Občanský spor o darované penize

Od: Datum: 01.08.15 21:35 odpovědí: 15 změna: 02.08.15 15:12
Dobrý den,
Píši ohledně právní rady, v rodině máme tento problém ; od babičky jsme dostali peníze na byt, 816 000 Kč, výslovně řekla, že to nechce vrátit, vůbec nic, že to jsou peníze na koupi a rekonstrukce bytu, zbytek jsme si vzali hypoteční úvěr. V dobré víře jsme ji vrátili ještě 200 000 Kč, proto aby měla na léky a různé nečekané výdaje, nyní z nějakého důvodu po nás chce vrátit 216 000 Kč, my ale i tak bojujeme s každou korunou, máme dvě malé děti, nemáme s ní žádnou smlouvu, jedine co se dá doložit jsou převody z účtu na účet které proběhly. Hypotéka na částku 350 000 kcale byla brána jako Refundace pucenych peněžních prostředků na koupi bytu a tyto prostředky nám půjčila zmiňovaná babka. Z hypotéky jsme ji ale vrátili jen zmiňovaných 200 000 Kč z dobre vůle..jake jsou prosím naše naděje, pokud by šla k pravnikovi, že chce vrátit peníze když nemá smlouvu, uspěje? Počítáme s tím že ví že jsme měli hypotéku branou jako refundaci, banka by to samozřejmě u případného soudního sporu potvrdila..
Děkuji moc za všechny rady!

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: now
Datum: 01.08.15 21:52

Také bych vám přál, až budete nemohoucí, aby vás někdo tak trochu obral. Ale k babičce - ona tu půčku může doložit svědecky. Do toho platí i ustanovení o dobrý mravech mezi dárci a obdarovanými. Tedy se koukejte s babičkou domluvit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.08.15 02:21
avatar

od babičky jsme dostali peníze na byt, 816 000 Kč, výslovně řekla, že to nechce vrátit, vůbec nic,tak tady není co řešit ,

poradci tady žijí snad ještě v komunismu ,

co řekla to platí ,

SMLOUVA MŮŽE BÝT UJEDNÁNA I SMLUVNĚ ,

co tady radí chytrolíni neberte v potaz.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.08.15 23:43
avatar

nám půjčila zmiňovaná babka - to má být překlep nebo jste člověk bez pokory? I kdyby dala jen 50 táců, tak jistě má srdce a ráda pomohla a vzít si cca meloun a hypotéku bez vlastního vkladu taky ukazuje na charakter člověka.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: veeverka
Datum: 01.08.15 23:53
No je vidět že mou otázku asi nechápete.. Člověk bez pokory? Nejsme, ale kdyby to babina řekla hned ze to bude chtít vrátit, nepujcovali bychom si nic a šli do podnájmu! Princip je ten, že nám řekla že na ty peníze daruje, že už je na nic nepotřebuje a teď je chce zpět! S čímž jsme nepočítali! A píši zde protože chci radu prosím a ne poučovat a skatulkovat jaký jsem člověk.. Co tady proboha soudite charakter člověka? Jste Bůh?
Datum: 02.08.15 01:37
avatar

Tak to se starými lidmi bývá (někdy i s mladými), že občas něco řeknou a vzpětí vše otočí, viz starý perfektní TV film s Milošem Kopeckým Kauza králík . Škoda, že jste nesepsali darovací smlouvu, problém by prostě nebyl. To ovšem vypovídá o vzájemné důvěře, kterou jste měli na obou stranách. Říkat teď, že bylo asi trochu lehkomyslné přijmout tak velký dar teď už nemá smysl, věci se už nějak staly. Při nejhorším babička půjde k soudu, nebo vás ještě pomluví, i to se může stát...

doplněno 02.08.15 01:48:

... takže, stojí vám to za to?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.15 01:16

Kdyby bůh existoval, tak by vás pěkně vyfackoval!

Zřejmě část z těch půjčených peněz potřebuje, tak by byla slušnost, jí něco vrátit. pokud nemáte, tak se s ní nějak domluvit a ne zjišťovat, zda to přes právníka může dostat zpět!

