Syn-dluhy-exekuce?

Od: odpovědí: 14 změna: zhlédnuto: 2.531x
Ahoj, potřeboval bych poradit pro svoji známou a slíbil jsem jí že napíšu na net. Ona má syna a ten se před časem zadlužil u jejich známých (půjčka 150 000Kč) a slíbil pravě splácet. Jelikož měl nějaké problémy z dřívější doby a peníze prostě nejsou tak momentálně jen na splátkách dluží cca 25 000Kč (prostě nesplácel) a přišel teď o práci - tak opět není schopen pravěji splácet. Z důvodu prodlení a nejistoty vrácení dluhu to chtějí jejich známí dát k prošetření na policii a otázka pro mojí známou je zda je možné aby v případě vyhrocení situace přišel exekutor a zabral jí vybavení popř. byt? , když její zadlužený syn je u ní hlášen k trvalému pobytu. Tato velmi těžká situace jde nějak jinak řešit? Můj názor je, že pokud neexistuje smlouva (z důvodů velmi dobrých vztahů) mezi jejím synem a tomu kdo mu půjčil bude to policie vůbec řešit? Je možná exekuce u kamarádky doma? Nutno podotknout, že kamarádka o dluhu nevěděla -syn to prostě zatajil. Díky za pomoc.
14 odpovědí na otázku

 

 

doplnit odpověď

0x
avatar sandokan
Jisté je, že (z pohledu věřitele) dlužníci splácí své dluhy jen velice neochotně (neměl si asi vůbec pučovat). Když syna vyhodili z práce, tak tam asi něco proved, možná je línej pracovat. Nepíšeš, na co byla půjčka použita, když by si za to něco koupil, tak by se to dalo prodat a pokrýt tím část půjčky, jestli to nastrkal do automatů, sázek, drog, nebo chlastu, asi selhala sama jeho matka. V televizi tvrdili, že exekutoři jdou do místa trvalého bydliště a berou vše (podle svého uvážení) co je cenějšího bez ohledu na to, co z toho vlastní dlužník a co ne. Osobní zkušenost nemám. Asi záleží na tom, jak se k tomu postaví ostatní z okolí dlužníka - jestli matce bude záležet na té rodině, která peníze pučila, mohla by se se synem domluvit, že dluh převezme - asi by musela něco prodat, dluh vyrovnat a ze syna ho pak vymlátit. Pokud se na to necejtí, nebo považuje syna za hajzla, případně jí na té rodině nezáleží, pak ho v tom může nechat lítat - ovšem s tím nebezpečím, že ti exekutoři si to přihasej k ní domů. Pokud vím, i ústní dohoda je platná dohoda. Apokud došlo k jejímu provedení (syn si půjčil) pak je platná. Jestli je tak vychcanej, že si myslel, že když to nesepíšpu, jakoby nic nebylo schrábne peníze a vysměje se jim, tak to asi taky hovoří za vše. A jestli ne, tak holt bude muset máknout, peníze vydělat a vše urovnat.
ahoj jo jak píše sandokan jestli je prihlášenej u mámi tak kni mohou přijít a vzit si co chtej takze bejt máma tak ho odhlasim z bytu co nejdřív *bzum*

Já bych byl z té možnosti exekuce taky dost vyplašenej... Párkrát jsme v TV viděli jak to chodí a jak je, při přehmatu exekutorů obtížné věci vrátit do původního stavu.

Reaguji hlavně na to doporučení odhlásit dotyčného dlužníka z bytu. To není jen tak. Toto může udělat jen ten dlužník sám a nebo to jde soudní cestou, což opět vyžaduje přítomnost onoho dlužníka. Teprve pokud se k soudu nedostaví, je rozhodnuto v jeho nepřítomnosti o zrušení jeho pobytu, i to však je ještě po nějaký čas (myslím tři měsíce) v čekací lhůtě, pokud se v této době někdo nepostaví proti rozhodnutí, stane se teprve platným a dotyčný je pak veden adresou na místním magistrátu (je vlastně bezdomovec). Je patrné, že tato záležitost není na půl hodinky - při troše štěstí se to dá zmáknout za 4 - 5 měsíců...:(

 

doplnit odpověď

0x
Potřebujete poradit obratě se na tuto kancelář jsou fakt dobrý homecorporation.cz/...

Věřte ostatním. Mohu potvrdit ze zkušeností mých známých, že i když si půjčí kdokoliv, kdo je u vás v bytě hlášen k trvalému pobytu a vy o tom ani nevíte, tak stejně přijdou exekutoři, polepí vám věci nálepkami exekuce, vyfotí si je a sepíší, vzápětí po vás dluhy budou vymáhat a pokud je nezaplatíte, věci už neuvidíte. Takže pokud mohu poradit - maminka by měla syna z trvalého bydliště odhlásit a přihlásit ho k bydlení na místní úřad (jako se to dělá s bezdomovci). A osobně bych jí doporučila syna nahnat do první práce, která se namane, třeba jako skladníka, to je jedno. Ale když je takový dobrák, že si půjčí 150 000,- Kč aniž by to mamce řekl, tak si bydlení u ní jen tak nezaslouží. Ubytoven je plno, v nejhorším ho může vyhodit.

