VPP, odchod během zkušební doby, zdr. důvody

Od: Datum: 21.08.15 08:44 odpovědí: 4 změna: 22.08.15 10:44

Dobrý den, potřebuji poradit.

Z pracáku mě nabídli práci, Veřejně prospěšné práce. Práci jsem vzala, ale mám zdr. potíže, kvůli kterým tuto práci nemůžu vykonávat. Nyní jsem na nemocenské a chci odejít ve zkušební době. Jak mám postupovat? Vyřizuji si potvrzení od lékařů , můžu během nemocenské ukončit pr. poměr a pokračovat dále v neschopence? Nebo musím ukončit nemocenskou a k dalšímu dni dát výpověď ze zdr. důvodů? Děkuji za odpovědi.Eva


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.08.15 12:15
avatar

Tady na poradně je dost znalých lidím kteří vám poradí tak říkajíc na míru. Nicméně si myslým, že není důvod někam spěchat. Když pohledáte, dozvíte se leccos, já namátkou našel tohle:

Dobrý den,

délku a průběh zkušební doby upravuje § 35 zákoníku práce. Podle jeho ustanovení nesmí být sjednaná zkušební doba delší než tři měsíce po sobě jdoucí. Sjednána může být nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce.

Jestliže byla sjednána zkušební doba a v jejím průběhu se vyskytne překážka v práci, jako např. nemoc zaměstnance, zkušební doba se o dobu překážek prodlužuje (§ 35 odst. 2 ZP). Prodloužení zkušební doby z důvodu překážek v práci je jediným důvodem, kdy může být zkušební doba delší než tři měsíce. Nejedná se o sjednání delší zkušební doby, ale o její prodloužení ze zákona. Ustanovení § 35 odst. 1 zákoníku práce, které říká, že sjednaná zkušební doba nesmí být delší než tři měsíce po sobě jdoucí, se vztahuje k aktu sjednávání zkušební doby při započetí pracovního poměru, kdy jsou zaměstnanec i zaměstnavatel třemi měsíci limitováni.

Překážky v práci se vztahují ke dnům, kdy zaměstnanec zameškal směnu. Zkušební doba se proto prodlouží o pracovní dny, v nichž měl zaměstnanec konat práci, ale které z důvodu překážek v práci zameškal.

Podle § 66 zákoníku práce mohou zaměstnavatel i zaměstnanec zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo i bez uvedení důvodu. Neplatí zde žádná omezení pro skončení pracovního poměru, vyjma prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti, kdy nemůže zaměstnavatel pracovní poměr ve zkušební době zrušit. Pro zaměstnance toto omezení neplatí, ve zkušební době může pracovní poměr zrušit kdykoliv. Po uplynutí 14 kalendářní dnů trvání pracovní neschopnosti není ohledně zrušení pracovního poměru ve zkušební době omezen ani zaměstnavatel.

Zrušení pracovního poměru by mělo být oznámeno druhé straně písemně alespoň tři dny předem. Nedodržení těchto podmínek ale nemá za následek neplatnost zrušení, oznámit jej lze i ústně a v kratší lhůtě.

Nejedná se o výpověď, pro kterou musí mít zaměstnavatel zákonné důvody a musí dodržet minimálně dvouměsíční výpovědní lhůtu, není-li dohodnuta delší. Pracovní poměr zrušený ve zkušební době skončí dnem stanoveným v oznámení, nejdéle posledním dnem zkušební doby.

Občanská poradna KC KROK, Rakovského 3138, Praha 12, tel.: 775 610 452, otevřeno – úterý a čtvrtek 10 - 18 hodin.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 22.08.15 10:41

Děkuji za radu.

Datum: 21.08.15 16:40
avatar

Dejte si pozor na formulaci:

Ve zkušební době nejde o výpověď, ale o "zrušení pracovního poměru ve zkušební době".

Na konec nemoci čekat nemusíte.

Ale doporučuji počkat na uplynutí prvních čtrnácti nemoci, jinak byste neměla nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. Teprve od 15. dne nemoci by Vám OSSZ začala vyplácet nemocenské. Na nemocenské budete mít nárok i po skončení nemoci, podklady pro jeho výplatu budete předávat bývalému zaměstnavateli.

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 22.08.15 10:44

Děkuji, takže pokud zruším pracovní poměr ve zkušební době, ze zdr. důvodů, např během 14 dní , taK můžu marodit dál a nemocenskou mě bude platit OSSZ?

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.