Smrt maminky-žádná lékařská zpráva

Od: Datum: 01.08.15 14:07 odpovědí: 22 změna: 02.08.15 14:11

Zdravím všechny vespolek. Mám nyní smutné období,před deseti dny mi zemřela maminka. Je to o to bolestnější,že v podstatě nevím na co. Bylo jí 72 pravda,stará,ale ještě tu mohla pobýt. Nechci zde nikoho obtěžovat a vyvolávat smutné vzpomínky.,ale jestliže zemře člověk v nemocnici,dělá se automaticky pitva? Lékař z JIPky když jsem se tam celá hotová hned rozjela mi řekl,že zemřela na otravu krve,že měla silnou infekci v těle,ale nebyl to zápal plic. Na JIP ji převezli rovnou z dialýzi,kam asi rok docházela. Hlodají ve mně pochybnosti... Nemám žádnou lékařskou zprávu či výsledek pitvy,prostě nic. Již je po pohřbu,manžel mi říká abych se v tom už nebabrala,ale mě to nedá spát. Děkuji Vám.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.08.15 14:12
avatar

Pitva se v tomhle případě nedělá.
Výsledek pitvy tudíž ani nemůžete mít.

Už je jí dobře a manžel má absolutní pravdu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.15 14:40

Děkuji za odpověď, v tomhle případě máte na mysli věk ,nebo nemoc se kterou se léčila?

Od: hjo
Datum: 01.08.15 14:44

Pitvu nikdo dělat nebude u takto starého člověka. Není důvod. Váš manžel má pravdu, řiďte se jeho radou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.15 14:53
O pitve nerozhoduje stari cloveka, to je nesmysl.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hjo
Datum: 01.08.15 15:52

Nepochopil jste - úmrtí starého člověka je přirozenou věcí, zvláště když paní měla velké zdravotní potíže.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 01.08.15 15:35
avatar

Dobrý den, pitva se nedělá u všech a automaticky, nemocnice žádnou lékařskou zprávu rodině nevydává a příčina smrti bude uvedena v Úmrtním listě (až si ho vyzvednete). Upřímnou soustrast.

doplněno 01.08.15 15:47:

Tak to se omlouvám, ale ještě před několika lety tam byla uvedena i příčina smrti. Pokud jste to nepřehlédla, tak už se to tam nyní asi neuvádí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.08.15 15:44

Děkuji,Úmrtní list mám,kromě jména a adresy atd. tam nic není...

Datum: 01.08.15 15:37
avatar

Upřímnou soustrast, mamince už je dobře, netrapte se.

Našla jsem Vám něco o pitvách - kdy se provádějí v případě úmrtí v nemocnici.

U osob zemřelých ve zdravotnických zařízeních se provádí povinně pitva v případě:

dětí mrtvě narozených nebo zemřelých do 18 let věku,

žen zemřelých v souvislosti s těhotenstvím, potratem, porodem nebo šestinedělím,

u plodů z uměle přerušených těhotenství provedených z důvodu genetické indikace nebo indikace vrozené vývojové vady plodu,

u pacientů, kteří zemřeli při operaci, při nechirurgickém intervenčním výkonu, v souvislosti s nimi, nebo při úvodu do anestézie,

v případě úmrtí v souvislosti se zkouškou prostředku, přípravku, metod, které nebyly dosud v praxi zavedeny,

odnětí orgánu nebo tkáně pro transplantaci.

Lékař soudního lékařství provádí pitvu povinně v těchto případech:

náhlých úmrtí, jestliže při prohlídce nebylo možno zjistit příčinu smrti,

násilné smrti včetně sebevraždy,

podezření souvislosti smrti se zneužíváním návykových látek,

smrti ve vazbě nebo ve vězení,

podezření souvislosti úmrtí s nesprávným postupem při výkonu zdravotnických služeb.

Dále se pitva provádí u:

podezření, že příčinou smrti je nebezpečná infekční nemoc podléhající hlášení,

podezření na kontaminaci zemřelého na radioaktivní látkou.

doplněno 01.08.15 15:57:

Přidávám ještě odkaz, kde se o těchto smutných věcech můžete dovědět víc:

http://ferovanemocnice.cz/tez…a-umirajici-34/pitva-104.html

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 01.08.15 15:47

Děkuji...

