Moje matka je noční můra

Od: Datum: 30.07.15 21:32 odpovědí: 22 změna: 31.07.15 09:13

Zdravím, má přijet moje matka a já už teˇd pomalu nemůžu spát. Pokusím se tohle monstrum popsat.

Od mala co vím, tak bzla dirigent celý rodiny, vše musela mít pod kontrolou. Nic se neyměnilo ani v době, kdy jsem u ní bydlela se svými dětmi, bylo to stále jen co vaříš, kam jdeš, co si vezmeš na sebe a moje děti pro ní byly jen obtížnej hmyz.

Bude mi skoro padesát a mám pocit,že jsem i teď z ní uzel zakomplexovaných nervů. Vzpomínám, kdy k nám přijela, pozvala jsem jí na oběd spolu se svým manželem a ona si přinesla vlastní jídlo v kastrolcích.

Dnešní návštěvy vypadají tak, že mi v bytě všechno organizuje, přestavuje, přelévá květináče už jen z principu, že si myslí, že nejsem schopna se o ně postarat.

Mám pocit, že mě chce stále tvořit tak, aby měla pocit, že jí musím stále poslouchat. Bratrový ženě neustále vytýká, že nemá vkus, jednou jim dokonce vyžehlila koš plný prádla, za nepřítomnosti švagrové.

Pokud by se zeptala, tak neřeknu ani slovo, ale přijít za nepřítomnosti jen tak?

Takže se děsím, jak mě její návštěva totálně odrovná, už nevím co by na ní mohlo platit.

Poradíte?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.07.15 21:38
avatar

Také zdravím. Hned na začátku jí řekněte, ať se chová jen jako host. Na nic ať Vám nesahá, nic neorganizuje. Že máte bydlení podle sebe a nechcete na tom nic měnit. Zaměstnat jí třeba procházkou, nebo posedět venku. Záleží na tom, jaké máte možnosti. Když jí nedovolíte měnit Vaši domácnost, neudělá to. Vy jste tam doma, ona je host, tak ať to respektuje. Asi to nemáte jednoduché, ale nastavte si svá pravidla a dejte jí najevo, že přes to nejede vlak!

Ohodnoceno: 5x
 
Od: bertrama
Datum: 30.07.15 22:16

dobře, tohle sama nechápe, ale pokaždý, když chci po ní, aby respektovala mojí domácnost, tak to prostě nedělá.

Nechápe, že lidi mají svuj vkus, svojí domácnost, svůj smysl pro cit, jak si kam a co postavit nebo položit

Datum: 31.07.15 07:18
avatar

Kapka má pravdu. Zajde tam, kam jí dovolíte. Nesmíte ji nechat dělat to, co se Vám nelíbí. Dodám, že jakmile překročí hranici, spusťte: "Mami, už jsem ti říkala, že jsi host, přestaň mi (dělat toto), a (sedni si ke kafi), jinak prosím odjeď". Prostě se braňte zuby nehty. Jakmile Vám začne organizovat věci a Vy si jenom povzdychnete nebo zaskřípete zuby a necháte to být (a budete se nervovat), tak to lepší nebude. Možná se ošklivě pohádáte, ale pokud je aspoň trochu rozumná, tak něco pochopí a příště si rozmyslí, co bude a nebude dělat u Vás doma.

doplněno 31.07.15 07:19:

Bene, já neopisovala *hi**smich*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 30.07.15 21:41
avatar

Dobrý den, těžko tady vyřešíme problém, který jste Vy nevyřešila za padesát let. Zdravím!

P.S. Možná je to stručné, ale chyba není pouze ve Vaší matce.

doplněno 30.07.15 22:22:

No, tak zhruba před třiceti lety jste měla říci své matce: "Mám vlastní domácnost, jsem už dospělá a budu si to u sebe doma dělat po svém. Pokud se u nás nebudeš chovat jako host, tak k nám nebudeš jezdit." Neudělala jste nic, tak co asi vymyslíme nyní? Trpíte, tak už to jiné nebude. A Vy sama píšete, že stejně nic neuděláte - přišla jste si jen ulevit a postěžovat.

doplněno 30.07.15 22:32:

Píšete, že Vám bude skoro padesát. Matku znáte zřejmě také padesát let. Myslíte, že se nyní nějak změní? Ale, rozumím tomu, že se Vám má odpověď nelíbí - není líbivá, protože by mohla být pravdivá. Píši mohla, protože neznám Vaši matku ani Vás. Tak si počkejte na odpovědi, které budou jen empatické a takové, které chcete slyšet. Zeptala jste se, tak jsem Vám napsal svůj názor.

doplněno 30.07.15 22:42:

Dobrou radu jistě dostanete, ale bude Vám k ničemu. A po Vašem doplnění mám pocit, že Vaše matka je třeba docela milá paní, která má ráda pořádek a také ho vyžaduje od (u) své dcery. Jinak, zde to bude spíše o názoru.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bertrama
Datum: 30.07.15 22:12

nikdy není pozdě na dobrý návod k tomu, jak změnit člověka a právě proto, že si myslím, že už je čas něco změnit, ano chyba je i ve mojí povaze, protože jsem s tím nic nedělala a jak vidíte ani nedělám. Vůbec nerozumím vaší reakci, nijak mi nepomohla.

