Skončený cestovní pas - musím vrátit?

Od: Datum: 14.09.15 10:37 odpovědí: 13 změna: 19.09.15 18:03

Před rokem mi skončil cestovní pas, přišla mi tehdy před rokem datovou schránkou i automaticky generovaná výzva, že ho mám vrátit (myslím pár dní po jeho skončení).

Ne že bych ho nechtěl vrátit, ale nemám náladu chodit kamkoli na úřad a cokoli s nima řešit, navíc bych musel platit tuším 500 Kč za vystavení nového pasu, což si teď nemůžu dovolit vydat.

A v tuto chvíli nový pas nepotřebuju.

Bude nějaký problém, když zatím pas nevrátím, a teprve až budu potřebovat nový pas, což bude třeba za několik let, tak ten starý vrátím až budu podávat žádost?

Nehrozí pokuta za nevrácení pasu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.09.15 10:46
avatar

Byla jsem si pro novou občanku a zastavila jsem se o patro výše, kde jsem, bez fronty, pracovnici podala několik let propadlý pas. Poděkovala, roztrhla ho a zeptala se, jestli chci nový. Nechtěla jsem. Bez dalších řečí, bez jakéhokoliv jednání nebo vypisování. ;) V baráku, kde se dělají občanky a pasy, můžete starý pas odevzdat. Ale nic se nestane, když ho včas neodevzdáte. Ale to jen tehdy, když ho nikdo neukradne a nezneužije.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.15 11:00
avatar

pokud se starý propadlý pas po uplynutí platnosti neprodleně neodevzdá, může hrozit pokuta až 10 tis. Kč, jak ciutje zákon o cestovních dokladech (§32 až §34), ale v praxi to asi nebude až zas tak horké, jen by vám měla úřednice vystavit potvrzení, že jste pas odevzdala (pro jistotu)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.15 11:06
avatar

Měl jsem nějakou dobu propadlý pas, úřednice ho po mně chtěla až když jsem si po několika letech vyřizoval nový. Měl jsem v něm nějaká exotická razítka, které jsem si chtěl nechat na památku, tak jsem ty stránky prostě vytrhnul. Nevadilo to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 14.09.15 11:13

Pas není váš, vizte zákon o cestovních dokladech, Držitel je povinen ... bez zbytečného odkladu... Chcete šetřit, nežádejte si nový!

doplněno 14.09.15 11:50:

kupr, kdyby chtěli zjistit neodevzdané a řešit, není problém, počítač to snad umí vyplivnout. Mám ho též doma a nejsem z toho na mrtvici.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kupr
Datum: 14.09.15 12:22

buss: Ja z toho na mrtvici rozhodně nejsem. Kdyby to chtěli nějak řešit tak samozřejmě by pro ně asi nebyl problém si zjistit kdo neplatný pas neodevzdal. Snad nebo spíše urřitě to mají někde v počítačích. Spíše by to byla pro ně nějaká práce s rozesláním upomínek (předpokládám, že těch neodevzdaných pasů nebude pouze několik málo případů) a nějaké náklady na to, které by si asi vybrali na těch vyinkasovaných pokutách za to neodevzdání pasu. Já pouze doufám, že snad nikoho něco takového nenapadne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 14.09.15 20:29

Počitadlo to umííí, i vytiskne. Občané v tom dělají brajgl jako byl u evidence aut. Někoho to napadne řešit, třeba vysokýma flastrama. Je ve jmenovaném zákonu sankce? Těmi by se to kráásně uhradilo a vydělali by.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kupr
Datum: 14.09.15 11:43

Já mám doma už 11 let neplatný vlastní pas. Ani mne nikdy nenapadlo, že bych ho měl někde odevzdat (vrátit). Prozatím mi ani nepřišla žádná výzva k jeho odevzdání. Také se mi příliš nechce s tím někam chodit pouze kvůli odevzdání. Nyní jak to tu čtu tak mne napadá jestli kvůli tomu neodevzdání nemůžu mít někdy nějaké problémy. Předpokládám, že takových lidí co mají neodevzdané neplatné pasy bude asi docela dost a někteří už je možná i ztratili nebo zlikvidovali. Předpokládám také, že to asi prozatím nikdo nekontroluje jestli někdo neplatný pas odevzdal nebo ne. Snad možná při požádání o nový.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.15 19:32
avatar

Přesně můj případ. I já mám doma neplatný pas. Teď jsem ho šla hledat a nemůžu ho najít. Ale určitě jsem ho nevyhodila. Naštěstí nebyl vydán u nás, ale v cizině na našem conzulátě. Ale teď mi končí náš občanský průkaz, raději se na to ani nebudu ptát. Byla bych se zeptala. Neudělám to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kupr
Datum: 14.09.15 23:22

A je nějaký rozdíl mezi pasem vydaným na konzulátě a tím který vydávají příslušné úřady v ČR, kromě místa vydáni? Myslím, že ohledně toho vrácení platí na to snad stejný § příslušného zákona a odevzdávat pas snad není třeba jít tam kde byl vydaný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 14.09.15 19:40

Mne upozornila pracovnice úřadu na propadlý, neodevzdaný pas při výměně občanky. Donesla jsem jej a pokuta se nekonala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.09.15 21:15
avatar

Tak jste men nakrkli-mám už přes 15 roků propadlý CP ,stejně tak moje a dcera o něco míň,Tak až bude cesta na úřad tak to zkusím vrátit!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kupr
Datum: 14.09.15 21:35

Já jsem před několika léty nahlásil pozdě na FÚ změnu ve vlastnictví nemovitosti (místo do konce ledna až v květnu) a také mi za to neudělili žádnou pokutu i když asi mohli. Na úřadech asi v určitých případech můžou pokutu odpustit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.15 18:03

No mně platnost CP skončila letos v lednu a o nový jsem žádal v srpnu a to jen na popud zaměstnavatele,že mně chtěli vyslat do Číny.Nikdo na úřadě ani nenaznačil,že jsem ten propadlý měl dávno odevzdat.Jinak by snad byla velice slušně řečeno nehoráznost,abych si za nový CP zaplatil 600 kč (nejlevnější varianta) a ještě mi někdo bude nařizovat,ať ho po skončení platnosti vrátím?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.