Promlčení pohledávky vs. platební rozkaz

Od: Datum: 25.08.15 10:42 odpovědí: 3 změna: 25.08.15 12:00

Dostal jsem platební rozkaz na zaplacení dluhu za jakési použití audiotextových služeb v roce 2011, cca 4800 Kč. Nejsem si vůbec vědom, že bych měl někam telefonovat na placenou linku. V žalobě se píše, že mi posílali fakturu a pak i upomínku, ale kromě běžných faktur (chodí emailem) jsem určitě nic nedostal, minimálně upomínku bych nepřehlédl.

Ale v žalobě se píše, že splatnost pohledávky byla 18.1.2012. Pokud správně chápu z elektronického platebního rozkazu (podávali ho datovou schránkou 22.7.2015 "doručeno do centrální ePodatelny) tak žaloba vlastně byla podána 22.7.2015. No tak mě napadlo, že místo, abych komplikovaně zjišťoval, co se v tom roce 2011 stalo, čehož se asi už nedopátrám, tak prostě namítnu promlčení, jelikož vlastně žaloba byla podána pozdě? Šlo by to?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 25.08.15 11:16
avatar

Dobrý den, to promlčení je snad do tří let od posledního upozornění či výzvy (a domáhání se dluhu). Pokud jste si skutečně jistý, že jste tři roky nedostal žádnou zprávu o dluhu, tak to zkuste na to promlčení "narazit". Pokud to takto nepůjde, tak se můžete dočkat i exekuce.

Asi by bylo dobré komunikovat s věřitelem a zjistit si o dluhu něco více. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.15 11:23

Soudní praxe je taková, že pokuď je dána splatnost dluhu, tak promlčecí doba začína běžet o tohoto data.

Tato smlouva v roce 2011 byla uzavřena ještě za starého OZ. Můžeš mít ale uzavřenou smlouvu dle obchodního zákoníku a tam by byla doba promlčení 4 roky.

V každém případě bych kontaktoval stranu žalující.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.15 12:00
avatar

Nepíšete, zda Vám byl platební rozkaz vůbec doručen, což je klíčová otázka. Základní obrana proti platebnímu rozkazu je podání odporu, ve lhůtě 15 dnů od doručení. To byste určitě zvládl, načež by soud musel provést soudní řízení ve věci té žaloby a nařídit soudní jednání. V rámci tohoto řízení byste jistě mohl namítnout promlčení. Podání a tedy i doručování platebního rozkazu se řídí občanským soudním řádem. Doporučuji ihned, samozřejmě dnes, navštívit advokáta.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.