Dědictví - házení klacků pod nohy

Od: Datum: 29.07.15 21:49 odpovědí: 8 změna: 30.07.15 14:00

Dobrý den,

jak je to prosím s dědictvím po matce, která měla dva rozhádané potomky z nichž jeden nechce podepsat dohodu o spravedlivém rozdělení dědictví? Zasahuje notář? Soud? Může majetek propadnout? Máte někdo s tímto modelem zkušenost?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 29.07.15 22:24

Konečnou instancí u čehokoliv je soud.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: cicko*
Datum: 29.07.15 22:38

Ano, Boží!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.07.15 06:41
avatar

Jaképak podepisování dohody?! Je to zbytečné! Nad všemi dohodami stojí zákon. A ten říká 50 : 50.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: karelb*
Datum: 30.07.15 09:11

Nesmysl. Zákon vždy upřednostňuje dědickou dohodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.07.15 07:16
avatar

Dědictví se řeší vždy u notáře. Nás se zeptal, jestli máme nějaké návrhy, a když ne, tak nějak přiměřeně rozdělil. Já jsem řekla, co mamka chtěla, co mě řekla za života ústně, druhý dědic souhlasil, a třetí se vyplatil. U peněz se dá rozdělit vše podle počtu dědiců, u ostatního majetku tak přiměřeně. Ale v této situaci, jestli někdo dostal více o třeba 5 000 korun, jsme toto neřešili. Všechny peníze a majetek jakou má cenu, když si dělíte majetek po nejbližších? Mě to připadá jak supi, nemám takovou povahu, abych se hádala před notářem a ani později o pár tisícovek.

Notář udělá návrh, protože může zjistit majetek o kterém jste nevěděli, a vy všichni účastníci souhlasíte, nebo ne. Pokud nesouhlasíte, tak se buďto domluvíte na jiném vypořádání, nebo se rozdělí vše co jde napůl. A pokud není možná dohoda, musí nastoupit ne moc dobré řešení, při kterém mnohdy tratí všichni. Co nejde rozdělit, tak se prodá a utržené peníze si rozdělíte. A to má háček, protože se mnohdy ta určitá věc musí prodat pod cenou.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: karelb*
Datum: 30.07.15 09:19

Zákon vždy upřednostňuje dědickou dohodu. Např. to, že se dědici dohodnou že jeden si nechá byt, druhý chatu a sbírku známek. Pokud se dědicové dohodnou, tak soud jen dohodu potvrdí.

Pokud není dohoda dědiců možná, tak o dědictví rozhodne soud a to podle podílů, které na každého dědice připadají. Pokud dědicové nespolupracují tak to může být na dlouho. U některých věcí to může být jednoduché, např. u nemovitosti se určí na polovinu. Vím o dědictví které se táhlo několik let, protože se dědicové hádali o cenu obrazů, nesouhlasili s jejich ohodnocením, jeden obraz chtěli všichni, druhý nikdo, atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 30.07.15 10:35
avatar

Dobrý den, hned ta první odpověď je správná - není-li možná dohoda, tak rozhodne soud.

Ale, ani jeho první rozhodnutí nemusí být konečné (odvolání, dovolání). Zdravím!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pravnik
Datum: 30.07.15 14:00

Takže si to shrneme...

O dědictví rozhoduje soud, a to notář jako soudní komisař. Dává přednost dohodě dědiců, samozřejmě pokud je tato v souladu s dobrými mravy (spravedlivá apod.). Pokud notář nedovede dědice k dohodě, tak rozhodne sám. Pokud se rozhodnutí notáře některému z dědiců (nebo všem) nelíbí, tak se obrátí na soud.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.