Můžu požadovat vyšší cenu než byla domluva?

Od: Datum: 29.07.15 10:16 odpovědí: 9 změna: 30.07.15 02:30

Dobrý den,

maluji na zakázku obrazy a přišla za mnou mladá paní, že chce, abych podle svatební fotky namalovala jí a jejího manžela. Domluvily jsme se na nějaké ceně a čase, kdy si pro to může přijít. Namalovala jsem to tedy a zavolala jsem paní, aby si pro obraz přišla. Jenže obraz se jí nelíbil - nejdřív se jí zdálo, že má manžel nějaké moc tmavé vlasy (i když já jsem s výsledkem své práce byla spokojena). Ale tak OK, vlasy jsem překreslila (paní mě ještě poháněla, že to musí být do konce týdne hotové), tak jsem to dokončila rychle, ale samozřejmě to bylo zase na úkor jiné práce, která mi kvůli tomu stála. Opět přišla a zase se jí nelíbilo, že má manžel na obrázku moc ostrou bradu - to už jsem lehce skřípala zubama, ale opět jsem jí vyhověla a bradu předělala. Teď si má pro to přijít a donést mi peníze, ale do telefonu říkala, že odjela na dovolenou a že si pro to přijde (i s penězma) za 14 dní (přitom to potřebovala mít tak rychle hotové). Strašně mi takové chování vadí. O co však jde - já jsem nad tím obrazem díky ní strávila podstatně víc času než jsem původně odhadovala a za tu cenu, na které jsme se předem domluvily, se mi taková práce už přestává vyplácet. Můžu si za práci kvůli těm jejím výmyslům - předělávkám a kvůli tomu, že to muselo být rychle, říct o víc peněz? Já si myslím, že od začátku ten obraz byl v pořádku a že nebylo potřeba tam nic předělávat. Fakt mě tihle lidé opravdu štvou a fakt se mi to za takovou cenu dělat nechce. Jak to mám do budoucna řešit s cenou, když dopředu nevím, kolik na tom bude nakonec práce a co všechno si zákazník vymyslí?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.07.15 10:29

Bohužel si myslím, že NE, ale zkusit to můžete. Je pravdou, že lidé jsou nevyspitatelní a na obrazech je krásné a složité to, že jej každý vidí jinýma očima. Vy vydíte manžela pouze z fotografie, která není obrazem jeho vzhledu, ale pouze odrazem okamžiku, kdy fotograf spustil závěrku. Paní vidí manžela krásně, dle svých očí a vzpomínek.

Druhou otazkou je, zda už nehledá jen cestičku, jak Vám obraz neodebrat a nezaplatit. Spravnou, ale nesmyslnou cestou, je mít obraz vyfocený a dát k odbornému posutku, zda je věrnou kopií fotografie, což NIKDY nebude, ale o tom obrazy a umělci ( Vy) jsou, aby to kreslili svým stylem, i když skoro dokonale.

Máte obor, kde vždy bude problém s tím, že na zakázku to NIKDY nebude dokonale stejné.

Cenu bych zkusit zvýšit. O tom je dnešní tržní svět. A bu´d to paní pochopí nebo dojde na to komu více záleží na výsledku ( Ona obraz - vy zisk - prominte, ale jde o výdělek). Jedna z Vás ustoupí.

Rozhodně ji to zkuste vysvětlit. Také jde o to kolik obraz stojí a kolik bude navýšení.

Mohu se zeptat jak velký obraz to je a kolik tak stojí? Jde jen o pouhou zvědavost, abych byl v obraze.Jste tu anonymně, žádný výběrčí daní Vás honit nebude. Jen mně zajímá, jak se pohybuje cena. Hádal bych velikost metr na osumdesát za 7000? NA druhé straně, pokud jde o zákaznici typu Havlová nebo Vondráčková, mohla by být cena 25.000 a klidně navyšujte :)

doplněno 29.07.15 12:31:

hmm, tak to jsem myslel, že toto umění je trochu více oceněno. Náklady + čas + Know How

Vím, že za 500 to dělají u nás na náměstí za 30 minut a takový obraz má dobu výroby déle.

No ... jsem aspoń více v obraze

Ohodnoceno: 0x

Datum: 29.07.15 10:52

Fidonete s tou cenou to myslíte vážně? "malířka" je akademik? U nás se malby portrétů podle fotky, pohybují od 500 do 1 500 za obraz 60x60 a dostanete ho i zasklený. Kresby uhlem jsou do 500,-. Mezi námi, toto "úmění" mi příjde strašné a nepověsila bych si to v obýváku.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 29.07.15 11:40
Teorie praví že při práci na zakázku můžete v odůvodněných případech požadovat navýšení ceny do 10% Větší navýšení ceny musí předem odsouhlasit zadavatel.
Ohodnoceno: 1x

Od: jakys86
Datum: 29.07.15 11:58

Tak za 10% z ceny navíc se mi ani nevyplatí se s tou paní hádat.

