Nemohu sehnat správné zaměstnance

Od: Datum: 09.08.15 12:53 odpovědí: 9 změna: 09.08.15 18:46

Hezkou neděli, vystudoval jsem školu stavebního zaměření. Po celou dobu studia jsem pracoval v malé projekční kanceláři, některé projekty jsem sám řídil od získání zakázky až po stavební povolení, někdy i realizaci. Mým celoživotním snem je nebýt nikde zaměstnán, ale podnikat. To již několik let praktikuji pouze jako OSVČ. Chtěl bych se ale posunout dál. Mít svou vlastní firmu s několika zaměstnanci. To vše chci z několika důvodů. V jednom člověku se dělá 20 věcí najednou dost blbě. Jako OSVČ vydělám pouze na "chleba s máslem" při 10h práce děnně vč. víkendů. Práce je víc a víc, je mi líto ji odříkávat, ale musím. Je to můj sen.

No a nyní k jádru problému: Již delší dobu se pokouším to pomalu rozjíždět, ale jsem z toho spíše v depresi. Zjistil jsem, že je nedostatek kvalitních lidí. Vystavil jsem několik inzerátů, na které se ozvalo sice dost lidí, ale s bydlištěm stovky km daleko. V místě sídla mé "firmičky" jsem složitě našel také několik kandidátů, ale kvalita práce je k zbláznění. Mám pocit, že jsem extrémě klidný a trpělivý, ale asi brzy vybouchnu. Připadám si, že když vysvětluji co je špatně, co bych si představoval jinak, tak že mluvím asi do vzduchu, protože ty samé chyby se vždy objeví v další práci, takže trávím čas neustálým vytvářením jakýchsi můstrů, vzorových tabulek, návodů, atd. Zabíra mi to plno času, který bych potřeboval pracovat a kýžený efekt to nepřináší. Strašně mě to nebaví a všechno to mám zhnusený. Uvažuji, že tuto vysněnou cestu, kterou jsem se chtěl vydat opustím. Mám plno kamarádů, kterým se má cesta líbí, snaží se mě v tom podporovat a když řeknu, že se na to chci vykašlat, tak nechápou proč a nikdy to nepochopí, protože mi nevěří. Dalším problémem je, že nevím co jiného bych mohl dělat, tedy vím o věcech, ketré by mě bavili, ale vyžadují velké mnnožství finančního kapitálu, který nemám. Založit projekční kancelář se mi delší dobu nedaří, ničí mě to, zasahuje to do mého soukromého života i vztahů.

Fakt nevím. Co mám dělat? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.08.15 13:02
avatar

Hned na úvod k Vám nebudu milá, ale je to jen myšlenka ke zvážení: Já o sobě vím, že bych dost dobře šéfa dělat nemohla. Nic by nebylo dost dobré, nic by nebylo takové, jak bych to udělala já. Perfekcionalista jsem a perfektní práci bych vyžadovala i od podřízených - a to je nemožné. Přesně ty pocity, které popisujete, bych zažívala.

No ale pokud tomu tak ve Vašem případě není, pokud ty nedostatky Vašich zaměstnanců jsou opravdu chyby v odborné práci, tak bych to řešila následovně: žádné mustry a tabulky (očividně nepomáhají a jejich nedodržování Vás ubíjí), pokud ten člověk neumí udělat práci tak, jak Vy chcete (a explicitně řeknete), tak pápá. 3-měsíční zkušební doba, během které se bez okolků rozloučíte s každým, kdo v práci nedělá méně a méně chyb a více ji dělá tak, jak si Vy představujete. A i pak na dobu určitou na rok, abyste se s někým nekvalitním mohl rozloučit.

Ale to, že nejsou kvalitní zaměstnanci, Vám věřím. Neslyším to poprvé. (Oni nejsou ani kvalitní zaměstnavatelé, to zase věřte Vy mně. Je to na každé straně.)

