Poskytovani sluzby - platce neplatce dane

Od: Datum: 23.07.15 01:40 odpovědí: 9 změna: 29.07.15 23:07
Hezky vecer, obracim se na vas s prosbou o vysvetleni (asi polopate), zda jako osvc (za rok obrat mene jak 1 mikion) mam byt platce nebo neplatce dane a jestli vydaje uplatnovat pausalem nebo vest danovou evidenci. Na internetu jsem toho precetl dost, ale nevim, jestli tomu spravne rozumim.
Podnikani je sluzba - pocatecni investice asi cca dva miliony korun, nic nenakupuji, jen postavit, zakaznik prijde, zaplati na urcity cas a pote odejde.
Muze mi prosim nekdo vysvetlit co je z moznosti pro me nejlepsi/nejvyhodnejsi?
Osobne jsem si to vylozil, ze budu neplatce a uplatnim slevu pausalem, ale jisty si nejsem. Vzhledem ke vstupni investici by se mozna vyplatilo platce byt, nevim jak s tim nalozit a zorientovat se v tom,proto zadam i radu. Dekuji.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 23.07.15 11:06

Záleží zda nemovitost budete chtít mít navždy soukromou a nebo jí vložíte do podnikání.

Nemovitost v podnikání - je dobré být plátcem DPH a vést účetnictví.

Soukromá nemovitost - není třeba DPH a uplatnit paušál.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jasa®
Datum: 23.07.15 19:49

Pochopila jsem to dobře, že předmětem činnosti bude nějaký typ pronájmu?

K paušálu: Určitě máte představu, kolik byste si od zákazníka za rok vydělal. Při pronájmu lze uplatnit paušál 30 % z příjmů. (max 600 tis.). Pokud by šlo o jinou činnost, tak vás odkážu na par. 7, odst. 7 zákona o dani z příjmů.

Zkuste si tedy spočítat. Kolik byste si mohl uplatnit formou paušálu a srovnat s předpokládanými náklady (roční odpis 2000000/30 (5. odpisová skupina, odpis 30 let), tj. cca 67 tis. plus nějaké další náklady (na provoz, administrativu). Co by bylo pro vás výhodnější?

K plátcovství DPH: Pokud budete nakupovat nějaké vstupy do podnikání od plátců DPH a zároveň Vaši zákazníci budou plátci DPH je výhodnější se také stát plátcem.

Pokud byste měl klienty neplátce a nepřesáhl roční obrat 1 mil. Kč, je výhodnější být také neplátcem. Důvodem může zdražení poskytované služby o DPH z Vaší marže a tudíž nižší konkurenceschopnost a také administrativního náročnost - pravidelné podávání daňových přiznání).

Ohodnoceno: 3x
 
Od: newosvc
Datum: 28.07.15 00:13
Dobry večer, nepochopila. V pronajmu budu ja poskytovat sluzbu verejnosti, ktera prijde, zaplati si na urcitou dobu, vyblbnou se a odejdou. Vstupni investice je do dvou milionu, pote jiz nakupovat nebudu, kdyz pominu mzdy(brigadnici) a najem, tak mesicni naklady budou pouze kancelarske potreby apod. Rocni obrat chapu spravne, ze je to po odecteni nakladu od prijmu? Protoze prijem pres 1 milion rocne s velkou pravdepodobnosti bude. Dekuji za odpoved.
Od: uska®
Datum: 28.07.15 08:24

Ročn obrat jste nepochopil.

Roční obrat se určuje výpočtem příjmů, který jste získal během daného roku z
prodeje a ze služeb po odečtení vyplacených slev. Obrat by neměl zahrnovat daň z přidané
hodnoty (DPH) ani jiné nepřímé daně.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jasa®
Datum: 28.07.15 19:55

Jen ještě doplním. Rok zde není myšlen jako kalendářní. Tržby se musí sledovat průběžně, vyhodnocuje se vždy 12 po sobě jdoucích měsíců.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jasa®
Datum: 28.07.15 19:46

Jak psala Uska, obrat je "zjednodušeně" roven příjmům za poskytnuté výkony nebo za zboží. Jinak řečeno jde o tržby.

To, co jste měl na mysli Vy je zisk.

Pokud tedy Vaše tržby přesáhnou 1 mil Kč za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, musíte se registrovat jako plátce DPH.

Pokud budete poskytovat služby veřejnosti (ne firmám), je pro Vás výhodnější zůstat neplátce, až do doby než překročíte limit obratu pro povinnou registraci.

Pro rozhodnutí, zda uplatňovat paušál, zvažte skutečné náklady (odpisy počáteční investice 2 mil.), nájem, mzdy brigádníků a srovnejte s paušálem vypočteným z odhadovaných příjmů. Odkaz, kde lze v zákoně zjistit procentní sazbu pro paušál podle druhu podnikání, jsem Vám již uváděla v prvním příspěvku.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: newosvc
Datum: 28.07.15 23:57
Zivnost je volna, takze slevu budu uplatnovat 60%. Pro me je momentalne tedy nejvic dulezite hlidat si limit 1 milion korun, pokud presahnu, musim byt platce, rozumim.
K tomu rocnimu obratu jeste pro uplne upresneni - pokud to chapu spravne, tak mesicni odhad trzeb-(to,kolik zakaznici zaplati) je 200 tkc, po odecteni nakladu apod. = zisk (od trzeb odecteni najmu, mezd, uveru a spotrebniho materialu).
Zisk tedy bude dejme tomu 100 tisic kc, pokud jsem slovickareni spravne pochopil. To tedy znamena, ze rocni obrat neni 1.2 milionu korun, ale 2.4 mil kc a pote musim byt plátce dph. Z jake castky tedy budu platit dan? Omlouvam se mozna za banalni dotazy pri podnikani, chci mit jasno, vse je zatim na papire. Dekuji za odpoved.
Od: uska®
Datum: 29.07.15 11:12

Budou-li tržby měsíčně 200 tisíc, tak po 5 měsících se musíte přihlásit k DPH.

Chcete uplatňovat paušální výdaje 60%, v tom máte vše - nájem, mzdy, úvěr atd. nic víc si neodečtete.

K daním - tržby (co zaplatí zákazník) mínus 60% výdaje (bez dokladů) = zisk. Z toho zaplatíte 15% daň mínus uplatňované slevy (na poplatníka, manželku ...)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jasa®
Datum: 29.07.15 23:07

Ano, obrat by byl 2,4 mil. a zisk 1,2 mil. To jste pochopil dobře. Pro Vaši informaci: Pokud překročíte limit obratu, musíte podat přihlášku k registraci do 15 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém dojde k překročení limitu.

Pokud jde o daň z příjmů, tak jak psala Uska, vypočítává se u živnostníka jako 15 % ze zisku, s možností uplatnění slev na poplatníka, manželku, odpočtů na děti atp. dle zákona.

Pokud byste se ptal na DPH, tak byste FÚ odváděl měsíčně inkasované DPH (tj. 200 tis. x 0,21 při 21% sazbě) mínus DPH uhrazené - dle dokladů o nákupech od plátců DPH - budou-li nějaké.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.