Nárok na polovinu baráku

Od: Datum: 04.08.15 18:49 odpovědí: 11 změna: 05.08.15 14:36
Nastíním situaci. Manželé 6 let po rozvodu. Barák ve kterém bydleli bydlí manžel. Barák je pořád psaný na oba. Jenže manžel ho má v realitce a nadhodnocená cena tím způsobem to dělá jakože ho nechce prodat aby se nemusel dělit o peníze prostě on jakoby naoko prodává ale chce si ho nechat. Jak má manželka získat polovinu z toho baráku jen peníze třeba. Jak lze tento problém řešit. Domluva mezi nima nepřipadá v úvahu takže asi soud ale jaký jsou postupy a jao by to probíhalo. Děkuju
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.08.15 19:26
avatar

A to neproběhlo vypořádání majetku? Tak tím by se asi mělo začít, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 04.08.15 19:34

Včasné uplatnění nároku na vypořádání položek SJM

Podá-li jeden z účastníků zaniklého společného jmění manželů návrh na jeho vypořádání, je tím konzumováno i právo druhého z účastníků domáhat se vypořádání; podá-li druhý účastník stejnou žalobu v době, kdy je řízení již zahájeno, je na tuto žalobu třeba pohlížet jako na procesní návrh v již zahájeném řízení; tímto duplicitním návrhem není zahájeno řízení a není namístě jej proto zastavovat.
Soud může vypořádat jen ten majetek či hodnoty tvořící společné jmění manželů, které účastníci řízení navrhli k vypořádání soudním rozhodnutím do tří let od jeho zániku. Navrhne-li účastník zaniklého SJM ve tříleté lhůtě od jeho zániku (§ 150 odst. 4 obč. zák.) žalobou k vypořádání konkrétní majetek, ačkoliv v době podání této žaloby již řízení probíhalo na základě návrhu druhého účastníka, je nárok na vypořádání těchto položek uplatněn včas.
podle rozsudku Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 22 Cdo 2674/2012, ze dne 25. 2. 2014

http://profipravo.cz/index.ph…_article=257603&csum=cb6f01e7

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.15 19:49
Tak prej je to tak že mamka byla u advokáta a tam se dohodli na movitým majetku že se rozdělí jako dum. Že se v realitce prodá a peníze se rozdělí. Ale jako manžel ma cenu tak vysoku že to nikdo nekoupí. A vyplatit mamku nechce že na to nemá. A takhle je to uz nekolik let. Lze nějak postuovat?
Od: pepe1222
Datum: 04.08.15 21:33

Manželka jako vlastník druhé poloviny nechá udělat odhad a zadá ho realitce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 04.08.15 21:51

Jen doplním - po odhadu intenzivně hledat kupce a musí být nápomocná realitce.

doplněno 04.08.15 23:02:

Ale mamka může sehnat sama zájemce a společně s realitkou kupce seznámit s domem. Nic nenechávat náhodě nebo na ex.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.15 22:57
Ale odhad uz je udelany a spolecne a cena baraku asi 2.5milionu na odhadu. Do realitky ho daval manzel s souhlasem manzelky za 2.2milionu. Ale kdyz l nemu prijde nejakej zajemnce tak on se je jakoby snazi odradit "proteka strecha apod.."
A mamka jakoze sama bez jeho souhlasu nemuze dat za nizsi cenu a prodat to sama.
doplněno 04.08.15 23:28: A jeste manzel vymenil zamkly takze mamka se tam ani nedostane..
Neni to proti zakonu?
Od: lujs®
Datum: 04.08.15 23:42
avatar

Kdybych byl na místě bývalé manželky tak bych na bejvalýho manžela zahrál takovou malou flignu.

Sehnal bych si pár (jako že manželata), přišel bych s nima do toho baráku a před bejvalým bych řekl prodám za 2 milióny. S tím by samozřejmě pán nesouhlasil ale já bych mu řekl dostaneš polovinu která ti náleží (1,25mil.) a o zbytek se nemusíš starat protože to není tvoje věc.

Móóóc by mně zajímalo co by pán na to, jaká by byla jeho reakce.

doplněno 04.08.15 23:51:

Ono bude stačit když se budou chvilku ochomejtat okolo baráku a tak aby to pán slyšel.

Určitě bude zvědavej. A když vaše maminka zavolá policajty s papírem v ruce že je spolumajitel a že má odepřenej přístup tak ji tam bude muset pán pustit. O to už se policajti postarají.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.15 23:47
Jako mamka uz do toho bytu ani nemuze protoze jsou jinu zamky - nema klic.
Od: uska®
Datum: 05.08.15 09:22

Jen zdůvodňujete , že to nejde, atd. Hledejte způsob jak dosáhnout svého. Že majitelka poloviny domu nemá klíče a nic s tím nedělá, je její věc. Nikdo to za ni nevyřeší. Nechce se přičinit k úspěšnému prodeji domu a jen by chtěla peníze. Tak to v životě nefunguje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vyporadani
Datum: 05.08.15 09:25

Pokud proběhlo vypořádání tak snad tam je nějaký stav který je vykonatelný. Pokud neproběhlo, respektive nebylo v souladu se zákonem, tak se manželka po třech letech od rozvodu stává podílovou spoluvlastnicí. Jako spoluvlastnice může svůj podíl na domě komukoliv prodat. Myslím, že po novelizací OZ nemá druhý spoluvlastník předkupní právo.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pravnik
Datum: 05.08.15 14:36

Pokud nebylo rozvodem zaniklé SJM vypořádáno do 3 let od rozvodu (ani nebyla v této lhůtě podána žaloba na jeho vypořádání soudem), tak platí zákonná domněnka, že nemovitost mají dotyční exmanželé v podílovém spoluvlastnictví, a to každý 1/2. Nechť maminka vezme rozvodový rozsudek, nechá si na něm na soudu vyznačit právní moc a odnese ho na katastr s žádostí o změnu zápisu vlastnictví. Po provedení zápisu (na podílové spoluvlastnictví) může buď svoji polovinu prodat (exmanželovi nebo třetí osobě), nebo podat žalobu na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví soudem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.