Dědictví, nebo finanční vyrovnání nemovitosti

Od: Datum: 09.08.15 09:09 odpovědí: 8 změna: 09.08.15 16:46

Zdravím. Jedná se mi o dědictví, nebo spíš vyplacení nemovitosti od sourozence po rodičích. Jedná se o dvougenerační rodinný dům s přilehlými parcelami pozemky v půdním fondu, který matka po smrti otce před mnoha lety, přepsala na jednoho ze tří sourozenců. Dům teď spravuje, byl na něj vzata hypotéka, ale nějak se vyhýbá otázce "jak se tedy vyrovnáme". Pokaždé, to odbude odpovědí "to potom". Chtěl bych vědět, jak v tomto případě postupovat a nepřijít tak o nárok na vyrovnání za nemovitost, která patřila mým rodičům a kde jsem cca 20 let vyrůstal, žil a pracoval kolem něj. Sourozenec je ženatý a má taky děti, které dospívají a myslím, že je načase to důrazněji řešit. Jak mám uplatnit své právo a jak ho můžu pozbýt, jak se určuje v tomto případě cena (odhad) za nemovitost i s pozemky a kdo jí určuje, ...? atd.

Děkuji za odpověď, S pozdravem, V. Peter


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 09.08.15 10:39
Pokud je cely dum prepsany na bratra a matka to udelala pricetne, tak je to jen na vasi domluve. Pravne nemate narok na nic. Leda napadnout, ze pri prepisu nebyla matka pri smyslech.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 09.08.15 10:44
avatar

Dobrý den, tak, projednání dědictví je již ukončeno a máte na to doklad. Doporučil bych Vám návštěvu advokáta, který si doklad prostuduje, posoudí i termíny a napíše třeba výzvu k plnění dědické dohody. Na Vašeho bratra by to mohlo zapůsobit více, než sdělení, že jste se ptal na internetu. A dle rady advokáta se budete třeba i o vyplacení svého podílu soudit.

Odhad ceny nemovitostí by měl být k datu umrtí nebožtíka - vypracuje ho znalec v tomto oboru.

Podle toho se potom vypočte Váš finanční nárok. Ovšem, to už by mělo být určeno i v tom dokladu o dědictví. Zdravím!

doplněno 09.08.15 11:04:

sylter - zdá se, že si Váš dotaz každý vykládáme jinak. Bylo by dobré upřesnit ho.

doplněno 09.08.15 19:56:

sylter - očekával jste asi jen podporu, že máte na něco nárok. Nemusel jste uvádět vztahy v rodině, ale stačilo napsat, kdo a co dědil a kdo je zapsán jako vlastník v KN. Z Vašeho vysvětlení mám také dojem, že právní nárok nemáte žádný a ten morální je sporný, resp. je to věc Vaší rodiny, kdo komu uzná zásluhy a nárok. Chybu jste udělal Vy svoji důvěrou v rodinu a nemáte nic písemně. A pokud se nějak v rodině nedohodnete, tak se budete cítit poškozený celý zbytek života.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 09.08.15 10:56

Jestli jsem vás dobře pochopil, otec zemřel, matka s vaším souhlasem nechala čtvrtinu po něm napsat jednomu sourozenci. Zbylé tři čtvrtiny budou předmětem dědictví po smrti matky, pokud ji nenaštvete a nenapíše závěť, nebo nedaruje někomu za života. Dostanete tedy třetinu, což je čtvrtina domu. Jenže, jestli je dům zhodnocován za peníze z hypotéky, může to být méně. Záleží, kdo ji sjednal, co se za ní zhodnocuje. To nepíšete. Osobně bych spíš se smrtí maminky moc neoperoval, asi si nechcete kazit vztahy, nejen majetkové.

doplněno 09.08.15 11:07:

Jestli mu ovšem přepsala celý dům, nemáte nárok opravdu na nic, jak je uvedeno výše. Takže "potom" znamená, ať neotravujete, nic vám nikdo nedá, ale hádat se s vámi o tom v tuto chvíli nechce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lm®
Datum: 09.08.15 11:29
avatar

Za svého života může každý se svým majetkem jednat dle svého uvážení.Tedy jej dát třeba na charitu,je to jeho věc.

I Vyjednou,budete-li mít nějaký majetek, budete mít právo jej darovat komu uznáte za vhodné.Pokud to neuděláte,bude po Vaší smrti majetek předmětem dědění.Co je darováno není již majetkem zemřelého,není to tedy možné dědit.

