Rodne cislo - jde zneuzit?

Od: Datum: 09.09.15 19:21 odpovědí: 17 změna: 10.09.15 08:15
Ahoj,pred chvilkou me volala pani z nejakeho srovnavaciho serveru na povinne ruceni,chtela vedet znacku auta,obsah,atd..bydliste,psc i rodne cislo...tedka se bojim,ze by to nejak mohla zneuzit?mam se bat?nebo nejde rodne cislo zneuzit?
doplněno 10.09.15 13:53:

díky za kritiku,zasloužená,nevím,jsem opatrný na tyhle věci,nevím proč jsem to vypustil z úst..tedka už težko honit bicha :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.09.15 19:25
avatar

měl byste ji ještě nadiktovat číslo karty a PIN. bezpodmínečně.

p.s. proboha, nikomu nikdy citlivé udaje po telefonu NEDAVAT, ještě k tomu někomu koho neznáte !

Pak se budete divit až Vám příjde nějaký učet, poplatek, nebo cokoli na Vaše jméno.

Také muže tyto udaje využít jinak, a vy příjdete o peníze a bůhví co.

Vy jste tu posledních 20 let nežil? Tyhle podvody a fisching se dělá pravidelně a testuje se kdo se chytí :(

ACH JO

doufejte, že měla čisté úmysly

..

předpokládám, že Vám už udělala novou smlouvu na pojištění u drahé pojištovny, kde loví své oběti.

Všechny podané informace, které jste popsal, stačí na uzavření smlouvy po telefonu. Pak zavolá někdo vaším jménem nadiktuje tyto Vaše udaje a máte nejdražší smlouvy na cokoli. Auto, mobil, tarify, a kdoví co :(

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 09.09.15 19:27
No a co ted?
Datum: 09.09.15 19:28
avatar

Co teď? Modlit se, že to byl opravdu jen srovnávací test, ale tam NIKDY nechtějí rodné číslo.

doplněno 09.09.15 19:30:

jo, už vím, jakmile příjde jakakoli smlouva OKAMZITE písemně vypovědět IHNED, že o ní nemáte zájem. Jen tohle obstojí před soudem, a to oni ví, a většinou to nedotáhnou do konce.

V lepším případě příjdete pouze o poštovné za doporučené dopisy, a pro jistotu s dodejkou.

ACH JO

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 09.09.15 19:38
Je to nejake klikpojisteni...
Datum: 09.09.15 19:50
Volal jsem zpatky a pry me chteli zjistit jestli mam nejake.bonusy u stare pojistovny...
Datum: 09.09.15 23:10
avatar

Nerada bych "malovala čerta na zeď", ale podle mne nešlo o žádný "srovnávací test"

(prodejci jsou čím dál "vynalézavější"), ale o o uzavření nové smlouvy na povinné ručení

(tomu nasvědčuje, že po Vás chtěli bydliště, RČ, značku auta, ...)

___

Teď byste měl počkat, až Vám smlouva přijde poštou

a do 14 dnů od ní písemně odstoupit.

Zároveň jim sdělte, že si nepřejete, aby uchovávali Vaše osobní údaje, zakažte jim Vaše osobní údaje předávat třetím stranám a vyzvěte je je k likvidaci osobních údajů. Pro úplnost doplňte, že si nepřejete žádné obchodní nabídky telefonicky, e-mailem ani poštou.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.09.15 05:24
Ja tam pak volal,ze semnou smlouvu nemuzu uzavrit.protoze nemaji vin kod auta...pry to rodne pomne chteli jen,aby zjistili zda mam nejake bonusy u stare pojistovny Ps:auto muzu mit,ale jeste ho nemam,ja nadiktoval imformace,ktere bych mohl mit...
Od: ben®
Datum: 09.09.15 19:25
avatar

Dobrý den, RČ se (prý) zneužít dá. Ovšem, divím se, že někomu do telefonu říkáte vůbec nějaké údaje. Možná jste právě "podepsal" nějakou smlouvu - očekávejte poštu. Zdravím!

