Žaloba na zřízení věcného břemene

Od: Datum: 27.08.15 10:51 odpovědí: 4 změna: 27.08.15 12:40

Dobrý den,máme pozemek,který má přistupovou cestu přes pozemek souseda.35.let jsme jej použivali jako přistupovou cestu s ústní dohodou,o používání pozemku souseda jako přistupovou cestu.Soused je už v důchodu a daroval pozemek,který jsme používali jako přistupovou cestu svému zeťovi.který nám ted neustále vyhrožuje soudy,atd,že se pohybujeme na soukromém pozemu,a on jsi nepřeje abychom jeho pozemek použivali.Bohužel druhý pozemek,který bychom mohli využívat jako přístup,patří sousedovi,kterému jsme poslali už 3.dopisy o zřízení věcného břemene na cestu,ale ani na jeden dopis nereagoval.Hraje mrtvého brouka.Budeme to vše asi řešit tedy soudně,nemá někdo zkušenost jak sepsat žalobu o zřízení věcného břemene na přijezdovou cestu soudní cestou?Díky za pomoc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.08.15 11:41

Já bych to nazval jinak.

Máte pozemek, na který nemáte přístupovou cestu. Než s tím půjdete k soudu, je třeba vyčerpat všechny možnosti o dohodu. To ale neznamená, že buď soused přistoupí na vaše jednostraně výhodné podmínky a nebo "ho dáte" k soudu.

Zapis věcného břemena znehodnotí pozemek souseda, takže ten má nárok na nejčastěji finanční náhradu.Může být ale plněno i jinak.

Soud tedy rozhodne, že bude proveden zápis věcného břemene a vy jste povinni mu zaplatit jako náhradu třeba 500tis Kč.

doplněno 27.08.15 22:10:

Ještě k tomu vydržení věcného břemena.

Zde nestačí, aby se pozemek souseda "používal" pouze po více než 10let pro přístup ke svému. Je zde nutné prokázat, že toto jednání bylo v dobré víře. To znamená, že po tuto dobu si "procházející" musel být jistý, že mu toto právo náleží. Dokonce i když někomu budu chodit 50let přes zahradu a on mi v tom nebude bránit, tak vydržení věcného břemena není možné, protože jsem nejednal v dobré víře.

A ústní dohoda před 35lety se blbě prokazuje, pokuď ten děda odmítne jít proti své rodině a bude tvrdit, že žádná taková dohoda nikdy nebyla.

Vydržení je krajní řešení, které je velice složité a s nejistým výsledkem. A i když se vám nakonec podaří "zvítězit", tak máte vedle sebe souseda, který vám to nikdy neodpustí a při první možnosti vrátí i s úroky.

Já jsem pro dohodu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: paw®
Datum: 27.08.15 11:52

A ten synek, co vam vyhrozuje nechce ten kus louky prodat? JInak by se mohlo teoreticky jednat o vecne bremeno vydrzenim.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.08.15 12:40
avatar

Přesně tak, věcné břemeno lze získat i vydržením, soud v takovém případě jen zlegalizuje stávající stav.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bremeno
Datum: 27.08.15 12:00

Taky si myslím , že za těch 35 let se břemeno vydrželo a přechází na dalšího vlastníka.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.