Jinak cena za dílo se odvíjí od techniky, velikosti formátu a počtu portrétovaných osob. V tomto konkrétním případě jde o kresbu dvou osob tužkou na formát A3 a stojí to 1300,- Kč. Akademičtí malíři a renomovaní umělci, kteří vystavují svá abstraktní díla na světových výstavách, si určitě účtují mnohonásobně více, ale to my luční malíři bohužel nemůžeme. Je to nevděčná práce - člověk se s tím kreslí, předělává to a moc peněz za to nedostane. Nejlepší je mít malování jen jako koníčka.

Od: ju®
Datum: 29.07.15 13:16

Píšete - maluji na zakázku obrazy - je či není písemné smlouva či smlouvy o dílo? pokud ne - tak zvyšování ceny či samotná cena není a nemůže byti příčinou dohadů - je to pouze o handrkování a subjektivním názoru vás obou na předmětný produkt, riskujete že vám paní řekne ať si své dílko necháte, nebo paní si dílko veme bude požadovat stvrzenku o zaplacení z důvodu / např znaleckého posudku či odhadu ceny /a bude nespokojena napráská vás na příslušné instituce počínaje ŽÚ,FÚ atd. že provádíte tuto činnost jako výdělečnou / pokud toto máte ošetřeno a jste se svou činností v pořádku vůči státu beru zpět /

Jelikož nepíšete zmíněné okolnosti výše, zda jste amaterem či vystudovaným umělcem, nebo jak máte ošetřeny smlouvy potažmo objednávky, je těžké posuzovat zda jste neuznalým umělcem či profesionálem na úrovni - co do počtu výstav, oceněných děl atd. či normálním amaterským mastilem malujícím dle obrázků, pohlednic, atd.

Takže na závěr odpověď: můžete ale zda vám bude zaplacena, nelze předvídat...

doplněno 29.07.15 13:20:

ÁÁÁÁ- teď to vidím - Luční malíř - ale co takový luční malíř dělá- maluje louky? Tak co se cpete do portrétů? No takže výstavy a jiné pouze na louce - tedy vesnický všeumělec - zřejmě, nemalujete pro radost ale pro zisk...?

doplněno 29.07.15 15:14:

No tak to chtělo napsat na začátku a ne si tady vylévat srdce že jsou lidé haj... a vymýšlí si, já bych měl za své peníze zřejmě určitou představu co za ně dostanu, a za předělávání dle přání zákazníka se snad dá dodat do smlouvy klauzule o příplatku...pokud tedy smlouvu uzavíráte...zřejmě jste se s onou paní myšlenkově a umělecky nesešla...nechápu proč bych útočil, jen jsem se ptal na jaké jste úrovni a jak tu živnost provozujete...hezký den a umění zdar.

Od: jakys86
Datum: 29.07.15 13:48

Jedná se o řádnou činnost na živnost, mám vystudovanou uměleckou školu, portrétování se věnuji několik let. Neviděl jste má díla, takže bylo by lepší, kdybyste se raději k tématu nevyjadřoval a své útočné poznámky si nechal pro někoho jiného (třeba na doma).

Datum: 29.07.15 14:10

Mrzí mne, že ruční práce je dnes nedoceněná a každý si myslí, že si před ním každý sedne na zadek (tím nemyslím Vás, ale zákaznici). Osobně bych to asi nechal plavat ale pro příště se domluvil (asi ideálně ošetřit "smlouvou"), že pokud budou "vícepráce", práce "narychlo" apod., tak za to bude příplatek a v případě, že to člověk odmítne zaplatit a tím pádem převzít, tak, že máte právo ten obrázek prodat (jeho portrét) i bez jeho souhlasu.

doplněno 29.07.15 17:37:

Ještě bych dodal, že v případě hádky nebo nespokojenosti Vám může udělat zákaznice špatnou reklamu a pokud nejste Kaufland nebo Lidl tak se důvěra zákazníků dostává v případě drobného živnostníka hodně špatně zpátky. Možná by bylo lepší v tomto případě ten "příplatek" oželet a pro příště si to nějakým způsobem ošetřit.

Ohodnoceno: 2x

Od: hm®
Datum: 29.07.15 17:18

Ty na to máš živnost? Tipoval bych, že tato činnost spadá pod působnost autorského zákona, ne živnostenského. Ale to je fuk. Zákaznici bych zkusil navrhnout, že by měla připlatit, když požadovala dost časově náročné změny. A moc bych ji nenechal argumentovat, že to obraz nebyl přesně jako fotka; nebyl, protože to je ručně kreslený obraz, kdo to chce přesně, ať zůstane u fotky. Když nebude chtít připlatit, záleží na tobě, jestli chceš aspoň méně a ustoupíš, nebo jestli chceš "co ti patří" a nedohodnete se. A příště si při požadavcích na větší úpravy hned dohodni příplatek.

Jinak souhlasím s @repkin.

Datum: 30.07.15 02:30

Já bych to na Vašem místě nechala být.

Zákaznice by zase mohla argumentovat, že jste ve sjednaném termínu

nesplnila zadání (viz ty dvě opravy) a požadovat slevu...

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.