P.S. "Šmejdi" prý nyní volají telefonem.

doplněno 09.09.15 23:00:

sebod - zdá se, že zjistit RČ cizího člověka lze nejsnáze po telefonu. Prostě někoho zavolám, slušně s ním pohovořím, vyptám se ho na údaje i to RČ a mám dostatek informací. Více takových ochotných a sdílných spoluobčanů .

doplněno 10.09.15 08:18:

Je fakt, že RČ (jeho význam nebo zneužití) se až démonizuje. Dříve to byl údaj povinný snad na každém formuláři, byl to i údaj v OP a nikomu to nevadilo. Nyní to často nahrazuje datum narození a do OP se (prý) už uvádí jen na přání - což poměrně znesnadní např. sepisování smluv, protože je to zřejmě jediný identifikační údaj stále stejný a originální. Myslím, že je to rozdíl, když někdo ví, kam telefonuje (osoba, společnost) a komu své údaje sděluje - než, když zazvoní telefon a někdo (o kom nic nevíme) tyto údaje požaduje. A to, že říká jméno nějaké společnosti nebo organizace, mu můžeme věřit, ale také nemusíme (což je bezpečnější). Pak se lidé diví, že mají problém nebo je obtěžují nabídky a "šmejdi".

Ohodnoceno: 1x
 
Od: laso
Datum: 09.09.15 19:59

No tak do telefonu NIKDY a NIKOMU nesděluju žádný informace . Pokud něco chci, zajdu na pobočku a pokud volá někdo, kdo ani pobočku nebo kancelář nemá, tak ZAVĚŠUJI.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.15 20:30

Bože, Bože, Ty to vidíš... Proč jste vyděšení z toho, že jste někomu řekli svoje rodné číslo? V dnešní době to je "skoro" veřejný údaj, který se dá vcelku jednoduše zjistit.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 09.09.15 20:36

Hádám, že nemáte ač zřejmě svéprávný rozum průměrného člověka a schopnost užívat jej. Vše po telefonu odmítám.

doplněno 09.09.15 23:15:

sebod, klidně sdělujte svá data, jednou se budete divit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.09.15 23:40

Mám své rodné číslo a další osobní data veřejně dostupné na internetu. Nic s tím nemohu udělat, stejně jako statisíce dalších.

Jsem dokonce povinnen svá osobní data včetně rodného poskytovat dále. Budu se tedy jednou divit?

doplněno 10.09.15 07:53:

Jsem fyzická osoba a plátce DPH.

DIČ se u fyzických tvoří tak, že se vezme rodné číslo a před něj se dá CZ. Ostatní informace jako trvalé bydliště atd. jsou uvedeny také v registrech, které jsou veřejně dostupné.

Takže mě to nechává absolutně chladným, že někdo zná mé rodné číslo.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 10.09.15 00:43

Zjistěte si, kde a kdy je nutné RČ povinně sdělovat a zveřejňovat. Kde máte své RČ dostupné, dejte odkazy! Kdy jste je povinen veřejně sdělovat?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 10.09.15 01:29
avatar

Tak to by mě také zajímalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janagrabiec
Datum: 10.09.15 06:47
V Praze, 10.9.2015
Dobrý den,
po telefonu "nikdy" neříkejte své osobní údaje kompletně tedy hlavně ne když nevíte přesně kdo je od Vás vyžaduje. Externí (partnerská) callcentra společností existují. Třeba O2 a T-Mobile ani neví které partnery má. U T-Mobile je to bohužel běžná věc a proto není ani divu, že má nejvíce virtuálních operátorů. Třeba úrověň telekomunikací a bank na tolik klesla, že bych očekávala změny. Máme zde několik firem, ale bez výběru kdy firma A s firmou B nabízí to samé a firma C se jen o 20 Kč liší.
ČTÚ by už měl zakročit! ÚOOÚ by měl konečně také začít něco dělat. V naší zemi je něco špatně když odcházejí obchodní řetězce Carrefour, Delvita, Interspar, Julius Meinl, chystá se na odchod i Norma a Tesco. Dále třeba nechápu výstavbu hobbymarketu bauMax Michle když letos končí už při stavbě musela firma vědět, že končí. Zajímá mě co zde bude když OBI není daleko.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.09.15 07:43
avatar

Už vám všichni dostatečně vynadali a právem! Jestli se časem semele nějaká nedobrota, napište, prosííím. *hej*Naučte se říkat, že s někým nechcete mluvit, nechcete řešit, nechcete ukazovat výpisy, za účelem ušetření. Solidní podnik vám pošle papírový dotaz, upozornění, nabídku, s hlavičkou a razítkem. Nesolidní pošle prodejce mezi dveře nebo zavolá na telefon. Jednoho dne už jsem měla všech prodejců, prodavačů, operátorů plné zuby a tak klidně skočím do řeči a řeknu: "Omlouvám se, ale já s vámi nechci mluvit." Zavřu dveře, típnu mobil, položím telefon. Nikdo mi nic nedá zadarmo, nikdy nevyhraju, když jsem nevsadila, nikdo to se mnou nemyslí tak dobře, aby mi dal jen tak, korunu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.09.15 08:15
Snad ne,urco bych napsal...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.