Začátek podnikání - prodej

Od: Datum: 23.08.15 16:58 odpovědí: 5 změna: 24.08.15 23:27
avatar

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na pár věcí ohledně prodeje a podnikání.

Je nějaká hranice výdělku do které mohu prodávat bez živnostenského listu?

Chápu správně, že pokud bych měl živnostenský list na nákup prodej, musel bych měsíčně zaplatit sociální a zdravotní pojištění?

Pokud bych nebyl plátce DPH, tak vše nakupuji již s DPH a tak moje cena nemusí být o další DPH zvýšena že? Tj koupím hřebík za 5,- Kč s DPH a když ho prodám za 6kč tak jsem korunu vydělal. Nemusím přidávat k 5kč ještě 21% DPH.

Uvažuji, že začnu nakupovat a prodávat na e-shopu a tak zvažuji, zda dokážu vůbec vydělat na vše co se musí státu zaplatit :D


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.08.15 17:37

prodej bez ŽL na internetu je zatím docela běžný. Ovšem finanční úřady začínají právě na netu pátrat a kontrolovat podle zásady, že se loví malé ryby a těm velkým to projde. Nutnost platit DPH je dáno nějakým obratem za rok.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 23.08.15 17:50

Hranice na opakovanou činnost za účelem zisku je NULA .

Měsíčně musíte hradit soc. i zdravotní pojištění.

S nákupem hřebíku to popisujete správně.

doplněno 23.08.15 20:49:

Vlku - dobrá rada - nepodnikejte, když si neumíte vyhledat základní inormace. Číst umíte? Třeba zde

http://www.dane-a-ucetnictvi-…i-a-zdravotni-pojisteni-2015/

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.08.15 18:00
avatar

Jak se počítá nebo kolik dělá sociální a zdravotní?

Od: buss
Datum: 23.08.15 22:07

Vlku, najdi si živnostenský zákon a tam máš vše, i v čem můžeš podnikat a za jakých podmínek a co je to podnikání. Zrovna tak zákon o sociálním a zdravotním pojštění, též o DPH. Dozvíš se i částku, která není zdaněna. Jinak na intu je kopa stránek i pro začínající živnostníky. To už máš 18 let? S takovými znalostmi..., a kdo ti bude dělat účetnictví?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.08.15 23:27

Roční příjem z podnikání nižší, než patnáct tisíc korun - nepodáváte daň. přiznání !

Příležitostné příjmy

Pokud vaše příjmy z příležitostných činností nepřekročily hranici třicet tisíc za rok, nemusíte je danit ani přiznávat. Myšlen je opravdu roční příjem, nikoli zisk (tedy příjem snížený o výdaje). Jestli jste limit překročili, musíte veškerý příjem z příležitostných činností zahrnout do daňového přiznání – a zdanit. Ještě v roce 2013 platil nižší limit dvaceti tisíc korun.

Aby byla splněna podmínka "příležitostnosti", musí jít o činnost, které se věnujete opravdu spíš výjimečně nebo nárazově, nikoli pravidelně a opakovaně.

Mezi příležitostné příjmy se řadí:
Příležitostné činnosti kromě činností, které sice provozujeme příležitostně, ale máme na ně živnostenský list
Příležitostný pronájem movitých věcí
Zemědělská výroba, pokud není provozována podnikatelem (samostatně hospodařícím rolníkem)
Příjem včelaře; pokud jste během roku měli maximálně 60 včelstev (do konce roku 2013 to bylo 40 včelstev), počítá se jako příležitostný příjem 500 korun na jedno včelstvo

Mezi příležitostné příjmy se neřadí příjmy z autorských honorářů.

NEBO 2)

Příležitostný příjem umožňuje každému si vydělat, aniž by potřeboval živnostenské oprávnění, příp. musel na výdělek uzavírat smlouvu; pokud si takto vyděláte:
do 30 tis. (včetně) za rok (v r. 2013 - do 20 tis. za rok), pak ho neuvádíte do daňového přiznání a neodvádíte tak žádnou daň (je však vhodné si vést evidenci o těchto příležitostných příjmech)
nad 30 tis. za rok (v r. 2013 - nad 20 tis. za rok), pak ho do daňového přiznání musíte uvést a odvádíte daň z celé částky
Příležitostný příjem - podmínky, které musíte splnit:
Příležitostný příjem, tak jak název napovídá, je nahodilým, příležitostným přivýdělkem, který se neopakuje, není systematický (! v opačném případě by byl tento přivýdělek chápán jako podnikání - tzn. soustavná činnost prováděná za účelem dosažení zisku !; pozn.: soustavnou činností není myšlena nepřetržitá činnost, ale činnost, která bude vykonávaná i nadále a může mít charakter přivýdělku ve volném čase, v sezóně atp., proto je důležité nezaměňovat příležitostný příjem za podnikání !)
Příležitostný příjem můžete mít pouze z činnosti, na kterou nemáte živnostenský list (pokud podnikáte, můžete mít příležitostný příjem, ale pouze z činnosti, na kterou se nevztahuje vaše podnikání)
Příležitostný příjem spadá do těchto oblastí:
jednorázové výdělečné činnosti (například výpomoc sousedovi při stavbě nebo opravě domu; brigády v podobě sekání trávy, úklidu zahrady či řezání dřeva, obstarání nákupů, zajištění úklidu v bytě či vyprání prádla; také jednorázové poradenství)
příležitostný pronájem movitých věcí (například zpoplatněné zapůjčení auta, sekačky, nářadí či nábytku)
příjmy ze zemědělské činnosti (prodej ovoce a zeleniny z vlastní zahrady, prodej nasbíraných léčivých bylin a lesních plodů, ale i produktů jako je mléko, maso, vejce či med)
! Do příležitostného příjmu naopak nespadá pronájem nemovitých věcí - ten není příležitostným příjmem a je tedy uveden v daňovém přiznání) !
V průběhu roku může být příležitostný příjem kombinován i s jinými druhy výdělku, přivýdělku (podnikání na živnostenský list, podnikání podle zvláštních předpisů, dohody o provedení práce, dohody o pracovní činnosti..), jen nesmí pocházet z činnosti, ve které již podnikáte
Kdo může mít příležitostný příjem? Prakticky kdokoli - jak zaměstnanec, tak podnikatel (mimo svou podnikatelskou činnost), nezaměstnaný, důchodce, maminky na rodičovské dovolené..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.