V domě jste žil do 20 let, tedy velmi krátký čas.váš sourozenec má již dospělé děti,tedy není žádný -nástiletý.Dům opravuje,strká do něj peníze.Vaše matka zřejmě věděla proč dům na Vašeho sourozence přepsala- darovala mu jej,respektujte to. Jinými slovy :vykašlete se na to.Spory o majetek v rodině jsou k ničemu. Jen se rozhádáte kdo co jak a proč a co z toho?Do hrobu si nikdo nic nevezmeme a zůstane po nás jen vzpomínka,jací jsme byli...

Máme v rodině podobnou zkušenost,nechtěla bych to osobně zažít.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: sylter*
Datum: 09.08.15 13:34

... Jak vidno, každý se na můj problém dívá ze svých vlastních zkušeností, které se ale nedají srovnávat s jinými případy, nebo zkušeností blízkých, nebo jen ze svého vlastního zaujatého pohledu a má na to svůj názor. Je těžké, rozepisovat rodinnou situaci a vůbec se mi do toho nechce, ale kdyby bylo v rodině vše v pořádku, nebo bych měl pocit, že na nic nárok nemám, tak bych se po tom nepídil, že? Když zemřel otec, byl jsem v zahraničí a nemohl jsem se tak rychle vrátit a další sourozenec byl ještě nezletilý. Byl jsem již tenkrát ujišťován, že dostanu svůj podíl a já souhlasil s přepisem na sourozence, ale vše proběhlo jen ústní formou. A vzhledem k tomu, že už uběhlo dost let a pořád se nic neděje a já nabývám dojmu, že nikdo s tím nic nechce dělat, tak se začínám zajímat jinak. Nic osobního prosím, ale nesmířím se s tím, že mi tu někdo napíše, že na nic nárok nemám. Žil jsem tam cca 20 let, to znamená celé dětství a dospívání a naše prázdniny a volný čas byla jen práce kolem hospodárky a baráku, který se v té době rekonstruoval. Nejezdili jsme na dovolenou, protože výplaty rodičů a náš veškerý čas a energie byla vázána na NÁŠ rodinný dům. Taky nebudu brát ohled na rodinné vztahy, když se mi bude snažit rodina odepřít to, co mi bylo slíbeno. Budu se na něj v tom případě dívat jako na hyenu, co mne chce okrást a veškerá "rodina" půjde stranou TEČKA. Jestliže, mi jednou byl slíbený podíl, tak já to beru tak, že mám na něj nárok. Jinak děkuji za snahu mi poradit a pomoct a ještě jednou moc díky. Každopádně to tady jak vidím takto nepořeším a bude pravděpodobně třeba využít služeb odborníku, kteří mi ujasní další věci. Děkuji.

Datum: 09.08.15 14:48

Ty si snad myslíš, že tu někde sedí soudce, který ti na e-mail zašle vykonatelný rozsudek? Tohle je poradna, kde se k tomu každý může vyjádřit, aby jsi tušil, jaké máš šance.

Ale rovnou ti mohu dopředu říci, že jedinou šanci máš, že tě sourozenec vyplatí dobrovolně.

Nechápu ale tvůj postup. Když jsi podíl na nemovitosti chtěl, tak proč jsi se jí vzdal.To nedává smysl. Mohl jsi dát plnou moc např. sourozenci, aby tě mohl zastupovat a zároveň by jsi si tam stanovil, že požaduješ dědit přesně dle zákoných podílů.

Byla možnost dokonce se nemovitosti vzdát a do notářského zápisu nechat napsat úplatu či protiplnění, co za svůj podíl požaduješ. Ale toto vyžaduje formu veřejné listiny – tj notářský zápis. Ústně toto nelze mezi dědici uzavřít. Proto je vaše domluva právně nevymahatelná.

Proto dle mého názoru máš na podíl pouze právo morální. Ale to ti bude u soudu na 2 věci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 09.08.15 16:20

Uvědomte si, prosím, že jste přišel pouze o 1/12 celkové ceny. Vytrhne vás těch pár desítek tisíc? Pokud se obrátíte na odborníka, bude vás stát peníze a nevymůže nic. Takže se odříznete od celé rodiny a ještě za to zaplatíte. Konat jste měl dřív. Mimochodem, zaujalo mě vaše uvažování nad tím, jak máte nárok, protože rodiče se rozhodli upřednostnit bydlení před r ekreací. Tohle, říct mi můj potomek, by se mohl poohlížet po děcáku. Vy jako pouhý konzument práce a výchovy rodičů máte jen malý poradní hlas, jak oni naloží se svým přebytkem. Nebo jste se nějak sám podílel na nákladech, třeba brigádou?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 09.08.15 16:46
Tak ono vzato do dusledku, do 18 za vas zodpovidali rodice a co poruci, to se muselo udelat, pokud to nehranicilo s otroctvim. Pokud jste nejezdili na dovolene, byla to vec rodicu. Narok na to nebyl a neni do ted.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.