Věřitel nepřihlásil pohledávku - insolvence

Od: Datum: 06.08.15 20:55 odpovědí: 4 změna: 02.09.15 18:28

Dobrý večer,

mému bratrovi bylo povoleno oddlužení. Teď po roce se najednou přihlásil věřitel, který mu opakovaně zasílá výzvy k platbě a to pohledávek z let 2009 - 2014, tj. období před bratrovým vstupem do osobního bankrotu. Věřitel mu dokonce vyhrožuje soudem. Podle mého brácha nemůže nic zaplatit, protože je to v rozporu s insolvenčním zákonem - zvýhodnil by věřitele a to je trestný čin. Taky by snad tento věřitel měl věc řešit přímo s bratrovým insolvenčním správcem, ne s bráchou. Protože veškeré platby věřitelům musí probíhat přes správce. Jak by se měl bratr zachovat? Věřiteli toto sdělil a ten to ignoruje a pokračuje v urgování platby. A není to přitom nějaký lichvář, ale státní instituce. Děkuji za každou radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lujs®
Datum: 06.08.15 21:03
avatar

Ať to bratr oznámí jeho insolvenčnímu správci a ten (je od toho placenej) se o to postará.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: davidvozak
Datum: 02.09.15 13:25

Dobrý den.

K posouzení případu Vašeho bratra je ještě podstatné, zda on uvedl dluh urgujícího věřitele mezi své závazky při návrhu na povolení oddlužení. Předpokládám že ano. A předpokládám, že pohledávka věřitele existovala v okamžiku, kdy se Váš brat o oddlužení ucházel.

V této situaci se měl skutečně veřitel přihlásit do insolvenčního řízení. Pokud tak neučinil, nemá právo nyní něčeho z něj obdržet.

Po dobu trvání oddlužení (splátkovým kalendářem) je povinen dlužník zdržet se jakéhokoli zvýhodňování věřitele. Tedy i věřitele, který se nepřihlásil. Navíc je povinen plnit povinnosti stanovené soudem, mimo jiné tedy i způsob úhrady na pohledávkách věřitelů, kteří se do oddlužení přihlásili.

Bohužel neexistuje způsob, jak věřiteli zabránit, aby se o úhradu své pohledávky dlužníkem snažil (tedy "urgoval"). Bratrovi doporučuji sdělit věřiteli, že se nachází v oddlužení, toto že musí plnit, dle rozhodnutí soudu a nemůže mu tedy i s ohledem na insovlenční zákon vyhovět.

JUDr. David Vozák

Ohodnoceno: 3x
 
Od: halinax
Datum: 02.09.15 14:45

Dobrý den, pane doktore,

děkuji Vám mnohokrát za odpověď. Já netuším, zda bratr tuto pohledávku uvedl, tak hluboce do toho nevidím, nicméně věřitel o jeho insolvenci věděl, byl o ní informován a část pohledávky si přihlásil. O té druhé prý díky administrativním chybám ( které má prý mimo jiné na svědomí i bratr včasným údajným nedodáním dokumentů ), nevěděl, že existuje a že si ji má přihlásit. O přesné výši tudíž neměl poznatek ani bratr. Jde tedy o to, že fakticky vznikla pohledávka před bratrovým vstupem do insolvence, administrativně po roce řádného průběhu insolvence. Takže netuším, zda je to nová pohledávka nebo ne. Bratr má soudem určeno oddlužemí prodejem majetkové podstaty, nikoli splátkovým kalendářem a uvažuje, že by tedy nejspíš nejraději zaplatil tuto pohledávku, aby byl klid. Já mu radím, aby se zeptal svého správce, jenomže správce je vcelku hodně zaměstnaný člověk a moc nemá času na komunikaci a bratr má navíc obavu sdělit informaci o tom, že na něj takto naléhají, správci nebo soudu, aby na něj nevyhlásili konkurz. Tím mu ostatně začal vyhrožovat i věřitel, když ho bratr opakovaně upozornil na to, že je v insolvenci a že nyní nemůže hradit pohledávky, které mají původ vzniku před zahájením rozhodnutím o úpadku. Tudíž bratr, pro kterého je jedinou možností na normální lidský život splnění oddlužení, má velký strach.Já pokud uvažuji selským rozumem ( což ovšem neznamená, že můj názor je správný z hlediska práva a zákonů ), tak pokud mu byly ponechány finanční prostředky, může s nimi naložit, jak uzná za vhodné, protože tím jiné věřitele nepoškodí, neboť nenakládá s majetkovou podstatou, která je pro tyto úpčely určena. Ale na druhou stranu zase kdyby vložil tyto peníze na účet insolvenčního správce a nechal jej rozdělit mezi řádně přihlášené věřitele, bylo by to asi spravedlivější a to by mu mohl někdo vytknout.

Snažím se proto pomoci i já, protože bratr je v péči lékařů a s hodně věcmi mu pomáhám a snažím se ho ochránit před stresy, které by mu mohly zhoršit již tak jeho vážnou nemoc.

Ještě jednou Vám děkuji, že jste si udělal čas na zodpovězení mého dotazu.

Datum: 02.09.15 18:28
avatar

Insolvenční správce nemůže odmítnout se věcí zabývat

kvůli jiným pracovním povinnostem.

Víte, že si Váš bratr insolvenčního správce platí?

____

Chce-li bratr docílit oddlužení, musí se obrátit na insolvenčního správce.

Jestli tohoto věřitele zvýhodní (uhradí pohledávku), soud mu oddlužení zruší.

(Bratr nesmí zvýhodnit žádného věřitele.)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.