Zároveň je nutné dodat, že pokud to byli přátelé, kteří mu ty peníze půjčili, tak výše uvedenými kroky to budou na 100% bývalí přátelé.

Jak psáno výše ( a i jinde na této poradně), zbavit někoho užívacího práva bytu není jen tak. Je to věc obtížná a obvykle zdlouhavá. Navíc v případě exekuce je třeba dokázat, že věci v bytě nejsou opravdu dlužníka... a to i v tom případě, že je dlužník z bytu již odhlášen.

 

doplnit odpověď

0x
nejsnadnější cesta - zaplatit za synka tech 25, na úrade s tím že se odhlásí z bytu nebo nic, peníze na matrice předat z rucky do rucky . a pocítat s tím ze do hrobu si nic neveme, cesta - jedine ho soudne vydedit z důvodu nezrízeného zivota, delá dluhy atd. jinak tise cekat na exekutora, po zabavení vecí vylučovací žaloba - dlouhé a nepríjemné...

 

doplnit odpověď

0x
Pokud jsem to pochopila dobře, tak zatím to sousedi na policii ještě neoznámili nebo to udělali teprve nedávno. Vzhledem k mnoha takovým případům, liknavosti a ne zrovna pružnému jednání policie a našeho soudnictví, je tady poměrně dost času panáčka z bytu odhlásit. V dnešní době se to již nemusí dít soudní cestou, ale matka si podá písemnou žádost u příslušného úřadu a po nějaké době, cca 1 měsíc to projednají u komise a poté i odhlásí. Faktem zůstává a mnohokrát jsme to mohli vidět i v televizi, že samotné exekutory to kolikrát moc nezajímá. Dále je možno věřitelům posílat nějaké, byť i malé částky, aby se zamezilo obvinění z úmyslného podvodu a byla vidět alespoň nějaká snaha o nápravu. Otázkou ovšem zůstává, jestli skutečně stojí za to tímto mladému nepovedenému pánovi pomáhat a nevymyslet spíše něco, jak pomoci paní matce.

marie55, nemohla byste podrobněji popsat ten způsob odhlášení z bytu, který podle vás trvá cca jeden měsíc? To tu bude opravdu zajímat hodně lidí.

strejc

Takže podrobnější popis, na vlastní kůži odzkoušen po odhlašování exmanžela.

Podle zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel, má údaj o trvalém pobytu pouze evidenční charakter a nelze z něj odvozovat žádný právní nárok k předmětné nemovitosti.

K odhlášení je potřeba sepsat žádost s jasně formulovanými důvody na příslušný obecní úřad - matrika, ohlašovna pobytu ( některé mají už i své formuláře ), samozřejmě by bylo lepší, kdyby se skutečně dotyčná osoba v místě bydliště nezdržovala a nebo pochopila vážnost situace a podepsala sama odhlášení. Tato žádost se podá a vzhledem k tomu, že komise zasedá 1 x do měsíce, posoudí tuto žádost, předvolají si vás a možná i budou chtít doložit místopřísežné prohlášení dvou svědků nebo i jiné dokumenty, v každém případě nájemní smlouvu ( neodhlásí toho, kdo je na ni napsán ) a následuje rozhodnutí. Je to již běžná praxe, do výše zmíněné situace se již dostalo více lidí a bylo nuceno to takto řešit. Většinou úřady spolupracují a jsou ochotni.

Druhá stránka věci ovšem je, ve kterém městě bydlíte a jak ochotné máte úředníky. Dle občanského zákoníku na to máte právo.

Pokud i toto bylo nedostačující, internet je plný těchto informací a z mé strany je možno případným zájemcům zaslat e-mailem i mou žádost, se kterou jsem úspěšně pochodila

Hlavu vzhůru. Z každé situace je východisko. :)

Přeji pohodový večer

marie55 Ano, ale tím věc nekončí. Z vlastní zkušenosti vím, že odhlášení lze provést tak jak píšete. To je opravdu možné za nějakých 40 dnů. Pak je ještě 15 dnů na odvolání. Prodloužení této doby ale spočívá v tom, že si dotyčný nevyzvedne Rozhodnutí a tím nemá možnost obrany. A zde nastává ta prodloužená -Rozhodnutí je vyvěšeno na tři měsíce na MÚ a teprve pokud se ani v této době dotyčný nepokusí o převzetí zásilky a znemožní si tak seznámení s Rozhodnutím, nabude rozhodnutí nezvratné platnosti. A je tu ještě další problém - dotyčný si vyzvedne Rozhodnutí třeba po dvou měsících a využije 15tidenní lhůty k odvolání. To už ale nebyl náš případ - náš člověk si naštěstí rozhodnutí nevyzvedl a tím pádem se ani neodvolal. To bychom se možná dohadovali ještě dnes a to je tomu už víc jak tři roky...

strejc *tuc*

 


0x

Ahoj, pisnu svoji zkusennost...bohuzel vse jeste neni vyreseno,ale...