Ano může to dostat zpět celé a doufám, že si ta vaše babka vezme právníka a pěkně to z vás sedře!*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poplatek
Datum: 02.08.15 03:06

To je jednoduché. Nejlepší je písemná smlouva, tu asi nemáte. Pak může být nepřímý důkaz, že jste peníze dostali jako dar a řádně jste zaplatili darovací poplatek. A pokud jste nezaplatili a půjde to k soudu a vyhrajete dar, tak to slíznete za zkrácení daně. Jsem zvědavej kolik za to dostane Nečasová. Zkrácení daně je horší než hrdelní zločin.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.15 08:48
avatar

Nestrašte prosím tazatelku. Žádný darovací poplatek neexistuje. Do konce roku 2013 se platila darovací daň, poté daň z příjmu. Od obou je tazatelka osvobozena, neboť jde o darování mezi příbuznými v přímé linii. Nečasová obdržela dary od cizích lidí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: karelb*
Datum: 02.08.15 13:11

Jaký darovací poplatek? Od roku (tuším) 2008 je dar mezi příbuznymi osvobozen od darovací daně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.15 09:54

pokud by šla k pravnikovi, že chce vrátit peníze když nemá smlouvu, uspěje?

Tohle je špatný pohled na věc. Babička žádnou smlouvu nepotřebuje. Ona může zaslání peněz 100% doložit bankovním převodem.

Naopak ty budeš muset prokázat, že se jednalo o dar a nebyla to půjčka či překlep při zasílání peněz. No a pokud nemáš smlouvu...

I v případě, že by jsi dokázala u soudu prokázat, že to byl dar, tak stejně má dárce možnost požadovat vrácení daru pro nouzi. A jestli budete na babičku zlí, tak ještě je tu odvolaní daru pro nevděk.

Z tohoto nám vyplývá jedna rada na závěr. Pokud dostanu dar, tak i když je to už můj majetek, tak je tu závazek vůči dárci. Nelze se ho zbavit. Ale nikdo vás nenutí dar převzít. Stačilo tenkrát řici babičce, že peníze nechcete a problém by nevznikl.

Proto radím určitě se s babičkou domluvte a peníze jí nějakým způsobem vraťte.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: now
Datum: 02.08.15 14:20

IVZEZ, pokud budete číst tento dotaz, mohla byste se prosím odborně vyjádřit k problemtice vrácení daru v tomto tazatelově případě. Jde jistě o dost frekventovaný případ. Rodič převede peníze na dítě, to se začne chovat jinak než rodič předpokládá, nebo je rodič v nouzi a chce část/všechny peníze zpět a neexistuje darovací smlouva. Ještě bych to rozvedl na případ, že rodič peníze půjčuje a dítě po čase začne tvrdit, že nic nevrátí, že peníze byly darovány - opět neexistuje smlouva a lze to svědecky těžko doložit neboť každá strana tvrdí své a známí aktérů jsou poplatni straně, která jim je bližší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.15 14:39

Záleží, kdy jste peníze od babičky dostali. Pokud je to více jak 3 roky, tak je to promlčené. Pokud ale méně než 3 roky, může vás babička zažalovat za vrácení daru a asi uspěje, Viz váš výraz ,,babka". Je to urážení a dokonce veřejné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.15 14:48
avatar

Měla babka čtyři jabka a dědoušek jen dvě...Co je tam urážlivého?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: now
Datum: 02.08.15 14:52

Babka může být v některých krajích běžně používané slovo. Jelikož nevíme z jaké dědiny tazatel pochází a jaké bylo domácké označení babičky, těžkou soudit, zda výraz babka je hanlivý.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.08.15 15:12

Dar se nepromlčuje.

Pokud by se jednalo o půjčku a není domluvena přesně její splatnost a je ponechána na dlužníkovi, tak taková se nepromlčí nikdy. To je případ, kdy by babička půjčila a řekla " vrátíte mi to, až budete mít" Navrácení takové půjčky se dá domáhat soudně, který sám určí její splatnost v rámci dobrých mravů.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.