Zdravotní pojištění

Od: Datum: 15.08.15 06:46 odpovědí: 3 změna: 15.08.15 20:51

Zdravím.Chci poradit byla jsem zaměstnána u pracovní agentury na jaře podnik u kterého jsem dělala snižoval stavy a samozřejmě propouštěli lidi z agentur.Já dostala výpověď k 1.4.2015.Ale od března jsem na nemocenské.Dosud mi nemocenská řádně chodila.13.8.2015.mi zdravotní pojišťovna zdělila že od 1.4.2015 ji nikdo neplatí pojištění.Můžete mi poradit kde je chyba. Každý měsíc odevzdávám lístek na peníze od lékaře na mzdovou kancelář agentury.Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.08.15 07:32

Nejsem odborníkem v této oblasti a doby, kdy jsem měl díky povolání manželky slušný přehled jsou tytam. Dle mého chyba rozhodně není na Vaší straně (Vám v dané situaci povinnost platit si ZP rozhodně nevzniká). Povinnost odvodů ZP ale nevzniká ani zaměstnavateli (pokud pracovní nechopnost trvá celý kal. měsíc), pouze by Vás měl uvést v Přehledu o platbě pojistného na zdravotní pojištění zaměstnavatele s nulovým vyměřovacím základem. Uvedené platí za předpokladu, že Váš pracovní poměr byl trvalý pracovní poměr na dobu neurčitou (což u agentury vůbec není jisté).

Doporučuji urychleně kontaktovat zdravotní pojišťovnu a celou záležitost důkladně probrat, ideálně mít černé na bílém, že vše je OK

Zdroj: Daňaři online

ČSSZ

Ohodnoceno: 0x

Datum: 15.08.15 15:52

Váš zaměstnavatel Vás zřejmě odhlásil ze zdravotního pojištění, když Vám skončil pracovní vztah. Dál pak zdravotní pojišťovna očekává, že se dozví, do které kategorie pojištěnců Vás má zařadit. Pokud byste byla registrovaná na ÚP, spadala byste do kategorie, za kterou platí stát. Stejně tak pokud marodíte po skončení pracovního poměru, ale tato informace se k Vaší zdravotní pojišťovně zřejmě nedostala. Ofoťte neschopenku (žlutý pruh) pokud možno tak, aby na ní všechny údaje (zvlášť ten o začátku nemoci) byly dobře čitelné, a odevzdejte kopii ve Vaší ZP. Melu to tady na poradně pořád dokola - zdravotní pojišťovně je potřeba nahlásit každé hnutí, nespoléhat se na to, že je to něčí povinnost, protože důsledky dopadnou vždycky na Vás.

Nemocenské dávky vyplácí OSSZ, je to dávka nemocenského pojištění a nemají se zdravotní pojišťovnou NIC společného. Zaměstnavatel Vás ve ZP klasicky odhlásil a je na Vás, abyste dobu, kdy nepracujete nebo nejste v evidenci ÚP své zdravotní pojišťovně doložila.

doplněno 15.08.15 16:00:

Pak už bude stačit, když pokaždé na ZP dodáte ofocený lístek na peníze a nakonec ofocené ukončení neschopnosti (růžový pruh). Po ukončení nemoci se buď zaevidujete na ÚP, nebo začnete někde pracovat - pro jistotu bych oboje na ZP nahlásila. Nic Vás to nestojí a máte klid.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 15.08.15 20:51

Každý je povinen hlásit a dokládat změny úřadům i zdravotní pojišťovně

do osmi kalendářních dnů (neznalost zákona neomlouvá).

Měla jste zdravotní pojišťovně doložit, že pobíráte nemocenské.

Doporučuji udělat to při nejbližší vycházce.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.