1xŽena bez práce s dětmi

Od: Datum: 18.07.15 22:28 odpovědí: 5 změna: 22.07.15 01:20

Dobrý večer, mám na Vás otázku. Ocitly jsme se v tíživé životní situaci a matka s dětmi se ocitá bez domova, finance samozřejmě nemá. Já jako syn bych se mohl sbalit a jít si po svém ale nejsem hyena a finance matce poskytnu na nové bydlení. Otázka je, matka není a nebude výdělečně činná, dostane přesto od státu nějaký ten peníz? případně kolik a za co?. V těchto ohledech jsem naprostý laik a momentálně mi v hlavě neběhají milé myšlenky. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď poskytující informace k tématu. Přeji všem poklidný zbytek dne.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.07.15 06:08
avatar

Dávky státní sociální podpory ani pomoci v hmotné nouzi tu asi nikdo vypisovat nebude.

Neuvedete-li konkrétní informace, jenom bychom se dohadovali, zda (ev. nač) by maminka mohla mít nárok.

Nebo zkuste pomocí portálu MPSV zjistit, nač byste mohli mít nárok.

Podívejte se na odkazy a pak svou otázku konkretizujte (zde, nezakládejte prosím nový dotaz).

_____

Jak/z jakého důvodu došlo ke ztrátě bydlení?

Proč matka není a nebude výdělečně činná? Dříve výdělečně činná byla?

Ohodnoceno: 3x
 
Od: uska®
Datum: 19.07.15 21:09

Proč aktualizujete dotaz, když neodpovídáte na důležite informace? Proč žena nepracuje a dopředu víte, že pracovat nebude? Je-li zdravá, ať si najde práci, je-li nemocná, tak ať si požádá o invalidní důchod. Bez vaší spolupráce nelze více odpovědět.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kcin
Datum: 19.07.15 21:19

Matka není, nebyla a nebude výdělečně činná ze zdravotních důvodů ale na invalidní nárok nemá. Ztráta bydlení je následkem kruté hádky mezi rodiči. Děkuji Vám za Vaše reakce, aktualizaci jsem použil záměrně. S čím neporadí první, poradí druhý.

Datum: 22.07.15 01:20
avatar

Aktualizace otázky nepomůže, dokud nedoplníte informace.

Bez dostatku informací se nedá poradit.

(Druhý, stejně jako první poradit nemůže.)

_____

Matka by měla začít s vyřízením průkazu OZZ (osoby zdravotně znevýhodněné),

případně znovu požádat o ID (žádat může opakovaně).

Bylo by dobré se zaregistrovat na ÚP. → Podle zákona o státní sociální podpoře není v hmotné nouzi člověk, který není výdělečně činný (zaměstnání, SVČ) a nesnaží se aktivně svou situaci zlepšit (nehledá si zaměstnání, není v evidenci uchazečů o zaměstnání).

___

Jak to má maminka se zdravotním (hradí je stát?) a důchodovým pojištěním?

Část z doby evidence na ÚP se jí započte do "odpracovaných let", což může pomoci při zjišťování nároku na inv. a později na starobní důchod. Dále se jí započte péče o děti a možná – podle toho, kdy studovala i doba studia). [I pro přiznání ID je nutné splnit určitou dobu účasti na důchodovém pojištění. ]

______

Teď asi to nejtěžší:

Maminka si bude muset vyřídit výživné na děti od jejich otce (za určitých okolností by mohla mít nárok na výživné i ona). Se sepsáním návrhu jí zdarma pomůže odbor sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) nebo některá z občanských poraden ve Vašem okolí. Návrh na stanovení výživného soudem je osvobozen od soudního poplatku. → Než jí úřad přizná dávky, bude požadovat, aby napřed zajistila (vyřídila) vše, na co má nárok ona i děti.

Kde teď maminka s dětmi bydlí? Má nějaké příbuzné?

Podívejte se na portálu MPSV, kde najdete sociálního poradce, v němž můžete zjistit, na které dávky by maminka mohla mít nárok. A zde najdete potřebné formuláře.

_______

Opravdu bych potřebovala další informace. Jestli je tu nechcete vypisovat podrobnosti, můžete se

zaregistrovat do Poradny a pak napsat mi do vnitřní pošty (odkaz najdete v horní oranžové liště).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.07.15 22:00
avatar

Pokud matka nedosáhne - nebude jí uznán žádný stupeň invalidity, ale nezvládne práci, musí pro to něco udělat. Měla by si zažádat, že je znevýhodněná osoba. Žádá se na OSSZ, zároveň se optá i obvodního lékaře, jestli má ve zdravotní dokumentaci všechny výsledky z různých vyšetření, která matka absolvovala. Protože obvoďák vše na dotaz OSSZ vypisuje a vyjadřuje se.

Pokud matka získá status osoby se zdravotním znevýhodněním, tak se pokusí získat práci ve firmách, které tyto osoby zaměstnávají. Firmy mají úlevy. Nabídku najdete na stránkách pracovních agentur v záložkách práce pro OZP.

Pokud nemáte kde bydlet a děti jsou malé, lze kontaktovat azylové domy, charitu, církev, popřípadě obecní úřady a sociální odbor. Tam Vás nasměrují dál.

Ze strohých informací nelze říci konkrétní dávky. Ty získáte, když budete splňovat nějaké podmínky. Je dobré, když má člověk za sebou nějakou pracovní činnost, ze které se potom dávky vypočítavají.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.