Od kdy vypsat nemocenskou?

Od: Datum: 11.09.15 16:48 odpovědí: 3 změna: 12.09.15 07:07

dobry den.
Kolega z prace vcera po ranni smene havaroval na kole,nic vazneho . zlomenina/odrenina.Kdyz ho v nemocnici zalily do sadry tak mu vypsaly nemocenskou a ma v ni uvedeny od toho dne kdy uz odpracoval smenu.Nevim jestli mu to doporucil doktor nebo nad tim nepremyslel coz je pochopitelny kdyz je clovek dolaman.
A ve firme je z toho pozdvizeni jako co stim ze je blbec ze to mel mit od nasledujiciho dne atd.Ono po bitve je kazdy general.
Otazka: jak je to podle zakona ne jak je to lepsi pro nejakeho urednika aby to jednoduse zadal do systemu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.09.15 17:17
avatar

No pokud má váš kolega úrazové pojišytění, tak je lepší čím dřív, tím líp

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.15 18:13
avatar

To je v pořádku. Pokud kolega v den, kdy byla neschopenka vypsána,

odpracoval většinu nebo celou pracovní směnu,

začne se nemoc počítat až od následujícího dne.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 12.09.15 07:07
avatar

ivzez má pravdu. Pokud byla odpracovaná celá směna, začne se počátek nemoci administrativně počítat od následujícího dne. Takže pokud se nehoda stala např. ve středu a neschopenka byla vystavená ve středu po odpracování směny, první den nemoci je pro zaměstnavatele čtvrtek se všemi dalšími důsledky (čtvrtek je první den karenční doby, kdy se zaměstnanci neplatí nic) a stejně tak v případě, že nemoc je delší než 14 dní, i pro OSSZ je počátkem neschopenky čtvrtek, protože zaměstnavatel na neschopenku a na přílohu k žádosti o nemocenské zasílanou na OSSZ potvrdí, že zaměstnanec odpracoval ve středu celou směnu. Není to nijak výjimečná situace.

doplněno 12.09.15 07:18:

Je to § 26 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění:

(3) Vznikla-li dočasná pracovní neschopnost dnem, v němž má zaměstnanec směnu již odpracovanou, považuje se pro účely podpůrčí doby za den vzniku dočasné pracovní neschopnosti následující kalendářní den.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.