Kolik dát synoj do začátku?

Od: Datum: 23.08.15 17:06 odpovědí: 22 změna: 23.08.15 20:30

Rád bych tu slyšel od vás, kolik jste dali svým potomkům nebo naopak kolik jste dostali od svých rodičů do začátku...?
Žádnou knížku, či stavební jsem mu nezakládal.. Nastupuje na VŠ, rád bych mu něco dal do začátku i třeba pak aby mu to zbylo až tu školu vychodí..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.08.15 17:11
avatar

To je docela těžká otázka. Studium teď dost stojí, tak si nejdříve zjistit jaké jsou náklady na měsíc a tu mu pravidelně dávat. Mnohdy velké peníze nic nevyřeší, když vyjdou do druháku a pak nemá za co studovat.

doplněno 23.08.15 17:40:

Skripta stojí docela dost. Nepodceňujte to. Pokud bude mít vše zajištěný, tak od 500 do 1000 podle jeho náročného života.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr4444
Datum: 23.08.15 17:13

Studium ho nic stát nebude, kromě lítačky za 250 kč měsíčně... Bydlet bude u nás, a jde na státní VŠ

Od: vilik
Datum: 23.08.15 17:20

Nic. Plať​te mu běžné výdaje, nějaký levnější notebook a možná kapesné. Zbytek, ať si pořídí z brigád. Uděláte pro něj víc, než myslíte. Potom, po studiu, mu můžete připět na postavení se na vlastní nohy.

Ohodnoceno: 6x
 
Od: petr4444
Datum: 23.08.15 17:24

A kolik myslíte dávat mu to kapesné a potom na to postavení se na vlastní nohy? Abych s tím předem počítal a popř si něco dával stranou

Od: vilik
Datum: 23.08.15 17:44

Nevím, jak na tom jste, ale počítejte třeba to, co měl na střední. Včetně oblečení a pomůcek do školy. VŠ se přeci náklady neliší. Kapesné je zase podle vás. Co si koupíte běžně sobě za týden vy? Jestli u vás bydlí, dal bych mu max. 200 týdně. Zbytek brigáda. A po škole, já dostal ekvivalent 2 minimálních platů a hodně lásky, takže v nouzi můžu kdykoliv přijít. Pokud máte možnost dát víc a nebude vám to chybět, dejte klidně víc. Ono se tohle špatně radí, ale pokud si sám musíte šetřit, abyste dal dál, tak myslím, že takový příspěvek na kauci nájemního bytu bude stačit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.08.15 17:25
avatar

jakýpak "do začátku", když bude stále bydlet u vás a vy mu budete vše platit? já bych s podobným darem počkala, až se bude např. ženit nebo stěhovat od vás...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petr4444
Datum: 23.08.15 17:27

přemýšlel jsem zda mu něco nedat už teď aby si s tím hospodařil.. každopádně i kdyby po studiu něco bych mu měl dát.. akorát přemýšlím kolik abych si něco dal stranou.

Datum: 23.08.15 17:34
avatar

záleží, nakolik mu věříte, že to nerozfofruje, ale bude si s tím hospodařit, a pak taky samozřejmě, jaké jsou vaše fin.možnosti - v tom vám "cizí" těžko poradí, spíš si to sám srovnejte v hlavě, popř. se poraďte s manželkou...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bbb*
Datum: 23.08.15 17:29

To záleží na tom, na kolik se cítíte, kolik máte ještě dětí a taky jak moc své ratolesti věříte. Já například dostala všechno, velký dům, všechno zařízení, auto, ale sama už tak rozhazovačná nejsem, protože můj potomek si peněz moc neváží a jakmile nějaké má, hned je jde utratit. Takže nějaké drobné ano, kdyby potřebovala dát na přestavbu bytu, nábytek, auto, ale na velké peníze a nemovitosti si musí počkat až po mé smrti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.15 17:35
avatar

Osobně jsem dostal 20tis, samo, po škole, a byl jsem za to rád, člověk měl alespoň na kauci na byt, a něco málo mu zbylo na nějaký to základní zařízení... jinak to máme tak že když je něco nutného potřeba - vyjímečná oprava auta, nebo se holt mimořádně nevyjde s poplacením všeho, mám možnost si požádat rodiče o nějaký ten peníz s tím že se to vždy snažím v další(ch) výplatách co nejdříve vrátit (přecijen pro mě i pro rodiče lepší než si půjčovat v bance či od lichvářů, ne tady máš bůhví kolik a rozfofruj to...

Ps: pardon, měla to být odpověď na hlavní optázku, jen jsem se uklikl

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr4444
Datum: 23.08.15 17:41

A můžu se zeptat kolik vám je,stačí orientačně? Přecejenom v každé době jsou to jiné peníze.. abych měl tak představu

Datum: 23.08.15 18:09
avatar

můžete, 25, tudíž je to nějakých 6 let zpět, zas o hodně moc to nebude. Přecijen si člověk i těch věcí víc váží když jsou opravdu vydělané vlastní prací (to samozřejmě nemyslím špatně, neznám vašeho syna) :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr4444
Datum: 23.08.15 17:37

rád bych mu nedal zas ani moc ani málo.. takový ten zlatý střed jako dostává valná většina.. Já kupříkladu nedostal nic ale jemu bych to neudělal. Tudíž nevím kolik tak dát.