Datum: 01.08.15 17:38
avatar

Píšete,že maminka už rok chodila na dialýzu.Pokud je pacient v péči lékařů a je jasná diagnoza,tak na pitvu neposílají.Když ji převezli přímo ze zákroku na JIPku,tak už měla zřejmě tak špatnou krev,že už nepomohlo ani čistění krve a z toho byla ta silná infekce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rybana
Datum: 01.08.15 18:53

Lékařská zpráva a důvod umrtí musí existovat, lékař který stanoví smrt, musí uvézt i důvod umrtí. Vy jako dcera

máte právo nahlédnout do těchto informací. Měla jste pátrat hned, je zvláštní, že ani nevíte zda matka byla na pitvě,

pokud se sama nezeptáte lékaři vás informovat nebudou, nemusí vědět o vaší existenci. Taky jsem pátrala, po důvodu otcovy smrti, je pravda a asi chyba, že v úmrtním listě se nic nedozvíte. Zašla jsem do místa kde byl otec pitván a vyžádala si kopii pitevní zprávy, po předložení OP a zaplacení 250,- kč*bum*jsem se mohla dozvědět důvod smrti. Nesouhlasím s řečičkama ,, nechte maminku spát v klidu, je to jedno ,, atd., je důležité znát pravdu!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rybana
Datum: 01.08.15 19:17

Lékařskou zprávu by měl mít i praktický lékař maminky, dokumentace se musí uchovávat řadu let, možná byste měla začít pátrat tam a trvat na tam, že jako dcera máte právo nahlédnout do dokumentace, dle zákona.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.15 10:08

Děkuji, u maminky jsem byla pár hodin před smrtí,mluvila jsem s lékařem,nebyl moc ochotný,pouze mi řekl,že má špatné výsledky krve. V noci mi ten samý lékař tel. oznámil,že ve spánku zemřela na zástavu srdce a již nereagovala na resuscitaci. Hned ráno mě tam manžel vezl,dokonce jsme zastihli toho samého lékaře ještě ve službě,vyjádřil mi soustrast,na mé otázky mi odpověděl to co uvádím ve své otázce. Fakt jsem v tom šoku a nezměrné bolesti,kdy se mi podlamovaly nohy při pouhé chůzi,neměla sílu cokoli dál zjišťovat. Myslela jsem,že dostanu nějaké písemné vyjádření spolu s Úmrtním listem. Chtěla bych se zbavit dojmu,že lékaři cokoli zanedbali,ale nevim jak,to je celé...

doplněno 02.08.15 10:24:

Ještě dodám,když jsem byla u maminky na JIPce,tak byla při vědomí a smyslech,povídali jsme si. Sice byla hodně unavená,ale jasně vnímala co jí říkám a odpovídala i mým dcerám,které tam byly se mnou...proto ten šok.

Datum: 02.08.15 10:30

Pokud byla maminka tak nemocná (ta dialýza a vše kolem s ní spojené není asi nic pěkného), zřejmě se nedalo již nic dělat, srdíčko nevydrželo. Po mých životních zkušenostech bych jí přála klid a mír, konečné spočinutí ve spánku a už bez bolestí.

Nebo byste byli radši, kdyby ji z toho nějak dostali a další léta trpěla a vy s ní, bez možnosti jí pomoci? Měla už určitý věk a bylo na místě s něčím takovým trochu počítat. Nedomnívám se, že by tam bylo nějaké zanedbání, takový je prostě život. Jste ještě citlivá a bolí to...souhlasím s rádci přede mnou, podívat se do dokumentace, ale lékař vám přece řekl, že srdíčko nevydrželo, určitě za dobu nemoci dostalo pořádně zabrat...Smiřte se s tím, upřímnou soustrast.