Ohodnoceno: 3x
 
Od: glam
Datum: 09.08.15 13:25

Částečně máte pravdu, také jsem trochu perfekcionalista, ale myslím si, že jsem to naučil ovládat a pečlivka jsem pouze ve věcech na kterých hodně záleží. Spoustu chyb (zejména těch vzhledových) už přehlížím, ale pokud někdo dělá něco v rozporu s normami nebo někde zapomene něco vynásobit nějakým součinitelem, tak to se nemoho udržet. Také mě rozčiluje dokončená práce, která může být možná dobrá, ale je tak extrémě nepřehlůedná, že nikdo jiný než autor nemůže nic upravit ani to zkontrolovat. Je to prostě začarovaný kruh. Začíná mi docházet, že to není náhoda a asi to už nechci dělat.

Datum: 09.08.15 17:12
avatar
To by byla škoda vzdát to a zahodit co jste doteď vybudoval Určitě jsou lidi, kteří by Vám vyhovovali, ale žádný učený z nebe nespadl a nemůžete chtít po pár týdnech 100% perfektně odvedenou práci, mmch nikdo ji neodvede tak dobře, jako byste to zvládl vy sám.
A kolik lidí potřebujete? Jednoho, pět?
Mladý, inteligentní člověk s minimálními předpoklady je ideální, protože je tzv.ohebný a dá se naučit a zaučit, pokud tedy vůbec chce a má motivaci (vyplatu) )
Zaměstnejte mě! :-D
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tmdgtm
Datum: 09.08.15 13:24
Z druhé strany - najít dobrého zaměstnavatele je taky hodně těžký. Většina chce kvalitního zaměstnance za mzdu, která sotva pokryje nájem, o neplacenych prescasech, pracovnímu prostředí apod. ani nemluvě.
Tabulky a návody myslím docela fungují, určitě je to lepší než nic - vaší zaměstnanci vám myšlenky nečtou a standard pro ne může znamenat něco úplně jiného než pro vás.
Být vámi zkusím třeba někoho po škole bez praxe, koho si vycvicite podle svého a kdo nebude mít špatné návyky z minula. A k lidem s bydlištěm daleko - proč je nevyzkouset? Třeba by byli dobří.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: gwmjt
Datum: 09.08.15 13:51
Mimochodem vřele doporučuju systém finančních odměn za dobře odvedenou práci. Stanovte cíle a finanční odměnu za ně a to bylo, aby se zaměstnanci nesnažili. Koneckonců pracujeme všichni pro peníze.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.08.15 13:34
avatar

Velice tě chápu.Podobné problémy máme také.Pokusit se vytvořit fungující tým,je problém,zvláště,když chceš odvádět perfektní práci.Dnes už firmu nevedu,ale pokračuje syn.Sehnat pracovníka,co umí,je obrovský problém.Co chce mít kvalitně,"urobí si sám."Totéž má i dcera.Ti mají tento problém i v oblasti údržby zeleně.Musíš prostě zkoušet a hledat.Být trpělivý.