Od: bbb*
Datum: 23.08.15 17:55

Tak nevím kolik máte, ale jestli mu věříte, že s tím bude rozumně hospodařit, tak je dobré aby nějaké peníze měl. Není dobré když mladý člověk něco potřebuje a nemůže si to koupit, pak když je starý tak může, ale už to nepotřebuje. Dejte mu na knížku nějakou sumu, at si spočítá kolik si může každý měsíc vybrat. Hlavně si nechte nějaké peníze pro sebe, ne abyste to udělal jako moje známá všecho dala dcerám když se vdávaly, prý věno ale stejně se obě rozvedly a pak byly bez koruny a sobě před důchodem nenechala nic. Pak si chodí půjčovat na nájem, na jídlo, to je špatně .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr4444
Datum: 23.08.15 18:10

Já mu věřím vcelku dost, kluk hloupej není a nikdy nerozhazoval zbytečně.. Snaží se. Něco pro sebe si určitě nechám. Rád bych aby neměl trápení jako já že nedostane do začátku ani korunu.. Ale kolik mu tam tak dát netuším, já nikdy nic nedostal

Od: uska®
Datum: 23.08.15 17:41

Souhlas s Vilikem. NIC.

Pořád je to dítko školou povinné i když odrostlejší. Je jasné, že mu budete hradit veškeré výdaje + kapesné a nespoléhejte na to, že VŠ vás nic stát nebude. Pokud je to normální klučina,zbytek penízků na flámy a zábavu si může obstarat brigádami. Tímto ho naučíte hospodařit a ne, že mu taťka vnutí balík peněz.

Peníze dávejte stranou, budou se hodit. Darujte je ke svatbě a nebo později na jeho vlastní bydlení, přispějte mu na auto atd. Pokud nemá řidičák - zaplaťte jej. Na darování peněz máte vždycky času dost.

K dotazu - synovi po VŠ jsme dali 3 ks st. spoření a tím jsme přispěli na pořízení si vlastního bytu. Syn, ale od čtvrťáku již pracoval na plný úvazek, nečerpal peníze od nás a ještě si šetřil. Školu i práci zvládl, já vlastně ani nevím jak. Nás se školou nezatěžoval.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: jmlc®
Datum: 23.08.15 17:44
avatar

Měl jsem jednoho spolužáka - na výšku dostal kapesné 15ti na kvartál - zaplatil si pokoj dopředu a zbytek propil ještě první týden s "kamarády" - takto se úspěšně propil k titulu ING a pracuje v rodinné firmě. Ale stavět domek bych si od nich nenechal.

Peníze kazí charakter.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.08.15 17:50

Peníze kazí charakter? A proč znám tolik fajn lidí co ty peníze mají a jejich charakter je stále stejný, jako když ty peníze předtím neměli?

doplněno 23.08.15 18:05:

Někteří vydělali, někteří zdědili, dostali.. ve všech případech, jejich charakter zůstal stejný. To samozřejmě neznamena, že neznam i movitý lidi, kteřá přišli k penězům a jsou z nich svině, jenže znám taky spoustu lidí, co těch pěnez moc nemaji a svině to jsou stejně ;)

Ohodnoceno: 1x
 

 

Od: uska®
Datum: 23.08.15 17:55

Filipe - a ty lidi co znáte, ty peníze dostali a nebo si je vydělali? To je sakra rozdíl.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: radd
Datum: 23.08.15 18:26

Já jsem od rodičů po dokončení výška dostal stavebko. Bylo tam necelých 100 tisíc. Použil jsem tyto peníze na rekonstrukci patra domu (rodičů), ve kterém nyní bydlím.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: cuca®
Datum: 23.08.15 20:30
avatar

Dobrá rada. Tazatel si po dobu jeho studií tímto "ušetří" pro syna. ;)

Musíte být hodný otec. Štěstí je v dnešní době i to moci školu studovat. Znám případy kdy děti musely zanechat střední školy po pár měsících, protože rodiče neměli peníze, aby děti dojížděly, či na internát. Smutné.

Fandím Vám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sdhthsdgh
Datum: 23.08.15 20:01

Nedostala jsem nic, ale rodiče mě živili celou dobu studia (chodila jsem sice na brigády, ale vydělala jsem si leda tak na zábavu a oblečení apod., třeba 3000 měsíčně). Našetřeno jsem neměla nic, ale nijak mi to nevadilo, ve zkušebce jsem ještě bydlela doma, po zkušebce si pronajala vlastní byt a vybavení domácnosti a elektroniku prostě kupuju postupně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.