.09.15 12:04 odpovědí: 8 změna: 15.09.15 15:58

Dobrý den, naši zaměstnanci ve výrobě jsou placeni fixní mzdou ( 10 000,- měsíčně) a pak mají pohyblivou složku, která se počítá dle vyrobených kusů. Při čerpání dovolené je jim krácena fixní mzda dle odpracovaných dnů, ale současně je jim krácena i ta pohyblivá složka, což považují za nespravedlivé. Současně dostávají náhradu mzdy za vyčerpanou dovolenou počítanou standartním způsobem. Je to tak správně?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.09.15 13:01

Jestli tomu dobře rozumím, tak chtějí dostat zaplaceno za to, co ostatní vyrobili v době jejich nepřítomnosti. To znamená, že pokud budou mít dovolenou celý měsíc, tak chtějí dostat zaplaceno za to, čeho se vůbec nezůčastnili. To mi přijde nespravedlivé vůči těm, co makaj.

Ale ve finále záleži na pracovní smlouvě, kolektivní smlouvě a vnitropodnikových předpisech.

Ohodnoceno: 0x

Od: jitkamt
Datum: 15.09.15 13:57

Ne, tak to není. Oni chtějí dostat v plné výši zaplaceno, co skutečně vyrobili, když byli v práci. Když budou tři týdny v práci a vyrobí 300 výrobků, tak chtějí zaplatit za 300 výrobku, fixní mzda se jim krátí o týden, tj. z 10 000,- na 7 500,-, za týden dovolené dostanou zákoný průměr z předcházejícího čtvrtletí. V současné době se jim pohyblivá složka krátí stejně jako pevná, o čtvrtinu, při týdenní dovolené.

Datum: 15.09.15 13:23

Standardně dostane třeba 10 000 fix a 4000 pohyblivou (například). Pokud by půlku měsíce pracoval a půlku měsíce byl na dovolené, dostane 5000 + 2000 = 7000 za odpracované dny a dovolenou placenou průměrem. Nevidím v tom žádnou nespravedlnost ani nelogičnost. Pochopil jsem to správně?

Datum: 15.09.15 13:43
Náhrada mzdy se počítá z hrubé mzdy za předchozí čtvrtletí. Tzn pokud bude zaměstnanec v předchozím čtvrtletí pracovat denně 16tky, tak z toho se mu počítá průměr na dovolenou, nemoc atd. Započítávají se do toho i odměny, třináctý plat atd atd. Paragraf 352-362.
doplněno 15.09.15 13:49: Jinak pohyblivá složka je přece podle kusů, tak jak by mela být ještě krácená? Asi jsem to nepochopil správně...

Od: jmlc®
Datum: 15.09.15 13:48

Pokud podepíšete pracovní smlouvu, dostáváte plat v rámci podmínek pracovní smlouvy, případně navazujících směrnic. ODMĚNA JE NENÁROKOVÁ SLOŽKA MZDY - a i když makám v práci jako šroubek, můžu říct šéfovi škaredé slovo a on mi odměnu strouhne. Důvod se dá vždy najít.

Já mám také v posledních výplatnicích krácenou odměnu - v mailu mi píše "kráceno z důvodu dovolené". Jsem rád, že mám HPP a alespoň nějaké odměny. A kdyby nebyly (také se stalo - byť to nemůžeme až tak ovlivnit), prostě mám základní mzdu, které jsem se upsal.

Jestli se mi to nelíbí, můžu odejít... Sám však chápu, že nemůžu dostat stejnou odměnu za 10 dnů odpracovaných jako ten kolega, který pracoval daný měsíc 22 dnů.

Od: jitkamt
Datum: 15.09.15 14:55

Když pracují chlapi celý měsíc a vyrobí 400 výrobků, dostanou zaplaceno za 400 výrobků jako pohyblivá složka a 10 000,- fixni. Když pracují 3 týdny a mají týden dovolené, vyrobí 300 výrobků, tak dostanou 7 500,- fix (to je ok) a zaplaceno 225 výrobků, pohyblivá složka krácena taky o čtvrtinu a to mi příjde nesprávné. Ve smlouvách mají základ + co vyrobí.

Datum: 15.09.15 15:58

Fix se krátit musí, to je jasné, podle odpracovaných dní. A když mají ve smlouvě plus to co vyrobí, to je jasné taky a to se krátit nemá, protože to vyrobili.Přece nemůžu dostat za 300kusů, zaplaceno jen 225kusů.

Datum: 15.09.15 14:57

Pokud se pohyblivá složka počítá jenom podle počtu vyrobených kusů,

neměla by se v případě dovolené krátit.

Měla by být vyplacena za tolik kusů, kolik jich zaměstnanci vyrobili.

Je ale možné, že jsou u zaměstnavatele pro pohyblivou část stanovena i další kritéria.

doplněno 15.09.15 17:30:

Reakce na informaci od Jitky (dnes – 15. IX. ve 14.55):

Zaměstnavatel nemůže zaměstnancům krátit počet vyrobených kusů,

musí jim zaplatit za všechny vyrobené kusy.

Doporučuji písemnou výzvu zaměstnavateli k doplacení dlužné mzdy.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.