¨JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.15 13:42
avatar

Zdravím,
nepíšete, na jakou konkrétní práci (zedničina, projektování,... sháníte lidi, což je poměrně podstatné. Nicméně, stále platí jedno - pokud chcete vyžadovat kvalitní práci, musíte ji zaplatit. A uvědomte si, že na dnes poměrně rozšířený systém "tady máš základ a když se mi to bude líbit, tak ti možná dám nějaké prémie" už skočí fakt jen zoufalec a nebo trouba, protože vždycky se najde nějaký důvod, proč prémie nedávat. Když dáte vysoký základ a budete strhávat za konkrétní chyby (typu "tady máš křivě nalepenou okladačku, strhávám ti 100"), věřte, že kvalitní lidi seženete celkem bez problémů, Protože kvalitní lidé na trhu (případně u konkurence) jsou a získat je není až takový problém - stačí nabídnout lepší podmínky (jednání, peníze) než konkurence.
Abych byl trochu konkrétní. Všude se píše, jak nejsou strojaři, řemeslníci. Jsem strojař (černé řemeslo) vyučený, mám maturitu, praxi a nebojím se (dokonce mne to i přes můj věk - přes 50) učit cokoli nového (včetně práce na pc - teď jsem si udělal ze svého zájmu kurs na na 3D kreslení), jsem flexibilní, umím si poradit s ledasčím (jsem domácí kutil a modelář). Ale očekávám aspoń trochu slušného jednání (bez zbytečné buzerace), možnost domluvy na řešení případných pracovních či soukromých problémů a samozřejmě aspoň trochu slušné peníze (myslím si, že nějakých 15.000,- čistého není nepřiměřená částka za jednosměnný provoz bez dojíždění - dělat za 12.000,- čistého programátora a obsluhu CNC stroje, zároveň ale i zámečníka a děvku pro všechno už se mi fakt jako v minulosti nechce). Takže sem loni v létě dospěl k závěru, že změním zaměstnavatele s nadějí - nejsou strojaři, bude to sranda, inzerátů mraky (i u nás v pohraničí). Začal jsem obcházet inzerenty, ktěří nabízeli práci, co by mne zajímala, bavila mne a mohla by mi ještě něco dát (mohl bych se třeba naučit něco nového atd). Nebudu to natahovat - nejvyšší nabídka byla 105,-Kč na hodinu (hrubého) na jednu směnu. Naivně sem si myslel, že na vícesměnný provoz a relativně náročnou práci (CNC stroje včetně jednoduchého programování) to bude finančně zajímavější. Bohužel - nabídka (jen pro představu)
1) nepřetržitý provoz (takže 4 směny) - 14.000 + příplatky za směny
2) 3 směny + 10km dojíždění - mzda 66.50kč na hodinu + 30% premií (takže v ideálním případě nějakých cca 85,-Kč na hodinu hrubého)!
No copak sem se zbláznil? A pak že nejsou strojaři - řemeslníci... Mmch - obě firmy inzerují trvale už přes rok...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: uska®
Datum: 09.08.15 17:51

Nevzdávejte to. Najít odpovídajícho zaměstnance je opravdu problém, vím o tom své. Po mnoha pokusech s mlaďochama po škole jsem to s nimi vzdala. S počátku mi vytrhl trn s paty kamarád s vlastním ŽL + doporučil svého známého (smluva jen na dohodu). Začala jsem pátrat u konkurence včetně známých, kamarádů. Po získání dobrých referencí se mi podařilo přetáhnout od konkurenční firmy človíčka, který si dovedl do firmy svého známého atd. Prostě jsem je přeplatila. Firmu jsem již předala synovi. Ten taktéž potvrdil, že sehnat dobrého pracanta na inzerát je nemožné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.15 18:46
avatar

vím že sehnat slušnýho a šikovnýho člověka na danou práci je velký problém u nás ve firmě ho scháníme již rok a vždy když někdo přijde vydrží 14dní a utíká momentálně sem jedinej kdo to drží nad vodou můj odchod by znamenal obrovské výrobní problémy možná krach a taky se ptám proč?

dle mě je problém ve finanční motivaci kdo z těch co něco umí a má praxi pude dělat za nástup 18000 hrubého a někde i mín? já teda určitě ne přetahovali mě už několikrát i já občas skusim se někde chytit když vidim že by mě práce bavila ale vždy to ztroskotá na penězích

já když vidim co chodí do firmy za exoty tak du občas do kolen a ničí mi to taky neb sem tam na vše sám a nejradši bych šel z fleku dělat jinam ale jak má zkušenost pravý firmy tady na západě neumí zaplatit člověka co něco umí a má v daném oboru dlouholetou praxi radši vemou hordu brigádníků za 50de na hodinu a pak se divý

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.