1xVýstupní prohlídka kdo ji hradí?

Od: Datum: 23.07.15 17:01 odpovědí: 9 změna: 23.07.15 20:42
zdravím,chtěl bych se zeptat, od mé pritelkyne maminka odchazi z prace duvodu toho,ze jsou smeny 12hodinove a prace je narocna co se týce zdraví. Ve firme pracuje 2 roky, firma ji ted mela bud udelit dalsi smlouvu na urcitou dobu nebo smlouvu na neurcito,tak,jak udelila ostatnim stejne pracujicim. Ale rozhodla se odejít, a 3. 8. ma nastoupit do dalsi nove prace. Firma,u ktere je ale doposud, chce výstupní prohlídku,stanovili ji svého doktora a řekli jí,že musí uhradit 500kč za ni. Chci se zeptat, hradí zaměstnanec který odchází výstupní prohlídku,nebo ji hradí zaměstnavatel? Kdyžtak přiložte i nějaké dokumenty(podložení) a Vaše odpovědi, děkuji mnohkrát, v případě více info napíši po Vaších reakcí.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vklus
Datum: 23.07.15 17:14

Na co lékařskou prohlídku? Píšeš, že ji má končit smlouva nebo skončila a čeká na novou buď na další dobu určitou nebo neurčitou. Není smlouva, není práce.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mikiki7*
Datum: 23.07.15 17:29
zatím má práci na dobu určitou,ted ji bude končit tento měsíc. Do práce ale pořád ještě chodí, podmínky dodržuje pořád. Ale řekla jim,že nechce prodloužit smlouvu,že chce přejít do jiné práce. Ale fabrika ji řekla, že musí přinést výstupní prohlídku , na kterou ji stanovili lékaře a musí zaplatit poplatek 500kč za ni.
doplněno 23.07.15 17:30: jak to má řešit? má počkat do skončení prac.smlouvy, a pak odejít a nastoupit do druhé, nebo jak?
má právo říct, nepodrobím se výstupní prohlídce nebo co?
Od: vklus
Datum: 23.07.15 17:39

Jistě. Pokud v nové práci na ni počkají do doby než jí skončí stávající smlouva tak co řešit. Firmu poslat do pr..e. Nic nepodepisovat ve smyslu prodloužení či nové smlouvy a jen si vyžádat pak zápočťák případně kdyby se cukali jít si stěžovat na pracák nebo pod koho to spadá.

Já bych počkal a nazdar.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mikiki7*
Datum: 23.07.15 17:44
dobře, tak to tedy zkusí děkuji za rady
Datum: 23.07.15 17:45

Když jsem nastoupila do práce musela jsem mít vstupní prohlídku(nevím na co když mě doktor neznal a nikdy neviděl).Platilo se 300.- a když si mě nechali po zkušební době tak mi to vrátili.A po 9 letech jsem odcházela z podniku ale výstupní prohlídku jsem neplatila.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ju®
Datum: 23.07.15 18:17

V klidu a bez emocí vysvětlit svému nadřízenému , že odchází k 3.8. do kdy měla smlouvu na dobu určitou / alespoň jsem to tak pochopil /, firma ale má zřejmě obavy aby za nějakou dobu neomarodila a nehrála to na poškození zdraví a nemoc z povolání, proto chce aby šla na výstupní prohlídku / pokud je to ale normální práce tj. bez škodlivých vlivů . tak nechápu - zřejmě schválnost / takže pokud firma na prohlídce trvá a zaplatí ji neviděl bych v tom problém - pozor pokud takovéto ujednání není v prac smlouvě, společenské smlouvě nebo třeba interní směrnici kterou někdy podepsala------Co si pamatuji a bylo to v ZP vstupní prohlídku hradí zaměstnanec a veškeré další lék. prohl. hradí zaměstnavatel. Jinak v každm okr městě je na UP pravní pomoc a stačí si tel. domluvit konzultaci či radu.

doplněno 23.07.15 18:22:

jen orientačně

http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=v79_2013

http://www.businessinfo.cz/cs…ekarskou-prohlidku-57403.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.15 18:46
avatar

@ju - dnes 18:17

A není to náhodou tak, jestli jí končí pracovní poměr tedy smlouva k 31.7.2015, tak už pak nenastoupit? Protože když nastoupí druhý den, jestli tedy pracují i v sobotu a už bude nový měsíc, automaticky se oboví další smlouva?