S odhlasenim trvaleho bydliste synatora se toho moc nevyresi!Me se to na zacatku tohoto roku povedlo a to pouhou domluvo.19 lety syn si myslel ze mu branim ne stesti,kdyz chci aby se choval slusne a chodil do skoly...Nezabralo to! Doslo to tak daleko,ze jsme si rekli: "chces zit svuj zivot?...tak se vsim vsudy...Sam si hrad najem,jidlo,pracuj,kdyz si nechal uz treti skoly,hrabej se z dluhu a prusvïhu...chod si domu kdy chces a jak chces,ale ja-tvoje matka od toho davam ruce pryc.Proste uz jsem to dlouhoidobe nezvladala,ani fyzicka,ani psychicky...

Sli jsme na UMO a odhlasil se.Pak jsem ho musela dokopat asi po 3 mesicich si nechat prede mnou predelat obcanku,protoze ty prusvihy jeho dalsi sli stale na moji(jeho byvalou) adresu.Odhlasil se.Respektovala jsem nasi vzajemnou domluvu ze ho za to necham zit jeho zivot.

Po dvou mesicich mi ,kdy jsme se jen se synem obcas slyseli telefonem ,a podle neho bylo vse OKI,mi "KDOSI" zavolal jestli vim co se deje s mym synem a ze to neni hajzl hajzlu, ze se mu muj syn-jeho "kamarad". neozyva uz 2 dny,ze ma o nej strach...mozna prej bych tuhle informaci mela vedet-jedno od koho...Nevim kdo to byl!Zatmelo se mi pred ocima,predstavila jsem si lecos a napsala ihned SMSku na jeho cislo zneni" Cauky,jak jde zivot?Zvu te na kafco.Pisni kdy a kde.Cekam!mamina"

Snad behen vteriny prisla odpoved: "Rad te taky uvidim.jedu"...a prijel.nebyl to muj syn.Byla to troska!Spinava,nemyta,smradlava,pod doznivajicima drogama o 10 kilo lehci!Umyl se,najedl a povidali jsme si.Zustat nechtel,odesel zase neznamo kam...Posledni moje slova znela:"Nechci a nebudu te nutit tu s nama zit,chci jen abys vedel ,ze pokud budes potrebovat a chtit,tak svuj pokoj tu mas a ja jsem tu pro tebe.At se deje cokoli,budes li chtit resit ty sracky, do kterejch ses sam dostal,tak te je pomuzu resit.Jen chci abys vedel ze "jen " pomuzu.Uz je nebudu resit za tebe .." Trvalo jeste par tydnu nez zacal chodit sam "na kafco" a pak najednou zustal pres noc...Sam,protoze chcel,nenutila jsem jej.Vim ze na to u 20ti leteho kluka uz nemam pravo a ani to nefunguje.Nikdy nefungovalo.

Byla jsem rada ale ihned jsme si domluvili podminky na kterych trvam aby dodrzoval.Pak at tu bydli i kdyz uz tu nema trvala bydliste.Podmiky,ne neprijatelne,-pracuj,myj se,zadny drogy a namatkove je testovan jestli je cistej...,nedelej ostudu a res problemy,prispivej na bydleni-500Kc na tyden neni prehnany.Mas tu jidlo,piti,vyprano,internet,teplo...Vis o lepsim bydleni a levnejsim?Jdi.Bud svobodny!Pravda,pomohla jsem synovi objet celni urada adopravni podniky a telefoni ucty a vsude tady domluvit splatkove kalandare aby mohl prubezne,postupne pomalu splacet.-ale sam!

Nerikam ze je to vse uz v poradku ,ale postupne resi dluhy a dal se dohromady jako clovek.Nedavno kdyz uz jsem se ho zeptala,co ho vedlo k tomu ze skoncil tak jak sem prisel mi rekl."Kamosi co se tvarili jako kamosi se ode mne zacali odvracet(a to jsem mu celou dobu rikala.:pamatuj ze te necha u sebe prespat nekdo parkrat,jednou ty kamaradicky vastridas a dojdou te a pak se na tebe vykaslou-neveril. a nakonec dodal-Mami myslel jsem si ze uz ani ty mi nechces videt kdyz ti delam jen starosti a ostudu, skolu jsem nedodelal,stydim se za to ale nemuzu si pomoct...Nevedel sem kudy dal.A segra(jsou od sebe 2 roky a vzdy byli jak sourozenci) ta mi taky nebrala telefony.

