Výpověď ve zkušební době?

Od: Datum: 03.08.15 17:03 odpovědí: 8 změna: 04.08.15 13:20
avatar

Ahoj moji milý rádcové,

máme docela závažný problém... Přítelkyně pracuje(pracovala) v malém obchodě s potravinami. Jelikož otěhotněla v rámci 3 měsíční zkušební doby tak přesně na den 31.7.2015 kdy jí končila zkušební doba jí vedoucí dala podepsat výpověď. Teď tedy řešíme jak dál jelikož je těhotná a nikde už ji teď nevezmou. Jak z toho ven? Zjišťovali jsme si informace o ochrané době a další věci. Máte s tímto někdo zkušenost? Díky za všechny rady a pomoct.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mate59
Datum: 03.08.15 17:13

Ochranná doba se na pritelkyni nevztahuje,prac.pomer byl ukončen ve zkušební dobe.Múže se prihlásit na prac.úrad.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hi*
Datum: 03.08.15 17:17

Pracovní poměr ve zkušební době nelze ukončit "výpovědí", ale jen zrušením pracovního poměru. Pokud přítulka dostala "výpověď" a je v ní odkazováno na zkušební dobu, je taková výpověď neplatná. Více si nastudujte v zákoníku práce.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.08.15 17:25
avatar

Když tedy dostala "Zrušení prac. poměru ve zkušební době" tak se na ni nevztahuje ochraná doba?

Od: mate59
Datum: 03.08.15 17:44

Při zrušení prac. pom. ve zkuš. dobe se na ni nevztahuje ochr. doba.Mela by se registrovat na pracák,aby si nemusela platit zdravot. pojištění.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.08.15 18:20
avatar

Nevím, proč si to myslíte.

§ 15 odstavec 4 Zákona o nemocenském pojištění vymezuje, kdy neplyne ochranná lhůta.

(4) Ochranná lhůta neplyne
a) z pojištěné činnosti poživatele starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně,
b) z dalšího zaměstnání sjednaného jen na dobu dovolené v jiném zaměstnání,
c) ze zaměstnání malého rozsahu,
d) ze zaměstnání, které sjednal pojištěnec, který je žákem15) nebo studentem16), pokud doba zaměstnání spadá výlučně do období školních prázdnin nebo prázdnin,
e) v případě, že pojištění odsouzeného nebo osoby ve výkonu zabezpečovací detence skončí v době jejich útěku z místa výkonu trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence,
f) ze zaměstnání zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce.

I při ukončení pracovního poměru ve zkušební době ochranná lhůta plyne, pokud se nejedná o některý z uvedených případů.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.08.15 19:01
avatar

Mate asi myslel, že se na zrušení pracovního poměru ve zkušební době

nevztahuje zákaz výpovědi v ochranné době.

V ZD lze pracovní poměr zrušit bez ohledu na nemoc, těhotenství apod.

_______

Ochranná lhůta ze zaniklého nemocenského pojištění z hlediska případného nároku na PPM je něco jiného.

Nevíme-li, co tomuto zaměstnání předcházelo, nelze posoudit, jestli přítelkyně bude mít na PPM nárok.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petrka
Datum: 03.08.15 22:05

Vedoucí jí dala podepsat výpověď? To je nějaká novinka? Ve zkušební době se to oznamuje písemně jako " Zrušení pracovního poměru ve zkušební době".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alena1
Datum: 04.08.15 13:20

Jediná pomoc jak dál by bylo, kdyby šla vaše přítelkyně marodit na rizikové těhotenství. V tom případě by měla nárok na nemocenské dávky. Jejich délka by záležela na délce podpůrčí doby.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.