Nejsem si ale jista, jen mi to napadlo...toho 31.7.2015 bych vzala zápočták a mazala pryč.

A také jsem moc nepochopila, pokud smlouva končí, proč dávala výpověd ze zdravotních důvodů, vždyt se s nimi nemusela vůbec bavit, jen říci na jejich návrh další smlouvy, nechci tu dál být a jestli umí česky tak to pochopí co řekla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ju®
Datum: 23.07.15 20:42

asi jo já to nějak zvojtil, toho 3.8 nastupuje do nové - určitě to bude do koce měsíce...zrějmě má smlouvu na dobu určitou a vzdavá to kvůli těm 12 kám...prostě nepokračuju a jdu, s tím co jsem psal výše - musí vědět jestli něco podepsala...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.07.15 18:28

Náklady výstupní prohlídky hradí zaměstnavatel, Nelze je přenášet na zaměstnance, jedná se o porušení právní povinnosti (§ 101 odst.6 ZP):

(6) Náklady spojené se zajišťováním bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je povinen hradit zaměstnavatel; tyto náklady nesmějí být přenášeny přímo ani nepřímo na zaměstnance.

Rovněž tak § 53 z.č.373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách:

Pracovnělékařské služby

§ 53

(1) Pracovnělékařské služby jsou zdravotní služby preventivní, jejichž součástí je hodnocení vlivu pracovní činnosti, pracovního prostředí a pracovních podmínek na zdraví, provádění preventivních prohlídek a hodnocení zdravotního stavu za účelem posuzování zdravotní způsobilosti k práci, poradenství zaměřené na ochranu zdraví při práci a ochranu před pracovními úrazy, nemocemi z povolání a nemocemi souvisejícími s prací, školení v poskytování první pomoci a pravidelný dohled na pracovištích a nad výkonem práce nebo služby (dále jen "práce").

(2) Pracovnělékařské služby pro zaměstnance a osoby ucházející se o zaměstnání zajišťuje zaměstnavatel za podmínek stanovených tímto zákonem a jinými právními předpisy.

§ 58

Zaměstnavatel hradí pracovnělékařské služby poskytované podle tohoto zákona, s výjimkou posuzování nemocí z povolání, a sledování vývoje zdravotního stavu při lékařských preventivních prohlídkách u nemocí z povolání a vývoje zdravotního stavu při lékařských preventivních prohlídkách po skončení rizikové práce, upravených v zákoně o ochraně veřejného zdraví.

Podrobnosti ohledně provádění výstupní prohlídky stanoví § 13 vyhl.č.79/2013:

§ 13

(1) Výstupní prohlídka se provádí na základě žádosti zaměstnance, nebo pokud tak stanoví jiný zákon, za účelem zjištění zdravotního stavu zaměstnance v době ukončení výkonu práce, a to s důrazem na zjištění takových změn zdravotního stavu, u kterých lze předpokládat souvislost se zdravotní náročností vykonávané práce.

(2) Výstupní prohlídka se provádí při

a) ukončení pracovněprávního nebo obdobného vztahu,

b) převedení na práci se sníženou zdravotní náročností ve smyslu snížení míry rizika nebo na práci konanou za příznivějších pracovních podmínek, než ke kterým byla posouzena zdravotní způsobilost zaměstnance.

Na základě provedení výstupní prohlídky se nevydává lékařský posudek.

(3) Výstupní lékařská prohlídka se neprovádí, jde-li o

a) práce zařazené do kategorie první podle zákona o ochraně veřejného zdraví a není-li součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny jiným právním předpisem, a pokud u zaměstnance nebyla zjištěna v době výkonu práce u zaměstnavatele nemoc z povolání, ohrožení nemocí z povolání nebo pracovní úraz,

b) výkon práce na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, jestliže nebylo podle zákona vyžádáno provedení vstupní lékařské prohlídky a není-li podezření na změnu zdravotního stavu v souvislosti s výkonem práce.

Ohodnoceno: 4x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.