Od: bertrama
Datum: 30.07.15 22:26

postěžovat si, je asi dost velký hřích. Co jsem tu pročítala, tak opět nechápu váš příspěvek a už vůbec ho nechápu, když mi napíšete, co jsem měla dělat před třiceti lety. Pořád vás zkrátka nechápu. Pokud na něco neumím odpovědět, tak přece neodpovídám a vy evidentně odpovědˇ neznáte

Od: bertrama
Datum: 30.07.15 22:36

váš názor, není žádná rada a o to tady jde především. Neradíte, tak co tu teda přispíváte? O žádných empatiích číst nic nemusím, asi ani nevítel co to slovo znamená, jinak byste ho nepoužil, počkám si do DOBROU radu a vám přeju taky DOBROU

doplněno 30.07.15 22:40:

navíc 0 hodnocení

Od: bertrama
Datum: 30.07.15 22:49

ano o názoru, že prostě neradíte, protože to nedokážete, ale snažíte se o jakousi mravnostní policii. Kdyby moje matka byla milá paníl, tak by to v naší rodině vypadalo docela jinak. Pokud vás mohu vyvést z už několikátého omylu, kterýma tady oplýváte, tak moje matka dostala do hrobu nebohýho tátu, nesnáší jí švagrová, já, můj bratr, poštvala na sebe sousedy ani tohle vám nestačí?

Datum: 30.07.15 21:57
avatar

Jediné co mě napadlo, obětujte dva dny a hurá na výlety, domů jen na přespání. No ale kdyby přece jen chtěla mermomoc něco dělat, ráda vám dám adresu, co bych za to dala snad i nějaké její kecy bych vydržela.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bertrama
Datum: 30.07.15 22:14

Tak to teda nevím. Nemám svědomí jí nechávat samotnou, když jede extra, no

Datum: 30.07.15 22:22
avatar

Já myslela, že ji vezmete sebou a udoláte ji tak aby večer lehla a spala, ne že ji necháte doma samotnou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bertrama
Datum: 30.07.15 22:27

aháá, no zkusím to, ale večer si to co ztratila během výletu určitě vynahradí, ta udolá spíš mne

Datum: 30.07.15 23:06
avatar

...většina masových vrahu si nesla trauma ze svých matek,proč asi*smich*no dost srandy,ta moje je dost podobná ,takže radu nemám jen jsem ráda,že v tom nejsem sama.Po každém setkání(1krát týdně cca 15min)mám trauma zbytek týdne a myšlenky je na ni,co jsem ji udělala.Proč mě netoleruje,co dělám špatně...někdy si říkám,že by bylo lepší nežít.Jedina moje výhra je,že teď čekám dvě děti a konečně (budu zlá a neustupná)a nenechám ji do toho mluvit a ani ji nechci potom navštěvovat.Už se začala chvástat jaké jsem měla supr dětství díky ní a kdo ví jestli budu taky tak dobrá matka...no a to byla ta poslední kapka.Kdo nezažil,tak nepochopí...a obrany na to není,protože se snažíme chovat k matkam s úctou ,ale ony nám to vrací ve zlém.Jedině se vidět co nejmíň a když tak zapomenout na úctu a ve zlém se ozvat.Léčba šokem,ať si uvědomí,že nejste žádná nicka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bertrama
Datum: 30.07.15 23:25

taky mi mluvíte z duše no nic příjemnýho, držím vám moc palečky,at tu vaší matku zvládnete

Datum: 30.07.15 23:15
avatar

- pokud je to jenom návštěva, tak bych matku zkusila tolerovat a přizpůsobit se jí (pokud Vám zrovna nebude házet věci z okna) - stejně ji už nezměníte, kdybyste jí svoje "pravidla" nastavovala stokrát.

Pokud je to Vaše matka a ne tchyně, mělo by pro Vás být snazší pokusit se ji spíše pochopit tak, aby návštěva proběhla v klidu a ne v hádkách a v atmosféře napětí ! Nechte ji být a spíše si s ní povídejte - a upřímně - pokud by mi např. vyžehlila prádlo, jak zde zmiňujete, tak bych jí spíše "ručičky líbala" nežli jí to zazlívala.

