Paragraf

Od: Datum: 01.08.15 07:36 odpovědí: 3 změna: 01.08.15 21:34
Dobrý den,zajímalo by mě..když odevzdám v práci ukončení paragrafu na dítě tak jestli má zaměstnavatel povinnost odeslat ho na sociálku do určitých dní nebo ho může odeslat až se mu bude cht ít? U nás totiž funguje druhá varianta.. Děkuji Dubová
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.08.15 09:24
avatar

Zákon o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb. § 97 praví:

(1) Zaměstnavatel je povinen přijímat žádosti svých zaměstnaných osob o dávky a další podklady potřebné pro stanovení nároku na dávky a jejich výplatu a neprodleně je spolu s údaji potřebnými pro výpočet dávek předávat okresní správě sociálního zabezpečení; dále znění pokračuje, ale to už není pro Vás důležité.

Zaměstnavatel se dopustí přestupku podle § 131 (je-li fyzická osoba) nebo správního deliktu podle § 136 (právnická osoba), jestliže nepředá podle § 97 odst. 1 věty první a druhé žádost zaměstnance nebo další podklady potřebné pro stanovení nároku na dávku a její výplatu nebo výpočet dávky nebo neoznámí skutečnosti, které mohou mít vliv na výplatu dávky. Za to mu hrozí postih do 20.000 (FO) nebo do 50.000 (PO). Není problém to nahlásit na příslušnou OSSZ na nemocenské oddělení, naše správa za to dává pokuty běžně.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: babla
Datum: 01.08.15 20:40

Dobrý večer,

vloudím se s otázkou k paragrafu na dítě. Měla jsem současně nemocné obě děti, paragraf jsem měla tedy jen na jedno dítě a v práci se pak kolegyně strašně divila, že jsem odevzdávala paragraf pouze na jedno dítě, když nemocné byli obě. Je tedy možné v jednu dobu pobírat peníze na paragrat na dvě děti? Nemám s tím žádnou zkušenost, na paragrafu jsem byla po nástupu do práce poprvé...děkuji za odpovědi

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.15 21:34
avatar

Ne, není to možné. (Už dávno se tomu neříká paragraf, ale ošetřování, ošetřovné, ošetřovačka...). Je možné pobírat ošetřovné déle, ale jen za splnění určitých podmínek.

Příklad: Žena pečuje devět dnů o jedno nemocné dítě. Sedmý den jí onemocní také druhé dítě, také na devět dnů. Řešení? Při souběhu nemocí obou dětí se proplácí jen jediná dávka, tedy ne dvojnásobek. Poté ženě náleží dávka za druhé dítě, avšak začátek této lhůty se počítá od skutečného začátku nemoci (důvodu ošetřování), tedy nikoliv až od skončení předchozí nemoci. Z nemocenského pojištění tedy žena nedostane zaplaceno 9+9 dnů, ale jen 9+6 dnů.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.