Vyplacení podílu

Od: Datum: 04.08.15 20:20 odpovědí: 7 změna: 05.08.15 16:23

Dobrý den, přítel ,rodiče a jeho sestra vlastní čtvrtinu domu. Dům je na tři byty. V jednom bydlí rodiče, v druhém nyní my. Sestra po nás chce vyplatit milion korun i když je dole volný byt. Celkový odhad domu je 2 500 000. Je to adekvátní? Jak máme postupovat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 04.08.15 22:06
avatar

Dobrý den, pokud tomu rozumím z Vaší otázky, tak celý dům má čtyři spoluvlastníky, dům není kolaudačně rozdělen na čtyři díly a jde o to, že jeden spoluvlastník ideální čtvrtiny domu chce ostatním prodat svůj díl (1/4) za milion korun. No, a má na druhé straně také ochotného kupce? Jste ochotni tuto 1/4 odkoupit? Sama vidíte, že odhad není 4 miliony, tak to nesedí. Ovšem, cena je smluvní, tak může být i vyšší - když bude ochota tuto cenu zaplatit. Takže, můžete navrhnout kupní cenu ve výši čtvrtiny odhadu, nemusíte odkoupit vůbec nic a sestra si ponechá svou 1/4 domu nebo odkoupíte společně všichni ostatní a podíl se změní na 1/3 pro každého. Ovšem, celé to je v rodině, tak konflikt je pravděpodobný. Pokud nebude dohoda, tak se budete soudit a soud rozhodne.

Zdravím!

doplněno 05.08.15 08:59:

ruzide - dobře. Tak, nikdo nikomu nic neprodává, ale brácha by měl své sestře zaplatit milion.

Neřešíte vlastnické vztahy, ale spíše rodinné. Prodej to není, nájem to také není, tak má sestra asi představu nějakého odstupného. To si musíte vyřešit mezi sebou v rodině. Předpokládám, že ten milion brácha nechce sestře dobrovolně zaplatit - a z toho, co vím (nebo nevím) se mu nedivím.

Bez konfliktu to nepůjde, tak ať se sestra domáhá svého "nároku" přes právníka. Ten ji vysvětlí, zda má na něco nárok nebo ne - sestra to musí nějak doložit, čeho se vlastně domáhá a proč nechce také peníze od rodičů. Já v tom vidím nějakou závist nebo vyčůranost. Nechte to na rodině, ať si to vyřeší. A jak již zde bylo zmíněno, tak jednou budete řešit zřejmě i dědictví a bude další spor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruzide
Datum: 05.08.15 06:47

Dobrý den, sestra chce zaplatit pouze za to že tam bydlíme. Aby se mohla take zabezpečit i když je dole volný byt. O byt kde bydlíme nejevilá zájem při opravě. A až nyní co bydlíme požaduje peníze pouze po mě a příteli.

Datum: 04.08.15 22:29

Z uvedeného vyplývá, že sestra je "dobrá počtářka". Nyní chce milión za podíl s odhadní cenou 625000. Pokud odkoupíte podíl takovým způsobem, aby zbývající 3 vlastníci měli 1/3, přijde ještě jednou, až rodiče nebudou naživu a bude chtít vyplatit znovu, tentokrát podíl z dědictví. Tedy třeba další milión. Čiperka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.08.15 00:59
avatar

Váš přítel (Vy do toho nijak nezasahujte)

by se měl domluvit

na společném postupu se svými rodiči.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pravnik
Datum: 05.08.15 14:28

varianta 1. - sestra se chce svého podílu "zbavit" za peníze - buď jej od ní někdo koupí (některý z ostatních spoluvlastníků, všichni spoluvlastníci poměrně, nebo někdo cizí). Spoluvlastníci si mohou své spoluvlastnictví zrušit a vypořádat - soudem nebo dohodou.

varianta 2. - sestra chce aby jí její podíl zůstal a chce peníze po těch, co užívají společnou věc. Spoluvlastník může užívat celou věc úměrně velikosti svého podílu. Pokud např. jeden ze spoluvlastníků užívá výlučně sám celou společnou věc, měl by platit ostatním spoluvlastníkům "nájem" za to, co užívá nad velikost svého podílu.

Pokud se nedohodnete, dojde zřejmě na soud...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzajm
Datum: 05.08.15 16:23

Ovšem při placení "nájmu" podle podílu vlastnictví, by se zase zbývající spoluvlastníci (kteří nájem pobírají) měli zase stejným podílem dělit o náklady na opravy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzajm
Datum: 05.08.15 16:19

Podle dotazu, jak je popsáno, přítel, jeho sestra, a rodiče vlastní 1/4 domu, jehož odhadní cena je 2.500.000,- Kč. 1/4 je tedy 625.000,-, a o tu se dělí tito 3 vlastníci, tudíž na jednoho podílníka připadá hodnota 625.000,- : 3 = 208.333,-Kč. Nezmiňujete vlastníky zbývajících 3/4 domu. Z popsaného plyne, že pokud rodina přítele vlastní 1/4, zbylé 3/4 má jiný vlastník. Pokud v katastru jsou členové rodiny přítele každý zapsán jako spoluvlastník, vlastní tudíž každý podíl 1/12 - což vcelku dává 1/4 na celém domě. Nebo další varianta - že spoluvlastníci 1/4 jsou rodiče přítele - v tom případě však nejde uvažovat o eventuálním dědickém podílu v budoucnosti = v současnosti pak nemá nikdo svůj podíl na nemovitosti vyjma rodičů a vlastníka zbývajících 3/4. V dalších variantách je třeba také uvažovat jak se sestra podílí sama na údržbě nemovitosti, jaké s tím má výdaje, které chce nějakým způsobem dostat zpět, a další skutečnosti související se vztahem k uvedenému majetku.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.