Nejste přihlášen/a.
Včasné uplatnění nároku na vypořádání položek SJM
Podá-li jeden z účastníků zaniklého společného jmění manželů návrh na jeho vypořádání, je tím konzumováno i právo druhého z účastníků domáhat se vypořádání; podá-li druhý účastník stejnou žalobu v době, kdy je řízení již zahájeno, je na tuto žalobu třeba pohlížet jako na procesní návrh v již zahájeném řízení; tímto duplicitním návrhem není zahájeno řízení a není namístě jej proto zastavovat.
Soud může vypořádat jen ten majetek či hodnoty tvořící společné jmění manželů, které účastníci řízení navrhli k vypořádání soudním rozhodnutím do tří let od jeho zániku. Navrhne-li účastník zaniklého SJM ve tříleté lhůtě od jeho zániku (§ 150 odst. 4 obč. zák.) žalobou k vypořádání konkrétní majetek, ačkoliv v době podání této žaloby již řízení probíhalo na základě návrhu druhého účastníka, je nárok na vypořádání těchto položek uplatněn včas.
podle rozsudku Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 22 Cdo 2674/2012, ze dne 25. 2. 2014
Kdybych byl na místě bývalé manželky tak bych na bejvalýho manžela zahrál takovou malou flignu.
Sehnal bych si pár (jako že manželata), přišel bych s nima do toho baráku a před bejvalým bych řekl prodám za 2 milióny. S tím by samozřejmě pán nesouhlasil ale já bych mu řekl dostaneš polovinu která ti náleží (1,25mil.) a o zbytek se nemusíš starat protože to není tvoje věc.
Móóóc by mně zajímalo co by pán na to, jaká by byla jeho reakce.
doplněno 04.08.15 23:51:Ono bude stačit když se budou chvilku ochomejtat okolo baráku a tak aby to pán slyšel.
Určitě bude zvědavej. A když vaše maminka zavolá policajty s papírem v ruce že je spolumajitel a že má odepřenej přístup tak ji tam bude muset pán pustit. O to už se policajti postarají.
Pokud proběhlo vypořádání tak snad tam je nějaký stav který je vykonatelný. Pokud neproběhlo, respektive nebylo v souladu se zákonem, tak se manželka po třech letech od rozvodu stává podílovou spoluvlastnicí. Jako spoluvlastnice může svůj podíl na domě komukoliv prodat. Myslím, že po novelizací OZ nemá druhý spoluvlastník předkupní právo.
Pokud nebylo rozvodem zaniklé SJM vypořádáno do 3 let od rozvodu (ani nebyla v této lhůtě podána žaloba na jeho vypořádání soudem), tak platí zákonná domněnka, že nemovitost mají dotyční exmanželé v podílovém spoluvlastnictví, a to každý 1/2. Nechť maminka vezme rozvodový rozsudek, nechá si na něm na soudu vyznačit právní moc a odnese ho na katastr s žádostí o změnu zápisu vlastnictví. Po provedení zápisu (na podílové spoluvlastnictví) může buď svoji polovinu prodat (exmanželovi nebo třetí osobě), nebo podat žalobu na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví soudem.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.