Ještě dodávám, to plné vědomí prý před koncem bývá, jakoby ten člověk ještě chtěl všechno stihnout říci , drží se a po odchodu svých blízkých odejde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.15 10:42
avatar

Přesně tak... moje dobrá a dlouholetá kamarádka, která už byla v důchodu a léčila se s rakovinou, zničehonic za mnou teď na jaře přijela do práce. Mluvily jsme spolu asi půl hodiny, říkala, že se dnes cítí zvlášť dobře proti tomu, jak jindy nemůže po chemoterapii ani vstát z postele. (Nejezdila jsem za ní, jenom jsme si psaly, protože nechtěla, aby k ní jezdily návštěvy, když se o ně nemůže podle svého postarat, i když jsme ji přemlouvaly, že si s námi nemusí dělat starosti.) Za tři týdny zemřela. Vypadá to tak, že se ještě se všemi chtěla rozloučit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.08.15 10:51

Když zemřel bratr (33 roků), tak se nás primař zeptal, zda souhlasíme s pitvou a museli jsme to podepsat. A přesto nepřišli na co zemřel. Mám celou jeho zdravotní dokumentaci z nemocnice a po mnoha letech (v domění,že věda pokročila), jsem to probírala s jiným primařem a jedním lékařem. Bohužel, vůbec na nic nepřišli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 02.08.15 12:19
avatar

Vaše maminka byla hodně nemocná ... až to prostě její organismus nevydržel. Důvod úmrtí Vám řekli a ten skutečně asi příčinou byl.

Ovšem jestli se dalo ze strany doktorů dělat víc, těžko říct, možná ano, možná ne. Bohužel, ač se leckdy tvrdí či naznačuje opak, doktoři jsou jen obyčejní zaměstnanci či "podnikatelé" a pracují kvůli penězům, svou práci berou jen jako způsob jejich vydělání. Takže žádnou angažovanost od nich nelze očekávat, standardní pracovní postupy (jsou vpodstatě takové, že by je dokázal po zácviku skoro každý) vesměs dodržují, takže není ani šance jim něco formálně vytknout. Ale ani kdyby doktoři chtěli, zázraky nedokážou.

Současná úroveň lékařství (ne jen technicky) stejně o moc víc, než co udělali, nabídnout nemůže. Smiřte se s tím a vězte, že teď už je mamince dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.15 13:38

Děkuji Vám všem,možná jsem potřebovala znát názory lidí mimo rodinu. Již jsem se rozhodla,nic nebudu zjišťovat,nechám věci tak jak jsou. Tedˇ zbývá se stím srovnat,stokrát za hodinu si opakuji,že mamka zemřela ve spánku,jak si to vždy přála a je spokojená.Tatínek mi zemřel,když mi bylo 8 let ve svých 33 letech,tak je to těžké již nebýt dcerou. Musím ještě splnit mamčino přání a nechat ji rozptýlit,co se mi taky příčí,chtěla jsem jí dát do hrobu. Děkuji Vám za empatii a rady.

 

Datum: 02.08.15 13:47

Ano, splňte její přání a čas bolest utlumí, přeji hodně síl !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hoj
Datum: 02.08.15 13:56

Radil jsem nechat smrt být a nerýpat se v tom, ale nesouhlasím úplně s rozpytel. Každý zemřelý by měl mít úctu - tedy pohřeb (obřad) a hrob. Navrhuji pohřbít do hrobu a až vše přebolí a s maminkou se mnohokráte u hrobu rozloučíte, pak teprve přistupte k rozptylu. Je to nevratné, takže s rozmyslem. Po cca 5 letech od úmrtí se na rozpyl budete dívat jinak a nebude to pro vás tak bolestné. Jí tak splníte poslední přání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.08.15 14:08

Pohřeb již byl v pondělí,jestli se to tak dá nazvat moc hezký a důstojný,akorát bude ještě po kremaci malý obřad v kruhu rodiny u rozptylové loučky. Bylo to mamčino přání...rozptyl.

Od: hoj
Datum: 02.08.15 14:11

Nechci vám dělat další nervy, ale roztyl bych odložil na neurčito. Ztratí tím vše, co vám bylo milé a zůstanete "sama".

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.