Panický strach z jehel

Od: Datum: 17.08.15 15:06 odpovědí: 8 změna: 25.08.15 22:24

Dobrý den, mám otázku ohledně injekčních jehel. Je mi šestnáct let a už odmala jsem se bála jehel a nijak se to nelepší. Když jdu k lékaři na očkování, vždycky se mi hrozně rozbuší srdce a začne se mi motat hlava. Často se mi udělá i zle od žaludku. Injekční jehly nemůžu ani vidět, aby se mi tohle nestalo.

Nedávno jsem byla u zubaře a zachránila mě mamka, která tam dělá zubní sestru. Původně jsem doma mamku přemlouvala, aby zákrok klidně udělali bez anestezie, že to vydržím. Mamka si se mnou sedla a vysvětlila mi, že to bez ní nepůjde, protože celý zákrok bude trvat dvě až tři hodiny. Tak jsem nakonec souhlasila. Přišla jsem do ordinace a viděla jehlu. Okamžitě jsem se zastavila ve dveřích a udělalo se mi zle. Mamka vyměnila dlouhou jehlu za krátkou a připravila umrtvující sprej, přitom vysvětlila svému kolegovi, že mám panický strach z jehel. Zákrok jsem nakonec ,přežila, ale říkám si, jestli bych si neměla zajít k psychologovi, nebo tak něco.

Předem děkuji za vaše odpovědi, jsem ráda za každý názor.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.08.15 15:15
avatar

Jen tak obyčejný strach z jehel není nic divného a dá se překonat. Ale pokud nabývá panických forem, je to už fobie a není to nic, za co by se měl člověk stydět. Možná by psycholog pomohl, alespoň by poradil a zhodnotil. Konec konců metody boje proti fobiím existují, ale rada" neblázni a přemoz se" nebývá nejúspěšnější.

Taky samozřejmě záleří na tom, jak moc taková fobie vadí. Třeba arachnofobie je nepříjemná, ale pokud se s pavouky běžně nepotkáváte, tak ji asi ani nemusíte řešit. Ovšem fobie z jehel může být docela na závadu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.08.15 15:29
avatar

- pokud je to opravdu fóbie - čili nemoc, tak by to asi nějakou léčbu chtělo !

- já sama jsem taky měla od mala strach z jehel, takže doteď se nemůžu koukat na jehlu při odběru krve, nebo při očkování, ale, - jak šel život, tak jsem si zvykla - a když jsem byla v nemocnici, kde mi píchali každý den 3x antibiotika - tak jsem se ke konci už téměř nebála - i když se pak zase strach vrátil, už to nebylo tak děsné.

Nesmíš si to připouštět - zkus zatnout zuby... Ale chce to cvik.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.08.15 15:31
avatar

Dobrý den. Nejsem lékař, ale u Vás by se mohlo jednat i o fobii, která se nazývá Trypanophobia. Mrkněte do odkazu a také si přečtěte ty dva články o tom, jaká je léčba a jak lze překonat strach z jehel. Konzultovat s lékařem jste to již měli, ale nikdy není pozdě. Není nutné se za každou cenu nervovat a prát se se strachem a nevolností. Lékař Vám, dle svého uvážení, může např. předepsat léky, které Vás uklidní před nějakým takovým zákrokem atd. Takže k lékaři zajděte a proberte s ním svůj problém.

http://www.rahnsinger.com/co-je-trypanophobia/

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pb®
Datum: 17.08.15 16:15

A neomdléváte? Moji dva kolegové mají takový strach z jehel, že vždy při odběru omdlí. Mají to vlastně jednodušší, protože odběr je pro ně bezboletsný, akorát musí setřičku upozornit na to, že jejich 1,85m a 100kg půjde z zemi, jen co jehlu uvidí. To my, kteří to sice nemáme rádi, máme blbé žíly, takže ne vždy se zadaří na poprvé, ale nemáme panický strach, si to vyžereme až do konce.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 17.08.15 16:35

Ne, ještě nikdy se mi nestalo, že bych omdlela, ale jednou k tomu nebylo daleko.

Datum: 17.08.15 16:39
avatar

zkus mrknout na diskuzi třeba sem - takových lidí je docela dost :

http://www.omlazeni.cz/strach-z-odberu-54-8977-0.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sonikm
Datum: 18.08.15 02:39

Když se něčeho bojíš, osahávej si to tak dlouho, až se bát přestaneš. V lékárně si kup stříkačku a jehlu a polož si ji vybalenou do police. Pak je spoj a zkus si s ní hrát. Až si zvykneš na ten vizuální kontakt a dotyk, zkus s ní píchnout do jablka. Dělej každý krok tak dlouho, až u toho nebudeš cítit svírání žaludku a stres. Nespěchej a jdi krok po kroku v průběhu dní, jak budeš potřebovat. Uvidíš, že časem ti budou předměty připadat známé a ani na ně nepohlédneš při vstupu do pokoje. Pak se líp vyrovnáš se situací, kdy je uvidíš v cizích rukou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.15 22:24
avatar

To jak bych si vzala pavouka a pak do něj šťouchala prstem. *blee**plac*

Trpím arachnofobii už několik let. Jak někde uvidím pavouka, tak zdrhám. Nedokážu ho zabít a nahání mi strašnou hrůzu. Já bych třeba nedokázala sahat na pavouka. Myslím, že zadavatelka to má podobné. Fobie je hrozná věc, kéž by na to byl nějaký účinný lék. :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.