SJM - co má obsahovat testament?

Od: Datum: 12.08.15 16:02 odpovědí: 6 změna: 13.08.15 08:14

Dobrý den,

Chtěli bychom napsat poslední vůli a odkázat si v ní vzájemně svou polovinu majetku (manželovi/manželce), aby byly vyloučeny z dědictví děti, nebo měly nárok na minimum. Nejde o lakotu, syn má rodinu a dvě nezletilé děti a již darem dostal byt v OV, dcera žije v cizině a nechce naprosto nic. Jenže člověk nikdy neví, co partneři dětí, jaký mohou vyvinout tlak a tomu chceme předejít. Jak napsat takovou poslední vůli, co má zahrnovat, abychom nemuseli k notáři? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: eho
Datum: 12.08.15 16:30

Proč byste nešel k notáři? Je výhodné uložit testament do Centrální evidence závětí. S vaším laickým přístupem (myšleno člověka neznalého právního řádu ČR) zaděláte potomkům jen na další potíže po vaší smrti. Pokud to chcete kvalitně a jednoznačně vyřešit za vašeho života, je třeba notáře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rada*
Datum: 12.08.15 16:59

Děkuji za odpověď, ale stačí nám "závěť" psaná vlastní rukou. Chceme jen aby měla všechny náležitosti, proto žádám o radu.

Od: hoo
Datum: 12.08.15 17:11

Závěť může být psaná vlastní rukou i strojově. Vždy jsou zapotřebí splnit jiné formality. Více si nastudujte v občanském zákoníku § 1494 1592, resp. 1676. Možná pak pochopíte, že vámi sepsaná závěť nejspíše nebude platná a dědicové spolu svedou po vaší smrti boj o majetek. Že se vás to netýká? Ale týká - bohužel ano, byť si to dnes nepřipouštíte. Moje rada je dobře myšlená...

doplněno 12.08.15 17:19:

Myšleno § 1494 až 1676.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.08.15 17:14
avatar

Není důležité, zda je závěť psaná vlastní rukou, na stroji či na počítači. Nezbytnými náležitostmi jsou datum, podpisy u ručně psané závěti, a také podpisy svědků u závěti psané strojově. To vše však nestačí, aby závěť splnila účel, který od ní očekáváte. Děti musí dostat určitou část stanovenou zákonem, tzv. povinný díl. Pokud jim povinný díl nebude odkázán, bude závěť v této části neplatná. Výpočet povinného dílu, zvláště když syn od vás dostal hodnotný dar, je pro laika dosti složitý, proto vřele doporučuji nechat si závěť sepsat notářem.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 13.08.15 07:01
avatar

Řekněte mi, co člověka nutí vymýšlet hororové scénáře? Místo aby si užíval, že ještě může, pokouše, zůstane to v něm a bylo to dobré, stále bude předpokládat Něco, s velkým N. A bude přemýšlet a diskutovat a zjišťovat a vylepšovat. A bát se a řešit dlouhou dobu! A kazit si usínání a zažívání jen proto, protože si neumí užít všeho, co mu osud nabízí jako odměnu za poctivý život. Jakoby se bál, vlasně já nevím ani čeho. A když zavře oči, zůstanou po něm věci, které stejně nikdo nechce a jsou jich plné bazary! Bazary plné zaprášených klunkrů, které měly cenu jen pro původní majitele. Pro ně to byly poklady, na které museli hodně popracovat a shánět a hromadit. A část života se starali, co s těmi klunkry bude. *hej*Tohle vím naprosto jistě, protože mí rodiče taky takhle nespali a starali se. Když se táta ztratil, vzdali jsme se majetku ve prospěch maminky. Když i ta zemřela, ideální polovinu baráku jsme se ztrátou prodali spolumajiteli. O peníze jsme se podělili po zaplacení všech výdajů. Každý jsme si vzali maličkost, oblečení jsem zavezla charitě a bratr zajistil kontejner, a nechal všechno odvézt na skládku. Včetně vlněných plyšáků a skla a nádobí. Nikdo to nechtěl a my jsme si nemohli dovolit cestovat do bývalého domova, abychom někomu cosi darovali nebo prodali. *hej*Omlouvám se, že neodpovídám na vaši otázku, ale moc bych chtěla, abyste si ušetřili starání, které je naprosto, fakt naprosto zbytečné. Hodně zdraví a klidu do let, které vám osud určil. Užijte si života, dětí a vnuků. *pusa*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.08.15 08:14
avatar

babkazov -

- máte sice naprostou pravdu, ale tak docela si nemyslím, že si manželé budou schopni užívat života, jak radíte, pokud nebudou mít uspokojivě vyřešenou tuto otázku, která je trápí - byť z pohledu nezúčastněného člověka - zbytečně.

Jeden můj známý sice říká, že mu může být naprosto jedno, co se s jeho majetkem (který není zanedbatelný) po jeho smrti stane - ale rodinu má pro případ úmrtí dobře zabezpečenou (takže jsou to jen takové "kecy").

Já sama jsem se byla u notáře na tuto záležitost zeptat, protože mě jde zase o to, aby můj majetek (který zase zanedbatelný je) nepřipadl po mé smrti státu, jelikož nemám děti a zákonní dědicové jsou už taky staří, takže velice pravděpodobně mohou "předemřít" (hezký termín, že?).

Tam jsem se dozvěděla, že sepsání závěti přijde min. na ca 2500 kč, ale, že si mohu závěť sepsat vlastní rukou a ještě si nechat úředně ověřit podpis, v případě sepsání závěti na stroji, nebo cizí osobou, musí závěť podepsat ještě dva nezaujatí svědkové + úřední ověření podpisů. V závěti by měl být soupis všech položek majetku, vč. různých účtů, které musíte platit, pojistek, životního a úrazového pojištění - prostě všeho, co vám patří.

V případě tazatelky bych raději za notářem zašla, je to jistější, máte klid a pak si budete moci bezstarostně užívat života. Zdravím. Čulda.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.