Mozna se mnou nekdo nebude souhlasit,ale zkusila jsem 2 roky toho kluka "hlidat",povidat si s nim,resit problemy,nechat mu volnost,vykaslat se na nej,nechat odejit a zit jeho "sladky" zivot ale nic nevyslo,az tahle situase se zda nejprijatelnejsi pro obe strany ,i kdyz to stale neni idealni. Jen chci rict:prosimvas mejte na pameti ze otocit se zady k diteti a vykaslat se na nej neni vzdy reseni!Jo je to pro nas jako rodice nejjednodussi a nejrychlejsi-zbavit se ho a ted se v tom placej,kdyz sis to pos...Ale asi ne kazdy mlady clovek to dokaze zvladnou.Nikdy v zivote bych si neodpustila ze by si treba nekde skocil z vezaku!za to mi ty prachy nestoji a za troch namahy i v tomhle veku to dite stoji!Hodne stesti!

Vážená paní matko,vážená protože jste napsala tento článek a hodně mi připomněl mou situaci kterou jsem zažila a stále zažívám jako vy.Taky mám takového syna ,kterého miluji z celého srdce a má dluhy a hlavně kamarády na které je hrozně závislý.Taky jede v různých sračkách a my se z manželem jenom trápíme jak zjistíme že nám opět doma něco schází.Píšu to protože vím ,že je nás rodičů spousty a nevíme jak dál.Zrovna dneska mu přišlo z exekutorské kanceláře dopis a chcou po něm dluh a pokud ho nezaplatí příjde exekutor a jelikož bydlí s námi na tr.pobytu budou nám zabavovat naše věci co jsme si z manželem nakoupili .Ten příspěvek od Vás je stejný jako by jste byla u nás doma.Taky jsme ho vyhodili syna a jak jsem ho viděla jaká je to troska vymrznutá a špinavá,vzala jsem ho zpět.Práci sice má ,ale moc se mu nechce dělat.Nemám srdce ho podruhé vyhodit a asi tímto budu trpět celý život pokud nezchytří,ale to je asi uděl rodiču.Mějte se hezky

Přeji pěkný den!

Řešte "TO" a nevzdávejte "TO".Hlavně to nenechat usnout!Je to těžké,moc a je to na dlouho!...na moc dlouho ale aspoň to dítě nepadá hlouběji!Musím jej -syna pořád hlídat jak malého kluka,ale tuhle mi řekl,že on to vlastně chce a potřebuje a tím pádem to nebere jako že jsem stíhačka co ho šmíruje ,ale že mu to vlastně pomáhá! Vím že to není ideální stav dospělého chlapa pro start do života,ale aspoň ten kluk se mnou CHCE komunikovat a řešit...(teď už snad-a to musím zaklepat,řešitelné!).

Stojí to čas,peníze a energii, i na psychice se to podepisuje ,ale já vím, že to chci podstoupit,protože vím proč a pro koho to dělam a jsme ve fázi,kdy to ten druhý-můj syn,chce.A já za to děkuji!Né vždy to tak bylo.

Všechno jde řešit,všecičko na světě,ale musí se tomu něco obětovat!Vydržte a buďte s Vašim chlapcem!K čemu Vám bude 100tisíc na účtě,když přijdete o syna?!Vím že si to jednou aspoň částečně uvědomí.Nic mi neznělo v uších v posledních letech tak libě,jako když jsem se ho v ůterý zeptala,zda mu máme bloknout taky lístek do kina,že jdem s jeho mladší sestrou na nový český film..."Jasně,mami",zněla stručná odpověď,než vzápětí přidal:"A koupíš nám popkorm,jako když jsme byli malinky..."a přidal šibalský úsměv a já v tu chvíli věděla ,že i pro ty jeho dolíčky ve tváři dělám to správný a nikdy bych si nedovolila teď zpětně stěžovat na to "PEKLO!" co mě(nám oběma)připravil!Hlavně se na mě mami nevykašli" já bych pak neměl už nikoho" , mi nedávno řekl a to pro mě byla po půl roce nová energie vlitá do žil.

Není vše zdaleka vyřešeno,z dluhů a exekucí se hrabe a bude hrabat ještě měsíce,ale já mu věřím!Já mu chci věřit.Já mu musím věřit!A já mu i chci pomáhat a pomáhám a to i finančně,dokud o to bude stát!

I Vám přeji ať situaci řešíte a hodně odvahy a štěstí!

matka

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]