A pokud je Vám 50 - už byste mohla brát věci trochu s nadhledem, nakonec - jak dlouho ještě budete maminku mít ! - moje matka taky ráda věci řídila - ale jak teď lituju, že jsem jí tu radost mnohdy nedopřála, a místo toho se s ní hádala ! Tak zdravím.

doplněno 30.07.15 23:28:

- a nevěřím, že by všechny "panovačné" matky byly takové "bestie" , že by vám udělaly z dětství peklo ! - jistě se o své děti s láskou staraly. Nakonec všechny ženy si rády věci dělají obvykle po svém - jak se např. chováte ke svým dcerám vy (myslím všeobecně) !? , že své matky tolik odsuzujete !

Ohodnoceno: 3x
 
Od: bertrama
Datum: 30.07.15 23:29

no ona to prádlo žehlila ženě bratra a to tak, že si vzala náhradní klíče a bez jejich vědomí jim tam chodila a šmírovala a pak se pustila do žehlení prádla. Jsem tý zásady, že pokud mě někdo nepožádá o pomoc, tak tohle přece nesmím udělat, lízt do bytu bez bratrova a jeho ženy vědomí nebo se pletu? To je ta večná kontrola nade všemi

Datum: 30.07.15 23:17
avatar

Tady asi žádná rada nepomůže. Generál zůstane generálem. Návštěvu prostě přetrpět, poznámky ignorovat a rozdělanou práci raději schovat. Moje babička byla to samé. Pomohly jedině zamčené dveře (kytky také zalévala a přemisťovala, kontrolovala prádlo a utřený prach *zed* ). Organizování života celé rodiny bylo na denním pořádku. Vy máte tu výhodu, že jezdí jen na návštěvu a teď si představte, že ji máte v baráku... Věře mi, nic nepomůže. Žádná dobře mířená slova nezafungují, jen se na chvíli urazí a půjde do toho znovu. Tak zatnout zuby a dělat slepou, hluchou... Mona

doplněno 30.07.15 23:36:

Někdy mám pocit, že tyto ženy nejsou nikdy spokojené.Vidí, že jejich svět není dokonalý a tak se to snaží napravit alespoň v nejbližším okolí. Myslím, že si vůbec neuvědomují (přestože je jim to stále říkáno), že dělají něco nevhodného. Vždyť to přece myslí dobře...že? A opravdu myslí. Je to těžké, ale s odstupem času už to trochu chápu. Ale ty nervy...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bertrama
Datum: 30.07.15 23:27

děkuji, vidím, že v tom nejsem sama aaachjoooo

 

Od: bertrama
Datum: 31.07.15 00:37

ano, ono neslyšet pochvalu a povzbuzení není dobrý a vůbec jak píšete nechápou, že se všichni před nima klidějí. Jsou to opravdu velmi silné osobnosti, ale jednou se stalo to, že na narozeninách mojí dcery jí moje matka kritizovala její účes a barvu vlasů a nebylo co chvíle, aby jí na to neupozornila a tak to má patnáctiletá tehdy dcera nevydržela a poslala mojí matku tam onam víme kam. A od té doby u ní dcera získala mírný, ale přesto získala respekt.

Kámošky z nich nebudou, ale pokrok to byl

Od: mp*
Datum: 31.07.15 01:45

Jako nechci tady zase rozvíjet nějaké nepodložené theorie, ale nesouvisí to s nějakým sexuálním uspokojením? Prostě někdo řeší, někdo neřeší, tam bych hledal odpověď. Kdo je spokojený - neřeší!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 31.07.15 01:41

Po přečtení příspěvku se nemohu zbavit dojmu, jestli nepíšete o mé matce. Naprosto vše sedí. Tak takoví lidé asi mezi námi existují. Otázka je, jestli si to necháme líbit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.07.15 09:13
avatar

Já si myslím, že největší problém je v tom, že se stále cítíte dítětem, které matka prohání. Můžete mít let, kolik chcete a stále vám bude záležet na tom, "co tomu řekne máma". Já asi vím, že je to tak, protože to sama takhle mám a přitom maminka s tátou jsou mnoho let po smrti. A já stále mám pocit, že se mi dívají přes rameno a nesouhlasí s tím, co dělám a jak to dělám. Je mi naprosto jasné, že proto není vůbec žádný důvod, jsem už prababičkou, má dcera je babičkou, obě dcery jsou vzdělané, hodné, životaschopné, tedy že jsem je vychovala dobře. Ale přesto mi záleží na tom, co by rodiče řekli. No řekněte, není to na hlavu?! *zed* Udělejte všechno pro to, abyste se tohohle pocitu zbavila. A pak vám budou všechny nesouhlasné pindy vaší matky úplně a naprosto ukradené. Budete je umět přejít smíchem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.