Těhotenství, nemocenská, smlouva na dobu urči

Od: Datum: 17.08.15 18:26 odpovědí: 3 změna: 17.08.15 23:44

Zdravím,

nastíním modelovou situaci:

Žena má smlouvu na dobu určitou, která končí v listopadu. Nyní je na nemocenské z důvodu těhotenství.Termín porodu je březen příštího roku. Žena pracovala po dobu 5 let.

Nyní čerpá nemocenské dávky. Jakým způsobem se změní nemocenská od prvního prosince? Tzn. po konci prac. smlouvy. Co je nutné a kde hlásit?

Díky za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.08.15 18:48
avatar

Pracovní poměr na dobu určitou skončí dnem uvedeným ve smlouvě, tedy 30.11.2015, bez ohledu na to, že zaměstnanec je v dočasné pracovní neschopnosti. Nemocenská se nijak nezmění. Dále je nutné odevzdávat tzv. lístky na peníze bývalému zaměstnavateli. Stejně tak ukončení dočasné pracovní neschopnosti a případnou navazující žádost o PPM.

Paní pracovala celých 5 let u tohoto zaměstnavatele na dobu určitou? Nebo zde pracovala kratší dobu (jakou)?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: radd
Datum: 17.08.15 22:11

Ano, 5 let, asi 2,5 roku agenturně a 2,5 roku na smlouvu.

Datum: 17.08.15 23:44
avatar

Pracovní poměr na dobu určitou skončí uplynutím sjednané doby bez ohledu na nemoc i těhotenství.

Ohledně nemocenského se nebude nic měnit,

podklady pro výplatu je nutné předávat bývalému zaměstnavateli.

Po skončení zaměstnání by paní měla zajít do "své" zdravotní pojišťovny a doložit potvrzení o pobírání nemocenského. Zdravotní pojištění za ni bude hradit stát. Změnu je potřeba oznámit do 8 kalendářních dnů po skončení zaměstnání.

Ochranná lhůta z hlediska nároku na peněžitou pomoc v mateřství činí tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo poslední nemocenské pojištění (zaměstnání), maximálně však 180 kalendářních dnů. Tzn., že jestli poslední zaměstnání (poslední smlouva na dobu určitou) trvalo déle než cca 3 měsíce, bude mít žena nárok na PPM i po zániku nemocenského pojištění (po skončení zaměstnání).

V době pobírání PPM a po jejím skončení v době pobírání rodičovského příspěvku (RP) doporučuji zkontrolovat (vždy do osmi kalendářních dnů od změny), jak ji má vedenu zdravotní pojišťovna, a případně doložit potřebné podklady. Zdravotní pojištění bude dále hradit stát.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.