Pověření zastup. těžce nemocného člena rodiny

Od: Datum: 03.09.15 08:15 odpovědí: 5 změna: 03.09.15 12:23

Dobrý den,

mám dotaz, jak postupovat při náhlé složité situaci, kdy nám tatínek zkolaboval a po jeho probrání v nemocnici je postižen silnou rozšířenou demencí a zůstal nám na LDN, a není schopen jisté záležitosti už vyřídit.Společně chceme na doporučení lékřů jej umístit do domova pro seniory se zvláštním režimem, bohužel je potřeba k tomuto kroku sousta administrativních úkonů a všude je potřeba zastoupení, ale bohužel bez tatínkovo pověření neboli plné moci, nemůžeme se hnout dál.Tatínek je nechodící a z více jak poloviny již nemyslící človíček, který neví co se děje kolem něj a žije v době více jak před 40 lety.Můžete mi poradit, jak dosáhnout plné moci k řešení jistých úkonů, jako podat žádost o příspěvěk na péči, žádost na umístění,přepsat jisté věci na jinou osobu, když jej tatínek již nikdy nebude využívat a pod.jiné záležitosti, které se musí vyřešit.Jakým způsobem má postupovat manželka, která se chce postarat, ale s ničím nemůže hýbat, on je žadatel a vše musí podepsat a souhlasit s tím, ale přitom ne zcela je při smyslech to vnímat.Bohužel není ještě ve stavu, kdy by mohl být prohlášen za nesprávného člověka. Je těžké se smířit s pocitem bezmoci, když před očima ztrácíte drahého človéka a ještě jsou ve všem tak omezené přístupy.

Děkuji za radu a poskytnutí informace,Pepan Slánský.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.09.15 08:32
avatar

Pokud je tatínek zatím svéprávný, může projevit svou vůli a akorát se nemůže z nějakého důvodu podepsat, tak požádejte o pomoc notáře. Ten by se měl dostavit k tatínkovi a sepsat s ním plnou moc (třeba na vás nebo na manželku) formou notářského zápisu. Nevadí, že ji tatínek nepodepíše, protože platnost bude potvrzená notářem.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.09.15 09:25

Zdravím,

"jethro" Vám radí správně. Řešila jsem podobnou situaci - také přes notáře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 03.09.15 11:01

Lékař Vám musí vystavit lékařslou zprávu o zdravotním stavu tatínka i to, že není schopen podpisu, uvážlivého jednání atd. Na základě toho půjdete na úřad a zjednat zastoupení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 03.09.15 11:28

Moje rada, otevřete si OZ a čtěte Zastoupení členem domácnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kupr
Datum: 03.09.15 12:23

Před několika léty jsem řešil podobnou situaci s mojí mámou která ležela těžce nemocná v nemocnici a potřeboval jsem vyřídit příspěvek na její péči. Máma byla při plném vědomí a byla ochotná žádost podepsat, ale neměla sílu v rukách aby ji mohla podepsét. Na sociálce nám tvrdili, že to máme řešit přes notáře tak jak zde radí jethro. Pak nakonec jim stačilo potvrzení od doktorky z nemocnice, že je vlivem nemoci neschopná podpisu. Kdyby jsme měli kvůli tomu zhánět notáře a žádat ho o návštěvu v nemocnici za účelem potvrzení souhlasu mámy, tak by poplatek za to možná převýšil to co bychom pak dostali od sociálky jako příspěvek na péči a ještě bychom na tom možná prodělali. Nevím kolik si za něco takového může notář žádat zaplatit. Mám dojem, že takové záležitosti bohužel nejsou dostatečně dobře právně vyřešeny a zbytečně to komplikuje rodině nebo blízkým snahu postarat se o nemocnou osobu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.